Category: Ekonomi
Ekonomi 07.09.19 | 12:54

Qytetarët në Maqedoni kanë skanuar mbi 16 milionë llogari fiskale

Janë skanuar mbi 16 milionë llogari fiskale, përcjell Telegrafi Maqedoni Deri ditën e djeshme, qytetarët kanë skanuar gjithsej 16.333.516 llogari fiskale dhe realizuan qarkullim prej 8.341.449,275 denarë. Kthimi prej 15% i TVSH-së së llogaritur arriti në 135.893.436 denarë ose 2.210.000 euro. Raportet...

Ekonomi 06.09.19 | 15:00

ESHS: Papunësia në Maqedoni është ulur në 17.5 përqind

Shkalla e papunësisë në tremujorin e dytë të vitit 2019 është ulur në 17,5, njoftoi Enti Shtetëror për Statistikë (ESHS). Sipas të dhënave të publikuara numri i personave të papunë në vend është 168.180 persona, ndërsa numri i të punësuarve 794.283 persona. Shkalla e aktivitetit...

Ekonomi 04.09.19 | 09:00

Lajm i mirë për kompanitë private, subvencionohen rrogat e punëtorëve nga shteti

Qeveria i dha dritë jeshile rishikimit të buxhetit për vitin 2019. Kryeministri Zoran Zaev tha se me rishikimin janë ndarë 6,5 milionë euro për subvencionimin e rritjes së pagave deri 6.000 denarë në sektorin privat. Këto para do të ndahen për muajt nëntor dhe dhjetor, prej kur do të hyjë...

Ekonomi 03.09.19 | 09:56

Rebalanci i Buxhetit në seancë qeveritare

Rebalanci i Buxhetit për vitin 2019 i përpiluar nga ana e Ministrisë së Financave ku në fazë të fundit është përfshirë edhe ministrja e re Nina Angellovska sot duhet të rishikohet në seancë qeveritare. Kryeministri Zoran Zaev ka deklaruar se përgatitja e rebalancit është në fazë finale...

Ekonomi 02.09.19 | 13:54

Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) ka publikuar çmimet e reja të derivateve të naftës duke njoftuar kështu që nga mesnata benzina do të pësojë rritje të çmimit edhe atë për gjysmë denari, derisa nafta do të ngelet e pa ndryshuar. Sipas çmimeve të reja një litër benzinë...

Ekonomi 29.08.19 | 08:05

Transporti ajror në Maqedoni shënon rritje të madhe

Transporti ajror për udhëtar ashtu edhe për mallra regjistroi rritjen më të lartë në krahasim me llojet e tjera të transportit, në tremujorin e dytë krahasuar me tremujorin e parë të këtij viti, si dhe në tremujorin e dytë të vitit të kaluar, ndërsa rritja e kargove arrin në 72.8%,...

Ekonomi 26.08.19 | 14:02

KRRE-ja publikoi çmimet e reja, rritet vetëm dizeli për gjysmë denari

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) ka publikuar çmimet e reja të derivateve të naftës, të cilat do të vlejnë deri në javën e ardhshme. Sipas KRRE-së çmimet e benzinës do të mbeten të pandryshuara dhe do të shiten me çmim të njëjtë, ndërsa dizeli do të shtrenjtohet për...

Ekonomi 26.08.19 | 12:41

Brnabiq: Marrëdhëniet ekonomike me Maqedoninë e Veriut janë në nivelin më të lartë

Sot në kalimin kufitar Tabanoc-Preshevë, është lëshuar në përdorim projekti “One stop shop” mes Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. Kryeministrja serbe Ana Brnabiq, në fjalimin e saj tha se marrëdhëniet ekonomike mes dy shteteve janë në nivelin më të lartë të mundshëm. “Marrëdhëniet...

Ekonomi 21.08.19 | 12:20

Maqedoni, 13 përqind e qytetarëve pushimet i kanë rezervuar nëpërmes internetit

Gjysma e përdoruesve të Internetit në Bashkimin Evropian kanë rezervuar pushimet ose udhëtimet e tyre nëpërmes internetit. Shumica këtë e kanë bërë qytetarët e Luksemburgut – 73 përqind, ndërsa më pak në bullgarët – 17 përqind dhe rumunët 18 përqind. Në vendin tonë pushimet...

Ekonomi 20.08.19 | 14:00

Publikohet paga mesatare për muajin qershor në Maqedoni

Paga mesatare neto në muajin qershor të vitit 2019 arrit në 25.205 denarë dhe është rritur për 4.1 përqind në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar. Një rritje e tillë, sipas Entit Shtetëror për Statistika, vjen për shkak të rritjes së pagave në sektorët e aktiviteteve...

