Thursday, 13 August 2020
Maqedoni 13.08.20 | 15:07

Një shkupjan ka organizuar turne futbolli duke mos i respektuar masat për mbrojtje nga Kovid-19

Prokuroria Themelore Publike Shkup deri tek Gjykata Themelore Penale e Shkupit sot ka parashtruar propozime për dhënien e urdhër ndëshkimeve kundër gjithsej 17 personave për vepër penale – Mosveprim sipas rregullave shëndetësore gjatë epidemisë nga neni 206, paragrafi 1 nga Kodi penal. Siç...

Shkup 13.08.20 | 15:05

Shërohen 175 persona nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit 175 persona janë shëruar nga coronavirusi. Prej tyre nga Shkupi-37, Kumanova-27, Shtipi-56, Prilepi-3, Tetova-5, Manastiri-1, Kavadari-4, Gostivari-14, Gjevgjelia-5, Radovishi-2, Demir Hisari-1, Makedonski Brod-1, Shën Nikolla-11,...

Maqedoni 13.08.20 | 13:50

Sot dy viktima dhe 141 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë realizuar 1848 testtime për coronavirus, prej të cilëve 141 kanë rezultuar pozitiv. Prej tyre në Shkup-48, Kumanovë-21, Dibër-2, Shtip-15, Prilep-1, Strugë-1, Manastir-7, Kavadar-9, Gostivar-4, Gjevgjeli-1, Strumicë-4,...

Maqedoni 13.08.20 | 12:37

Protokoll i ri për hyrje në Greqi përmes vendkalimit kufitar “Evzoni”

MPB njofton se nëpunësit e vendkalimit kufitar “Bogorodica” janë njoftuar për protokollet e reja që ka vendosur pala greke për hyrje në Greqi përmes vendkalimit kufitar “Evzoni”. Prej të hënës, respektivisht prej datës 18.08.2020 deri me datën 31.08.2020, në vendkalimin kufitar...

Maqedoni 13.08.20 | 12:30

Zaev merr mandatin, paralajmëron qeveri brenda 20 ditëve

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, sot ia ka dhënë mandatin kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev, për formimin e qeverisë së re. Pasi e mori mandatin nga presidenti, Zaev tha se do të udhëheq qeveri pa nacionalizëm. “Pres që për 20 ditë, duke filluar nga sot, por mundet...

Maqedoni 13.08.20 | 11:53

Maqedoni: Për fundjavë mot jostabil me shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima

Nesër pasdite do të ketë paraqitje të izoluar të shiut të rrëmbyeshëm të shkurtër dhe bubullima. Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike informon se moti gjatë fundjavës do të jetë jostabil me shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima në shumë vende, ndërsa lokalisht proceset do të jenë...

Skena 13.08.20 | 11:42

Loredana pozon me orë 12 mijë euro në dorë

Loredana sërish shfaqet me aksesorë suoer të shtrenjtë. Veshjet e Loredanës janë gjithmonë me shumë stil dhe në rroba të firmave të njohura botërore. E tillë është paraqitja e saj në një nga fotografitë e fundit në rrjetet sociale, ku reperja Zefi ka pozuar me një orë dore të markës...

Bota 13.08.20 | 11:37

Platformë e re e Fejsbukut për ndjekjen e zgjedhjeve presidenciale amerikane

Kompania Fejsbuk e lansoi platformën “Qendra informative zgjedhore” me qëllim që votuesve amerikanë t’u mundësojë që pa vështirësi t’i ndjekin dhe të marrin pjesë në aktivitetet parazgjedhore para zgjedhjeve presidenciale në SHBA, që do të mbahen në nëntor. “Platforma do t’u...

Bota 13.08.20 | 11:35

Shkencëtarë: Dekada e fundit me e ngrohta nga matja e temperaturave

Dekada e fundit ka qenë më e ngrohta që nga matja e temperaturave të ajrit, kanë konfirmuar shkencëtarët. Raporti, në të cilin paralajmërohet për pasojat e ngrohjes globale, është bërë nga 520 shkencëtarë nga 60 vende, dhe tregon se çdo dekadë e vitit 1980 është më e ngrohtë se...

Jetë 13.08.20 | 11:33

Çfarë do të thotë të shohësh në ëndër “ish-in”

Kur ëndrra juaj lidhet me ish-in në mendje ju ngrihen shumë pyetje. A nuk mori fund si histori? Përse duhet t’ja shikoj sërish fytyrën?… e të tjera pyetje si këto. Endrra me ishin nuk ka të bëjë ekzaktësisht me atë që mund te mendoni ju, nuk është e thënë te ëndërrosh një ish...

