Category: Maqedoni
Maqedoni 11:23

Stema e re e Qeverisë në dy gjuhë: Maqedonisht dhe Shqip! (FOTO)

Qeveria e Maqedonisë së Veriut me hyrjen në fuqi të emrit të ri pas publikimit në Gazetën Zyrtare, ka publikuar edhe stemën e re që për herë të parë është e shkruar edhe në gjuhën shqipe, përskaj asaj maqedonase. Për herë të parë në stemën e re shtetërore do të figurojë edhe...

Maqedoni 10:54

Targat e reja me kodin NMK, ja afatet dhe kushtet?!

Ministria e Punëve të Brendshme do të fillojë dhënien e tabelave të reja të regjistrimit në afat prej katër muajve. Ndërkohë, si zgjidhje e përkohshme MPB do të sigurojë afishe me shenjën NMK për tabelat e regjistrimit nëpër vetura. Këto vendime janë sjellë në takimin e sotshëm...

Maqedoni 10:08

Mickoski: LSDM dhe Zaevi ikën nga zgjedhjet, por jo edhe nga vullneti i popullit

Pas vendimit të mbrëmshëm të partisë maqedonase në pushtet LSDM, që të mos ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare, ka reaguar edhe kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski. Në një postim në Facebook ai thotë se Zoran Zaevi dhe LSDM ikën nga zgjedhjet, por nuk do të ikin nga vullneti...

Maqedoni 08:55

“Mirë se vini në Republikën e Maqedonisë së Veriut” edhe në shqip, ja kufijt se ku do të vendosen tabelat e reja

Tabelat me mbishkrimin “Mirë se vini në Republikën e Maqedonisë së Veriut” e shkruar edhe në shqip do të vendosen në pikat kufitare, me përjashtim të rajoneve ku shqiptarët nuk përbëjnë 20 për qind. Megjithatë në shumicën e vendkalimeve kufitare do të vendosen tabelat e reja...

Maqedoni 07:43

Mot i ndryshueshëm me mundësi reshjeje bore

Moti sot në Maqedoni do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe i ftohtë. Në pjesën perëndimore të vendit do të ketë kushte për reshje të shiut dhe borës, gjithashtu do të fryjë erë e përforcuar nga drejtime të ndryshme. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -8 deri -2...

Maqedoni 15:49

ZAEV: Ne kemi çka t’i japim Evropës

Kryeministri Zoran Zaev me rastin e ngritjes së flamurit të NATO-s para Qeverisë tha se ne kemi çka t’i japim Evropës. “Por tani e tutje duhet ta bëjmë më organizuar, patjetër ta lirojmë Evropën nga frika e Ballkanit. Me të drejtë mund të themi jo vetëm që Evropa i nevojitet Maqedonisë...

Maqedoni 15:47

Xhaferi: Ratifikimet, deri në fund të vitit

Sllovenia ratifikoi protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Kreu i Partisë Demokratike Sllovene në pushtet, Janez Jansha është shprehur optimist në procesin e ratifikimit të protokollit në të gjitha parlamentet e vendeve anëtare të Aleancës veri-atlantike. Kryeparlamentari,...

Maqedoni 15:20

Sonte mblidhet Komiteti Ekzekutiv i LSDM-së

LSDM ka thirrur vazhdimin e mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv. Në rend dite, përveç zgjedhjeve presidenciale janë edhe pikat për zgjedhjet komunale në tre komuna, zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe regjistrimi i partisë. Burime të Alsat nga LSDM bëjnë të ditur se Komiteti Ekzekutiv sonte...

Maqedoni 14:28

Deputetja Stojçevska: Nuk e kam ditur se djali im ka aplikuar për punë në ELEM

Pas akuzave të OBRM-PDUKM-së se pushteti punëson persona të afërt me funksionarët qeveritar, ka reaguar edhe deputetja Mira Stojçevska, e cila u shënjestrua nga opozita, pasi djali i saj është punësuar në kompaninë shtetërore ELEM. Ajo në një deklaratë për A1on, thotë se nuk sheh asgjë...

Maqedoni 13:13

Ivanov mungon në ceremoninë e ngjitjes së flamurit të NATO-s

Sot gjatë ceremonisë solemne me rastin e ngritjes së flamurit të NATO-s përpara objektit të Qeverisë së Maqedonisë morën pjesë shumë ministra, deputetë dhe funksionarë të lartë shtetërorë, por u vërejt mungesa e presidentit të shtetit Gjorge Ivanov. Jozyrtarisht nga Kabineti i presidentit...