Ekonomi 19.08.19 | 14:23

KRRE publikon çmimet e reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë ka publikuar çmimet e reja të derivateve të naftës, të cilat do të hyjnë në fuqi nga mesnata e sotme. Sipas vendimit të KRRE, çmimet e benzinës Eurosuper BS-95 dhe Eurosuper BS-98 mbeten të pandryshuara, ndërsa dizeli do të lirohet për 0.5 denarë. Një...

Ekonomi 19.08.19 | 08:17

Sot priten çmime të reja të derivateve të naftës

Gjatë ditës së sotme Komisioni Rregullator për energjetikë do të kumtoj çmimet e reja të derivateve të naftës. Këto çmime do të hyjnë në fuqi nga mesnata dhe do të zgjasin deri të hënën e ardhshme. Mbetet të shohim nëse do të ketë ulje apo ngritje të çmimeve.

Ekonomi 16.08.19 | 13:37

Kosova vendos masa reciprociteti ndaj Maqedonisë së Veriut

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë në Kosovë, Endrit Shala, ka vendosur masa reciproke ndaj mjaltit dhe patateve të Maqedonisë Veriore. Sipas tyre Maqedonia është duke aplikuar barriera tarifore ndaj produkteve të Republikës së Kosovës. Sipas komunikatës për media nga MTI, Shala ka theksuar...

Ekonomi 15.08.19 | 11:01

Për shpenzimet bazë të një familje na nevojiten 530 euro, 70% e të punësuarve në Maqedoni me pagë 203 euro

Një familje me katër anëtarë për të përmbushur nevojat bazë jetësor, në korrik të këtij viti, iu është nevojitur mesatarisht 531 euro, tregojnë të dhënat të cilat i përgatit çdo muaj Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë. Në shpenzimet bazë për nevojat jetësore të një familje...

Ekonomi 12.08.19 | 13:48

Lirohen karburante, 3 denarë më pak për benzinën dhe 2 për dizelin

Karburantet nga mesnata e sotme do të lirohen. Tre denarë më pak do të kushtojë benzina dhe dy denarë më pak dizeli, kështu ka vendosur Komisioni Rregullator i Energjisë gjatë ditës së sotme. Kështu një litër Eurosuper BS 95 do të kushtoj 66,50 denarë për litër ndërsa Eurosuper BS...

Ekonomi 09.08.19 | 08:37

Zaev: Trendë pozitiv në këmbimin me Greqinë pas nënshkrimit të Marrëveshjes

Nënshkrimi i Marrëveshjes me Greqinë ka sjell rritjen e këmbimit tregtar mes dy vendeve dhe rritje edhe të eksportit, shkruan kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Fejsbuk. “Si rezultat i nënshkrimit të Marrëveshjes me Greqinë, këmbimi tregtar në vitin 2008 është rritur për 15.8...

Ekonomi 07.08.19 | 10:47

Bujqit i marrin kartelat e tyre për masën “Naftë e gjelbër”, 200 milion denarë po kthehen tek 55.000 bujq,

Shpërndarja e kartelave personale për blerje të naftës për makinerinë bujqësore po realizohet në vazhdimësi dhe pa pengesa.  Po realizohet masa kyçe “nafta e gjelbër” me të cilën 200 milion denarë do të kthehen tek bujqit.  55.000 bujq që janë të regjistruar për përpunim të...

Ekonomi 06.08.19 | 13:42

Çmimet e shërbimeve hotelerike në korrik më të larta për 0,3 për qind

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikës, çmimet e shërbimeve hotelierike në korrik të këtij viti në krahasim me qershorin kanë mbetur të pandryshueshme, ndërsa në krahasim me korrikun e vitit të kaluar janë rritur për 0,3 për qind. Indeksi kumulativ i çmimeve të shërbimeve...

Ekonomi 05.08.19 | 15:32

KRRE publikon çmimet e reja të naftës, dizeli shtrenjtohet për gjysmë denarë

Çmimet me pakicë të Eurodiselit dhe vajit ekstra të lehtë për amvisëri, prej nesër do të rriten për gjysmë denarë, ndërsa çmimet e benzinës do të mbeten të pandryshuara. Sipas vendimit të Komisionit Rregullator për Energjetikë, një litër Eurodisel do të kushtojë 62 denarë, kurse...

Ekonomi 05.08.19 | 11:52

Kompanitë në Maqedoni kanë marrë 236.4 milionë euro nga kthimi i TVSH-së

Mbi 14.5 miliardë denarë ose 236.4 milionë euro janë injektuar në ekonomi në gjysmën e parë të këtij viti, përmes kthimit të rregullt dhe joselektiv të TVSH-së drejtë kompanive. Në bazë të të dhënave të Ministrisë së Financave, kthimi i TVSH-së drejtë firmave deri në korrik...

Повеќе