Tuesday, 20 October 2020
Jetë 20.10.20 | 20:53

Nëse i keni arritur të 40-tat, këto ushqime s’ duhet as t’i shikoni jo më t’ i hani

Aftësitë rimëkëmbëse të trupit zbehen ndjeshëm pas të dyzetave. Në këtë grup moshë, njeriu është më i rrezikuar nga kolesteroli i lartë, sëmundjet e zemrës, artriti apo diabeti. Njerëzit e moshës 35-55 vjeç që kanë nivele mesatarisht të larta të kolesterolit përballen me një...

Maqedoni 20.10.20 | 20:47

Paralajmërohet orë policore në Maqedoni

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe për Kanal 5 tha se sot janë pranuar pacientët e parë me coronavirus në spitalin modul. Ai tha se tashmë kapacitet spitalore në disa qytete janë përmbushur dhe nuk ka vende të lira kurse disa të tjerë janë afër fundit. “Kapacitetet spitalore po...

Maqedoni 20.10.20 | 20:38

Publikohet lista e ditëve të pushimit për vitin e ardhshëm në Maqedoni

Sipas Ligjit për festa në Republikën e Maqedonisë së Veriut ditë pushimi janë: Për gjithë qtyetarët e RMV-së: 1 janari (e premte), 7 janari (e enjte), 1 maji (e shtunë), 3 maji (e hënë), 13 maji (e enjte), 24 maji (e hënë), 2 gushti (e hënë), 8 shtatori (e mërkurë), 11 tetori (e hënë),...

Maqedoni 20.10.20 | 20:28

Mbushet kapaciteti i Repartit Infektiv të Shtipit

Reparti Infektiv në Spitalin klinik të Shtipit është mbushur deri në shtratin e fundit. Drejtori i Spitalit Klinik – Shtip, Alen Gjorgjiev për MIA-n thotë se për momentin në Repart janë hospitalizuar 55 pacientë prej thuajse të gjitha komunave të rajonit lindor të vendit. “Filluam me...

Shkup 20.10.20 | 20:25

Përleshje fizike në Kërçovë, i riu nga Bogovina përfundon në Klinikat e Shkupit

Një njëzetvjeçar nga Kërçova dje është su lmuar fizikisht nga dy bashkëqytetarë të tij para një objekti hotelierik në bulevardin “Liria” në Kërçovë ndërsa lëndime të rënda trupore ka marrë një person 22-vjeçar i cili ka tentuar ta parandalojë su lmin. “Dje para orës 18.30,...

Maqedoni 20.10.20 | 19:31

Kafenetë në Maqedoni do të punojnë deri në orën 23:00

Qeveria e Maqedonisë së Veriut në mbledhjen e sotme e shqyrtoi dhe pranoi rekomandimet e Komisionit për Sëmundje Ngjitëse që të kufizohet orari i punës në objektet hotelerike deri në orën 23:00. Kjo masë nuk do të vlejë për lokalet që kryejnë shërbime me porosi dhe po ashtu kufizohet...

Maqedoni 20.10.20 | 17:01

Filipçe: Masat për mbrojtje nga virusi të miratohen menjëher në Kuvend, gjendja me virusin korona- alarmante!

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, deklaroi se masat të cilat janë për t’u mbrojtuar nga virusi korona duhet të miratohen menjëher në Kuvend. “Deputetët të dëshmojnë përgjegjësi sa më parë në mënyrë unanime të votohen dy pako masash për mbrojtjen e popullatës dhe parandalimin...

Jetë 20.10.20 | 15:17

“Kalova 14 ditë izolim, tani jam…” Alketa Vejsiu rrëfen eksperiencën e saj me Koronavirusin

Alketa Vejsiu është personazhi i radhës që është prekur nga Koronavirusi. Moderatorja e njohur ka rrëfyer dje për herë të parë para ndjekësve në Instagram, ekperiencën e saj.Fatmirësisht, ajo është në gjendje të mirë shëndetësore dhe i lutet të gjithëve të bëjnë kujdes për...

Jetë 20.10.20 | 14:59

Instagram nën hetim nga Bashkimi Evropian për menaxhimin e të dhënave personale të fëmijëve

Instagram është nën hetim nga Komisioni për Mbrojtjen e të Dhënave në Irlandë (DPC) për mënyrën sesi ka menaxhuar të dhënat personale të fëmijëve në platformë. Aplikacioni i medias sociale në pronësi të Facebook mund të përballet me një gjobë të madhe në Instagram ka shkelur...

Bota 20.10.20 | 14:56

Për herë të fundit? Në natën mes 24 dhe 25 tetorit kthehet ora diellore

Dy gjëra janë tashmë të qarta. E para që pas pak ditësh, pikërisht në natën mes 24 dhe 25 tetorit, kthehet ora diellore (pra akrepat do të shkojnë 60 minuta mbrapa, duke na dhënë mundësinë të flemë më shumë. E dyta është që nevojitet të presim prillin nëse 2021 do të dekretojë...

