Tuesday, 15 June 2021
Futboll 15.06.21 | 23:30

Gjermania regjistron rekordin negativ

Franca arriti të marrë një fitore të madhe në Mynih përballë Gjermanisë në sfidën e cilësuar si ‘’finalja e parakoshme’’. Ndeshja ishte mjaft e luftuar, por francezët dominuan me talentet e tyre në fushë të cilët dhuruan spektakël. Gjermania nuk humbi vetëm 3 pikët, por regjistroi...

Bota 15.06.21 | 21:42

Fillon samiti BE-SHBA

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, presidenti i Këshillit të Bashkimit Europian (BE), Charles Michel dhe Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, u takuan sot në Bruksel për Samitin BE-SHBA. Biden u prit nga Von der Leyen dhe Michel në ndërtesën e Këshillit Europian. Presidenti...

Maqedoni 15.06.21 | 21:39

Qeveria shqyrton informacionin për ndërmarrjen e aktiviteteve për digjitalizim të proceseve

Në mbledhjen e sotme qeveritare, me propozim të zëvendëskryeministrit, Ljupço Nikollovskit, Qeveria e Maqedonisë shqyrtoi Informacionin për ndërmarrjen e masave dhe aktiviteteve për digjitalizimin e proceseve dhe obligoi ministritë të përgatisin ndryshime dhe plotësime në ligj ku përfshihen...

Ballkan 15.06.21 | 21:32

Shqipëria, Serbia, Maqedonia e V., së shpejti të sigurta nga koronavirusi

Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut janë tre vende të Ballkanit Perëndimor që kanë potencialin të shpallen të sigurta për udhëtim të lirë drejt Bashkimit Evropian, thanë burimet diplomatike për Radion Evropa e Lirë. Portugalia, e cila mban presidencën aktuale të BE-së, është...

Maqedoni 15.06.21 | 20:05

Sheqerinska: Isha e bindur se do të ketë reagim serioz ndaj Ligjit për ndërtimet pa leje

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska foli rreth Ligjit për ndërtimet pa leje. “Nuk mendoj se janë probleme të përgjithshme por janë probleme konkrete që nëse nuk i diskutojmë, ka njerëz që mendojnë se do të shuhen këto probleme. Secila parti serioze duhet të ketë ndryshime të...

Maqedoni 15.06.21 | 19:20

Mickoski: Protestojmë për të parë se për çfarë bisedojnë Zaev dhe Buçkovski me Bullgarinë

Kreu i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski sot tha kjo është hera e pestë që bllokohen rrugën me protesta. “Protestojmë me një qvllim të vetëm, të shohim se për çfarë bisedojnë dyshja Zaev – Buçkovskit, për shkak se në opinion ka një konfuzion të përgjithshëm se për çfarë bisedohet....

Maqedoni 15.06.21 | 18:16

Asnjë viktimë dhe 29 raste të reja me Covid-19 në RMV

Nga Ministria e Shëndetësisë, informojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga 2.887 testime të realizuara, 29 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin korona. Instituti i Shëndetit Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 34 pacientë të shëruar, ndërsa sot nuk ka të regjistruar asnjë...

Maqedoni 15.06.21 | 18:13

RMV/ Kazinotë dhe bastoret ankohen për ditën e diel ditë pushimi, paralajmërojnë largime nga puna

Të gjitha bizneset në Qendrat Tregtare do të punojnë gjatë ditës së diel, përveç kazinove dhe bastoreve sportive. Të dielën do të punojnë edhe marktet ku punëtori është edhe pronari, kështu nga pronari do të vendoset nëse do të punojë dyqani ose jo. Të vetmit që nuk kanë leje...

Maqedoni 15.06.21 | 18:12

Maqedonia pa orë policore, lejohen edhe koncertet

Qeveria e Maqedonisë së Veriut vendosi që të heq orën policore që fillonte nga mesnata dhe vlente deri në ora 04:00 të mëngjesit. Qeveria po ashtu hoqi ndalesën për 100 mysafirë në dasma dhe lejoi mbajtjen e ngjarjeve dhe koncerteve. Vendimi i qeverisë vjen me rekomandim nga Komisioni për...

Maqedoni 15.06.21 | 12:48

Arritën 20.000 vaksina në Maqedoni, donacion nga Greqia

Donacioni prej 20.000 dozash të vaksinave Astra Zeneca nga Qeveria greke arriti sot në Maqedoni. “Sot kemi marrë një donacion prej 20.000 dozash të vaksinave Astra Zeneca nga miqtë tanë nga Qeveria e Republikës greke. Kjo mbështetje nga Qeveria Greke, Ambasadori i Republikës Greke, HE “Roussos...