Maqedoni 12:58

Vjen nomini i dytë për çmimin Nobel, për Kryemnistrin Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras

Kryetari i partisë Socialdemokrate të Malit të Zi, Ranko Krivkoapiq ka dorëzuar deri të instituti norvegjez nominim formal për këtë vit për çmimin Nobel për paqë, që tu ndahet dy kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, për shkak të arritjes së Marrëveshjes së Prespës me të cilën...

Maqedoni 12:10

OBRM-PDUKM: Gjendje emergjente në shëndetësi, qeveria nuk ndërmerr asgjë

Nga partia opozitare OBRM-PDUKM-së thonë se Maqedonia në vazhdimësi po shembet me këtë qeveri dhe për këtë LSDM duhet të mbledh forcat dhe të vendos interesat shtetërore mbi ato partiake dhe të shpall zgjedhje të parakohshme parlamentare së bashku me ato presidenciale në pranverë. Nga...

Maqedoni 11:52

Maqedonia e Veriut me një këmbë në NATO, vendoset flamuri para Qeverisë (Foto/Video)

Sot para Qeverisë së Maqedonisë në mënyrë solemne është vendosur flamuri i NATO-s, pasi u nënshkrua protokolli për anëtarësimin e Maqedonisë në Aleancë. Të pranishëm në këtë ngjarje ishin kryeministri Zoran Zaev, ministrja e Mbrotjes Radmilla Sheqerinska dhe funksionarët tjerë qeveritar. Zaev...

Maqedoni 11:16

Sulejman Rexhepi feston ditelindjen me muzike live me Naimin dhe Mihrijen (VIDEO)

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame, Sulejman Rexhepi ditë më parë e ka festuar  ditelindjen me muzike live me Naimin dhe Mihrijen Brahën. Videon e ka publikuar një porfil në Facebook Xhamia e Isabeut e cila thuhet se menaxhohet nga reforamtorët e BFI-së. Nuk dihet nëse edhe hoxhallarët...

Maqedoni 10:00

Osmani: Zgjedhjet presidenciale do të jenë të lira dhe të besueshme

Zv.kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, sot ka realizuar takim me shefin e Misionit të OSBE-së në Shkup, ambasadorin Klemens Koja. Siç njoftojnë nga kabineti i tij, Osmani fillimisht potencoi rolin e rëndësishëm të misionit të OSBE-së në Republikën e Maqedonisë në veçanti...

Maqedoni 08:17

Sot ngrihet flamuri i NATO-s në Maqedoninë e Veriut

Sot prej orës 11 në oborrin e Qeverisë do të mbahet ceremoni solemne me rastin e ngritjes së flamurit të NATO-s përpara objektit të Qeverisë së Maqedonisë e cila së shpejti do ta bartë emrin “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”. Me rastin e ngjarjes, kryeministri Zoran...

Maqedoni 07:18

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë i ndryshueshëm, i ftohtë dhe me reshje të shiut, të cilat më të dendura do të jenë në pjesën perëndimore të vendit. Gjithashtu do të fryjë erë veriore. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -8 deri -4 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të...

Maqedoni 23:23

Irfan Buçi kujdeset për shpenzimet e shërimit të një të riu (FOTO)

“E kam nënën e sëmurë, e kam dhe një vëlla, vet jam gati pesë vite në spital i palëvizshëm, kurë shpinë tonë nuk kemi pasur”. Kanë mjaftuar vetëm këto fjalë nga i sëmuri Enver Jahiji, për të aktivizuar një funksionar të Bashkimit Demokratik për integrim, konkretisht Irfan Buçi,...

Maqedoni 20:11

Greqia dorëzoi notën verbale, Marrëveshja e Prespës hyn në fuqi

Greqia i dorëzoi notën verbale Maqedonisë. Përmes kësaj note Greqia informon se ka plotësuar obligimet e saja që të mund Marrëveshja e Prespës të hyjë në fuqi. Pritet që sonte në Gazetën Zyrtare të shpallet data kur hyjnë në fuqi ndryshimet kushtetuese dhe ligjet kushtetuese, me të...

Maqedoni 18:19

Mickoski: Edhe sa jetë duhet të humben që këta njerëz të marrin përgjegjësi

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski so tha se “për fat të keq, sot ne po përjetojmë humbje masive jetë njerëzish për shkak të cilësisë së dobët të shëndetit. Është shqetësuese për të gjithë ne. Kjo nuk është politikë ditore, edhe pse politikanët që udhëheqin me departamentin...

Повеќе