Thursday, 6 August 2020
Maqedoni 06.08.20 | 18:49

Bisedimet për Qeverinë e re, Ahmeti takoi Mickoskin

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sot në Parlamentin e Maqedonisë ka takuar, liderin e BDI-së, Ali Ahmeti, informon gazeta “KOHA”. Lajmin për “KOHA” e kanë konfirmuar edhe nga BDI edhe nga VMRO-DPMNE. Siç bëhet e ditur takimi ka zgjatur një orë, ndërsa temë boshte ka qenë...

Maqedoni Bota 06.08.20 | 18:07

Shkencëtarët japin lajmin e mirë: Kemi zbuluar “pikën e dobët” të COVID-19

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar “pikën e dobët” të virusit korona SARS-CoV-2. Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër koronavirusit dhe zbuluan se 3CLpro (C30 endopeptidaza) është një enzimë thelbësore në zhvillimin e virusit...

Maqedoni 06.08.20 | 15:59

Ligji i ri për pasurinë e funksionarëve?!

Hetimi i pasurisë së funksionarëve përsëritet si premtim i përjetshëm politik në vendin tonë. Vëmendje të posaçme do të kushtojmë në pjesën për pastrimin e gjyqësorit dhe konfirmimin e prejardhjes së parave dhe kapitalit tek çdo funksionar përmes rrugës së sistemit për të cilin...

Maqedoni 06.08.20 | 15:54

113 raste të reja, 259 të shëruar dhe gjashtë persona të vdekur nga COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 1543 testime për coronavirus, ndërsa 113 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej tyre në Shkup-35, Kumanovë-12, Prilep-1, Tetovë-5, Strugë-11, Veles-2, Manastir-7, Ohër-6 dhe vende tjera me më pak raste. Kanë...

Maqedoni 06.08.20 | 15:45

Arsovski: Pyetni LSDM-në me cilat parti ka formuar shumicë parlamentare

VMRO-DPMNE është duke punuar për të formuar shumicë parlamentare, deklaroi sot zëdhënësi i partisë, Dimçe Arsovski, duke shtuar se ai “as nuk i konfirmon dhe as i mohon informacionet nga burime të pakonfirmuara dhe të paidentifikuara” që partia i ka ofruar qëndrimet me BDI-në për...

Maqedoni 06.08.20 | 14:11

Dimçe Arsovski: VMRO-DPMNE punon në formimin e shumicës parlamentare

VMRO-DPMNE është duke punuar për të formuar shumicë parlamentare, deklaroi sot zëdhënësi i partisë, Dimçe Arsovski, duke shtuar se ai “as nuk i konfirmon dhe as i mohon informacionet nga burime të pakonfirmuara dhe të paidentifikuara” që partia i ka ofruar qëndrimet me BDI-në për...

Maqedoni 06.08.20 | 13:24

Janë tërhequr fituesit nga xhiroja e gjashtë e shpërblimeve mujore përmes TVSH-ja Ime#Shpërblimi Im

Janë tërhequr 15 fituesit e shpërblimeve mujore prej nga 20.000 denarë përmes lojës shpërblyese TVSH-ja Ime”Shpërblimi Im, në tërheqjen publike që u mbajt dje në TV Kanal 5, kumtoi sot Ministria e Financave. Bëhet fjalë për Filip Petreski nga Prilepi, Igor Kacar nga Kumanova, Maria Bojkikeva...

Maqedoni 06.08.20 | 13:17

Filipçe: Mbajtja e maskës është thelbësore në trajtimin e Covid-19

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në llogarinë e tij në Facebook, shkruan se në Maqedoninë e Veriut është e detyrueshme të mbahet maska në të gjitha hapësirat e mbyllura publike, siç janë transporti publik, tregjet, bankat, zyrat postare, si dhe në hapësira të hapura kur nuk...

Maqedoni 06.08.20 | 12:54

Carovska: Me projektet për konkurrencë lokale dhe rajonale e përmirësojmë ofertën turistike të shtetit

Gjithsej 61 projekte të nënshkruara prej të cilave 25 tërësisht të realizuara dhe 36 në rrjedhë, shënon raporti gjysmëvjeçar për Projektin për konkurrencë lokale dhe rajonale (PKLR) qëllimi i të cilit është të avancohet sektori turistik në vend. Raporti ka të bëjë me periudhën...

Maqedoni 06.08.20 | 12:47

Nënë e bir nga Shkupi fituan për një ditë 1.7 milionë euro, ja emrat

Nënë e bir nga Shkupi fituan për një ditë një milionë e 700 mijë euro, duke shitur aksionet e tyre në kompaninë “Skopski Pazar”. Sasho Davitkovski dhe nëna e tij, Todorka Davitkovska, kanë shitur 10, respektivisht 11 për qind të aksioneve që kanë poseduar në këtë kompani, transmeton...