Jetë 15.06.21 | 11:55

Kjo është arsyeja pse duhet të konsumoni shalqirin gjatë verës

Për shumë njerëz, shalqiri është një frut i preferuar gjatë verës, por edhe përfitimet shëndetësore janë të mëdha. Shalqiri është aleati shumë i mirë për shëndetin, transmeton portali arbresh.info Përveç shuarjes së etjes, shalqiri i kuq, me lëng dhe i ftohtë është një balsam...

Jetë 15.06.21 | 11:39

Kujdes me simptomat e mutacionit të ri Covid-19; Ngatërrohet lehtësisht me gripin sezonal, ja pse…

Ka kaluar më shumë se 1 vit që nga shpërthimi i pandemisë Covid-19. Tashmë dimë t’i dallojmë simptomat të tilla si mungesë e nuhatjes dhe e shijes, temperatura 37 e gjysmë dhimbje trupi etj. Me ardhjen e mutacioneve të reja diferencimi midis Covid-19 dhe gripit sezonal është bërë pak...

Ballkan 15.06.21 | 11:37

Kosovë, zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, pas përfundimit të konsultimit me subjektet politike në fillim të këtij muaji dhe në mbështetje të Ligjit për Zgjedhjet Lokale në Republikën e Kosovës ka caktuar 17 tetorin 2021, datë të mbajtjes së zgjedhjeve lokale. Me të njëjtin...

Shkup 15.06.21 | 11:35

Pa energji elektrike nesër do të jenë një pjesë e shfrytëzuesve të Karposhit…

Pa energji elektrike nesër do të jenë një pjesë e shfrytëzuesve të Karposhit, Kisella Vodës, Qendrës dhe Çuçer Sandevës. Në periudhën prej orës 09:00 deri në 14:00 pa energji elektrike do të mbesin shfrytëzuesit e një pjese të rrugës “France Preshern” në komunën Karposh. Nga...

Maqedoni 15.06.21 | 11:33

Qeveria sot vendos për heqjen e orës policore

Për shkak të shifrave të ulëta të infektimeve me Kovid 19, Komisioni për Sëmundje Infektive ka propozuar masa të reja lehtësuese, të cilat ngjajnë me situatën e para pandemisë. Pa orë policore dhe pa kufizime për të gjitha llojet e organizimeve për ahengje të ndryshme, këto masa Komisioni...

Maqedoni 15.06.21 | 10:46

Autoritetet gjermane kthejnë në vend 4 shtetas të Maqedonisë

Hetuesit gjermanë të policisë së trafikut në Neu-Ulm, kanë kontrolluar një autobus me relacion të gjatë nga Maqedonia, në parkingun e autostradës Scheppacher Forst dhe ata korrën sukses për atë që po kërkonin. Gjatë inspektimit të një autobusi maqedonas me relacion të gjatë, mbrëmjen...

Shkup 15.06.21 | 10:34

Gjobiten 192 shoferë në Shkup, 31 për tejkalim të shpejtësisë

Në territorin e qytetit të Shkupit, gjatë kontrolleve të intensifikuara në trafik u shqiptuan gjithsej 192 masa, përfshirë 31 gjoba për tejkalim të shpejtësisë, nëntë për ngasje pa patentë shofer, 12 për ngasje nën ndikimin e alkoolit, njoftojnë nga MPB. “Janë shqiptuar dhjetë gjoba...

Maqedoni 15.06.21 | 10:29

Shkup: Në 24 orët e fundit në covid-qendrat është hospitalizuar vetëm një pacient

Në 24 orët e fundit në covid-qendrat në Shkup është hospitalizuar vetëm një pacient, për shkak të coroanvirusit. Ndërsa gjithsej ka 30 pacientë, të cilët kanë të konfirmuar ose të dyshuar për infektim me COVID-19. Nga Ministria e Shëndetësisë informojnë se në 24 orët e fundit...

Maqedoni 15.06.21 | 09:35

Në vendin tonë do të mbërrijnë 20.000 vaksina nga Greqia

Vaksinat që Greqia i paralajmëroi për Maqedoninë e Veriut pritet të mbërrijnë sot në Shkup. Bëhet fjalë për donacion prej 20.000 doza “Astra Zeneka”, informon korrespondentja e MIA-s nga Athina. “Ky donacion është shumë i rëndësishëm për ne dhe do të doja të shpreh falënderime...

Maqedoni 15.06.21 | 09:31

Mehmedoviq: Varianti indian i coronavirusit çon në gangrenë, amputime të këmbëve dhe humbje të dëgjimit

Nga pikëpamja klinike, sipas analizave fillestare që marrim nga India dhe Britania e Madhe, varianti delta, përkatësisht lloji indian i coronavirusit, shoqërohet me një rrezik në rritje të sëmundjes së rëndë dhe shtrimit në spital, por edhe një manifestim klinik pjesërisht të ndryshëm,...

Повеќе