Futboll 13.08.20 | 11:31

Todibo është lojtari me COVID i Barcelonës

Mbrojtësi Jean-Clair Todibo ka konfirmuar se ai është lojtari i Barcelonës i cili është testuar pozitiv me COVID-19. “Jam asimptomatik dhe ndihem mirë”, ka thënë ai Këtë mëngjes u përhap lajmi se një nga lojtarët e Barcelonës është testuar pozitiv me COVID. Ky lojtar ka mbetur në...

Bota 13.08.20 | 11:29

Në Kinë zbulohet Kovid-19 në mishin e pulës të importuar nga Brazili

Koronavirusi i ri gjatë kontrollit rutinor është gjetur në mishin e pulës të importuar nga Brazili, kumtuan sot autoritetet kineze. Virusi të martën është gjetur në mostrat e krahëve të ngrira të pulës, kumtuan autoritetet lokale në qytetin kinez jugor Shenzen, i cili është në afërsi...

Ballkan 13.08.20 | 11:27

Haradinaj e shpalli kandidaturën e tij për president të Kosovës

Lideri i Aleancës për të Ardhmen e Kosovës (AAK) dhe ish kryeministër kosovar Ramush Haradinaj e shpalli kandidaturën e tij për president të ardhshëm të shtetit, prejse në prill të vitit të ardhshëm do t’i përfundojë mandati presidentit aktual Hashim Thaçi, lajmëroi korrespondenti...

Bota 13.08.20 | 11:26

Argjentina dhe Meksika do të prodhojnë vaksinën kundër Covid-19

Argjentina dhe Meksika do të prodhojnë do të prodhojnë vaksinën kundër Covid-19 për pjesën më të madhe të Amerikës Latine e në përjashtim të Brazilit, njoftoi presidenti argjentinas, Alberto Fernandez, duke shtuar se do të prodhohet vaksina e zhvilluar nga kompania farmaceutik AstraZeneca...

Shkup 13.08.20 | 11:23

Për një javë janë larguar 227 automjete të parkuara në mënyrë të parregullt në Shkup

Me automjetin special “karrotreci” nga 6 gushti deri dje janë mënjanuar gjithsej 227 automjete nga sipërfaqet publike. Nga numri i përgjithshëm i automjeteve të parkuar në mënyrë të parregullt, 18 janë larguar nga parkingjet zonale, ndërsa 209 automjetet e tjera me urdhër nga policia...

Maqedoni 13.08.20 | 11:19

MSH: Në korrik janë regjistruar 714 dhurues të rinj të gjakut

Nga Instituti i Mjekësisë së Transfuzionit informojnë se në korrik për herë të parë gjak kanë dhuruar 714 persona. Prej tyre, 549 janë të gjinisë mashkullore, ndërsa 165 janë nga gjinia femërore. Në gjysmën e parë të këtij viti, gjithsej janë grumbulluar 20.692 njësi gjaku, bëri...

Maqedoni 13.08.20 | 11:01

MPB Maqedoni: 464 gjoba për mosmbajtje të maskës

Ministria e Punëve të Brendshme informon se ka vazhduar me aktivitetet për zbatimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Nga kjo ministri thonë se në 24 orët e fundit (12/13.08.2020) në të gjithë territorin e vendit janë regjistruar 464 shkelje në lidhje me masën për mbajtjen e maskës. MPB...

Maqedoni 13.08.20 | 10:33

OEMVP: Formimi i Qeverisë është i rëndësishëm, prioritet të ketë ekonomia

Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perendimore, në kumtesë lëshuar mediave, theksojnë se ekonomia e Maqedonisë së Veriut po kalon nje krizë të thellë me të cilën nuk janë ballafaquar asnjëherë as kompanitë e as institucionet shtetërore. Siç theksojnë nga OEMV, burimi kryesorë i krizës...

Maqedoni 13.08.20 | 10:22

Komisioni për sëmundje infektive dhe Qeveria duhet të vendosin si do të zhvillohet viti shkollor

Komisioni për sëmundje infektive, siç paralajmëroi dje ministri i Shëndetësisë, Venko FIlipçe, duhet të ketë takim përfundimtar, pas çka do të duhet të caktohet seancë e Qeverisë, në të cilën do të sillet vendim i definuar për atë si do të zhvillohet viti i ri shkollor. “Absolutisht,...

Maqedoni 13.08.20 | 10:00

Pesë të infektuar me coronavirus nga fluturimi Shkup-Turku i ditës së martë

Pesë pasagjerë kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 nga gjithsej 146 udhëtarë nga fluturimi i së martës në linjën Shkup-Turku. Miko Pietilla, shefi i spitalit regjional në jugperëndim të Finlandës njoftoi se dy të infketuar janë shtetas të Suedisë kurse tre të tjerë janë me prejardhje...

Повеќе