Maqedoni 20.10.20 | 14:54

PLENKOVIQ- OSMANI: Vazhdon mbështetja e Kroacisë për procesin eurointegrues

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, vizitën e tij të punës në Kroaci e filloi duke u takuar me kryeministrin e Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviq. Osmani e falënderoi Plenkoviqin për mbështetjen e vazhdueshme të Kroacisë dhe angazhimin e jashtëzakonshëm gjatë presidencës...

Maqedoni 20.10.20 | 14:09

Raporti javor: Mbi 2600 raste të reja me COVID-19 për një javë në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se sipas raportit të Institutit për Shëndet Publik për periudhën 12 deri 18 tetor 2020, për COVID-19 janë bërë gjithsej 13.213 testime, ndërsa pozitiv kanë rezultuar 2.676 raste. Rastet e reja janë në 34 qytete të vendit, ndërsa është...

Bota 20.10.20 | 14:07

Suedia planifikon të zbusë masa kufizuese për të moshuarit

Suedia do të lehtësojë masat restriktive të cilat vlejnë vetëm për të moshuarit, edhe pse në këtë vend, por edhe në pjesën tjetër të Evropës, numri i personave të rinj të infektuar me koronavirus vazhdimisht shënon rritje. “Duam që edhe njerëzit mbi 70 vjet të jetojnë jetë më...

Bota 20.10.20 | 13:38

Lombardia kërkon nga qeveria italiane vendosjen e orës policore

Rajoni i Lombardisë i propozon qeverisë mbylljen e qendrave tregtare në fundjavë si dhe orë policorë nga ora 23:00 deri në ora 5:00 të mëngjesit në të gjithë territorin duke filluar nga e enjtja, 22 tetor, si rezultat i gjendjes me pandeminë Covid-19. Pra ndalimin e lëvizjes dhe çdo aktiviteti...

Maqedoni 20.10.20 | 13:33

Zaev i përgjigjet Taravarit për Qeverinë e zgjeruar

Sekretari gjeneral i ASH-së Arben Taravari mbrëmë në Click Plus e hodhi idenë për formimin e Qeverisë së zgjeruar, me qëllim që të përballjes ndaj gjendjes me virusin korona. E për këtë sot u përgjigj kryeministri Zaev. Ai tha se nuk ka marrë asnjë propozim nga kryetari i Aleancës...

Maqedoni 20.10.20 | 13:00

Raporti javor i ISHP-së: Numri i të infektuarve është rritur për 19%, i të vdekurve për 58%

Të rinjtë po infektohen më shumë, përqindja e vdekshmërisë është më e lartë tek më të moshuarit Numri i të infektuarve me koronavirus javën e kaluar (nga 12 deri 18 tetor) është rritur për 19.3 për qind, krahasuar me javën e kaluar, thuhet në raportin e Institutit për Shëndet Publik. Rastet...

Maqedoni 20.10.20 | 13:00

Nisin emërimet në eshalonin e tretë, Qeveria e Maqedonisë do të debatojë edhe për shkarkimin e Dimovës

Prej sot fillon emërimi i drejtorëve të institucioneve të cilët janë nën kompetencën e Qeverisë, kumtoi sot kryeministri Zoran Zaev, duke zbuluar se për drejtor të ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore do të emërohet Ejup Rustemi. “Një pjesë e vendimeve do të sillen sot. Një...

Maqedoni 20.10.20 | 12:35

Maqedoni: MASH publikon udhëzues për vlerësimin e nxënësve

Zyra për zhvillim të arsimit (ZZHA) dhe Inspektorati Arsimor Shtetëror rekomandojnë që vlerësimet e para përmbledhëse për çdo nxënës të bëhen deri më 20 nëntor, ndërsa Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) dhe Zyra tashmë i njoftuan shkollat për mënyrën e ndjekjes dhe vlerësimit...

Maqedoni 20.10.20 | 12:12

Zaev: Derisa ekzistojnë maqedonas, do të ketë edhe gjuhë maqedonase

“Derisa ekziston gjuha maqedonase do të ekzistojnë edhe maqedonasit, dhe derisa ekzistojnë maqedonasit do të ekzistojë edhe gjuha maqedonase”. Këtë sot e deklaroi kryeministri Zoran Zaev, në fjalimin e tij në ditën e dytë të Konferencës shkencore ndërkombëtare “Gjuha maqedonase –...

Jetë 20.10.20 | 09:19

Si ta shijoni ushqimin kur keni humbur nuhatjen dhe shijen?

Si do të shijonin gjërat nëse do të humbnit nuhatjen? Kjo është një pyetje që është bërë çuditërisht e zakonshme këtë vit. Anosmia – ose “verbëria e aromave”, është një gjendje e cila mendohet se prek rreth 5% të popullsisë. Por me humbjen e nuhatjes dhe/ose shijes, dy nga...

Повеќе