Bota 06.08.20 | 12:09

Dejli meil: Qeveria britanike do të vendosë masa karantine për udhëtarët që vijnë nga Belgjika

Qeveria britanike do të vendosë masa karantine për udhëtarët që vijnë nga Belgjika, për shkak të rritjes së numrit të rasteve të infektuara me koronavirusin e ri në atë vend, publikoi Dejli meil. Ministrat pritet t’i miratojnë masat e karantinës në një takim që pritet të mbahet...

Teknologji 06.08.20 | 11:42

Ky është telefoni i ri i cili mbushet plotësisht brenda 15 minutave

Iqoo 5 nga prodhuesi kinez Vivo do të prezantohet në 17 gusht. Telefonat e rinj inteligjentë do të mbushen me një teknologji të re, me të cilën pajisja mund të ngarkohet plotësisht në 5 minuta në 50 përqind dhe në 15 minuta, raporton Gizmochina . Prodhuesi më parë prezantoi teknologjinë...

Jetë 06.08.20 | 11:39

Mbani shënime! Hilet që duhet të dini për të zgjedhur shalqinin e pjekur

A keni ditur ndonjëherë vërtet të zgjidhni një shalqi të mirë? Ka një art të caktuar për të zgjedhur shalqinin shumë të mirë. Por mos u shqetësoni, pasi të dini se çfarë të kërkoni është e lehtë. Blerja e shalqinjve në një treg fermerësh ju ndihmon pasi ata e dinë se çfarë...

Maqedoni 06.08.20 | 11:33

Moti i ligë, mundësi për rrëshqitje të dheut nëpër grykat malore

Komunikacioni nëpër rrugët e vendit po zhvillohet pa pengesa, në rrugë të lagështa. Intensiteti i komunikacionit në drejtimet rrugore jashtë mjediseve urbane është rritur. Në vendkalimet kufitare nga ana e Maqedonisë së Veriut, nuk ka pritje më të gjata për hyrje dhe dalje nga vendi,...

Shkup 06.08.20 | 11:20

Pa energji elektrike nesër disa pjesë të Shkupit

Për shkak të ndërhyrjeve teknike në rrjetin elektro shpërndarës nesër pa energji elektrike do të mbesin një pjesë e konsumatorëve të komunave të Shkupit Butel, Kisella Vodë dhe Studeniçan, bëjnë të ditur nga Qendra Rajonale për Menaxhim me Kriza – Shkup. Në periudhën prej orës...

Maqedoni 06.08.20 | 11:18

Kumtesë e VMRO-DPMNE-së për koronavirusin

Zoran Zaev dhe Qeveria e kryesuar nga LSDM edhe pas gjashtë muajve prej se është paraqitur koronavirusi, nuk kanë strategji si të përballen me KOVID 19 dhe pasojat të cilët dolën nga kjo krizë. Zaev dhe LSDM nuk sigurojnë kurfarë mbrojtje të shëndetit të qytetarëve, as nuk ofrojnë ndonjë...

Maqedoni 06.08.20 | 11:17

Në Maqedoni ka 3557 raste aktive me coronavirus

Për momentin në vend janë aktivë 3557 raste të të infektuarve me Covid-19. Nga fillimi i epidemisë e deri më tani janë regjistruar 11289 raste të personave të sëmurë, janë shëruar 7221 persona, ndërsa kanë vdekur 511. Gjithsej janë bërë 108384 testime për Covid-19. Ende më shumë...

Maqedoni 06.08.20 | 09:14

Palmer: Presim partner të fuqishëm në Qeverinë e Maqedonisë që do të punojë për antarësimin e vendit në BE

SHBA-ja pret partner të mirë dhe të fuqishëm në qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut, tha përfaqësuesi i posaçëm i Departamentit të shtetit për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer, i cili mori pjesë në konferencë virtuale të “Ballkan Insajderi” në Uashington, transmeton Zëri...

Maqedoni 06.08.20 | 09:00

COVID-19 në Ballkan, Maqedonia e para me vdekje

Të dhënat flasin se Maqedonia e Veriut gjendet në mesin e 10 vendeve të Evropës sipas numrit të viktimave në 1 milion banorë. Konform numrave të fundit kanë ndërruar jetë 240 pacientë në 1 milion banorë që Maqedoninë e rendit në vendin e 9-të në Evropë dhe e bën lider në rajon Ballkani...

Maqedoni 06.08.20 | 08:10

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me reshje shiu dhe me ndryshime të motit gjatë gjithë ditës. Temperaturat e ditës do të lëvizin nga 18 deri në 22 gradë Celsius kurse në vende malore temperaturat do të jenë dukshëm më të ulta. Gjatë ditës pritet të ketë erëra të forta...

Повеќе