Tuesday, 7 July 2020
Maqedoni 07.07.20 | 22:22

Ziberi nga Struga: Vota 9 e bën kryeministrin shqiptar

Karvani “Realizo Ëndrrën”, sot gjatë ditës ka vizituar fshatrat e Komunës së Strugës ndërkaq në tubimin qendror para qytetarëve të Strugës ju prezantuan me fjalimet e tyre, duke filluar nga nikoqiri i këtij tubimi,kryetari i Komunës, z. Ramiz Merko, kandidati për deputet njëherit...

Maqedoni 07.07.20 | 20:19

Filpçe: Kemi dhënë mbi 5.000 harmonizime për punësim në shëndetësinë publike

Investimin në shëndetësinë publike e filluam para dy vjet e gjysmë, me investim para së gjithash në njerëzit dhe kemi dhënë mbi 5.000 harmonizime për punësim, afër një mijë mjekë janë punësuar, mbi njëmijë infermiere, personel ndihmës teknik, më tej janë dhënë në planin katërvjeçar...

Maqedoni 07.07.20 | 20:00

Ministria e Arsimit në Maqedoni akoma pa strategji konkrete për vitin e ardhshëm shkollor

Ministria e Arsimit akoma pa strategji konkrete për vitin e ardhshëm shkollor, në rast se gjendja me koronavirusin nuk përmirësohet deri në vjeshtë. Ministri i Arsimit, Arbër Ademi nuk iu përgjigj telefonatave të “Alsat” për të sqaruar nëse është punuar diçka në këtë drejtim. Ditë...

Maqedoni 07.07.20 | 15:20

Sot 120 raste të reja dhe pesë viktima nga COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë bërë 1367 testime për coronavirus, ndërsa 120 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej tyre në Shkup janë 63, Kumanovë-4, Dibër-6, Shtip-4, Prilep-2, Tetovë-14, Strugë-6, Veles-2, Manastir-1, Ohër-4, Gostivar-12, Shën Nikollë-1...

Maqedoni 07.07.20 | 15:00

Furgoni me emigrantë shkakton aksident trafiku në Strumicë

Një furgon me targa të Koçanit e drejtuar nga një vozitës nga Koçani, në të cilën ka transportuar shumë emigrantë, sot në ora 11:50 ka shkaktuar aksident të rëndë trafiku në Strumicë. Me ç’rast janë lënduar tre emigrantë. “Tre emigrantë janë sjellë në Spital. Njëri prej...

Shkup 07.07.20 | 13:29

Mbi 50% e shkupjanëve përdorin automjet personal si mjet bazë për transport

Sipas një ankete të zbatuar, 56.65% e qytetarëve nga Shkupi përdorin automjetet personale si mjet bazë për transport. Si rezultat i kësaj në Shkup ka kolona ndërsa djegia e derivateve të naftës në këtë mënyrë ndot ajrin. Siç është publikuar në ueb-faqen e Bashkisë së Shkupit, udhëtimi...

Maqedoni 07.07.20 | 13:27

Bujar Osmani: Oferta politike e BDI-së është e vetmja me program

Zëvendës kryeministri, Bujar Osmani, ka cekur se fushata e BDI-së është fushatë dinjitoze dhe pozitive, duke ftuar aktivistët dhe mbështetësit të vijojnë sikur deri tash, pa sharje e pa ofendime. Ndërsa për opozitën ka cekur se ata shajnë sepse s’kanë çka të ofrojnë, bërtasin se...

Maqedoni 07.07.20 | 12:38

Qeveria pasdite do të mbajë seancë

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut pasdite në orën 15 do të mbajë seancë. Nga pres shërbimi qeveritar informojnë se seanca do të mbahet përmes lidhjes video konferenciale ndërsa për konkluzionet opinioni do të informohet përmes kumtesës.

Bota 07.07.20 | 11:56

Shoferët në Zvicër nuk mbajnë maskë, pas kësaj qëndron një arsye madhore

Shoferët e mjeteve transportuese në Zvicër nuk vendosin maska mbrojtëse ndaj koronavirusit, ndonëse pasagjerët janë të detyruar të pajisen me të. Zvicra është një nga vendet e rralla që i pati rezistuar mirë COVID-19, por tani që rastet janë shtuar, është obligative bartja e maskave. Që...

Maqedoni 07.07.20 | 11:00

Fetai: Ndjehem mirë,do të jem në vetizolim për 14-të ditë për shkak të kontaktit me prokurorin Bubevski

Prokurorja Fatime Fetai në deklaratë për TV21, tha se për 14 ditë do të jetë në vetizolim për shkak se ka pasur kontakt me kolegun e saj Gavrill Bubevski i cili është diagnostifikuar me Covid-19. “Do të jem në vetizolim për 14-të ditë për shkak të kontaktit me prokurorin Bubevski....

Maqedoni 07.07.20 | 10:51

Janë regjistruar 444 kundërvajtje për mosmbajtjen e maskave

Gjatë 24 orëve të kaluara, në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në lidhje me masën për mosmbajtjen e mbrojtjes personale në fytyrë janë regjistruar 444 kundërvajtje. Nga Ministria e Punëve të Brendshme u bëjnë thirrje qytetarëve që t’i respektojnë masat dhe protokollet...

Ballkan 07.07.20 | 10:49

Gjermania ka mbyllur kufijtë për Ballkanin, por 12 kategori të qytetarëve lejohen të hyjnë

Gjermania ende po mban të mbyllur kufijtë me vendet e treta, ku përfshihen edhe Maqedonia e Veriut, Serbia, Kosova, Shqipëria dhe Bosnjë – Hercegovina. Megjithatë ky vend lejon hyrjen e një pjese të qytetarëve të këtyre vendeve. Qeveria gjermane ka vendosur që nga 1 korrikut që të lejohet...

Maqedoni 07.07.20 | 10:46

Gjykata Administrative hedh poshtë padinë e Naqe Çulevit kundër Qeverisë

Gjykata Administrative ka hedhur poshtë padinë e ministrit të MPB-së, Naqe Çulev kundër Qeverisë. Ai paditi Qeverinë për shkelje të procedurave administrative me anulimin e vendimit të tij ku ka shkarkuar komandantin e SPB – Tetovë, Amir Dalipi dhe ka emëruar zëvendës-komandant shtesë...

Maqedoni 07.07.20 | 10:42

Filipçe: Përgatiten kapacitetet për vjeshtë, ka përfunduar instalimi për furnizim me oksigjen në spitalin montues

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, dje në konferencë për shtyp tha se sistemi shëndetësor tashmë po përgatitet për valën e vjeshtës të sëmundjes së coronavirusit. Ai informoi se është përfunduar instalimi për furnizim qendror të oksigjenit në spitalin montues, i cili ka kapacitet...

Maqedoni 07.07.20 | 09:50

Kovid-19, numri i të shëruarve shumë më i lartë se i të infektuarve

Për herë të parë pas një kohe të gjatë, numri i të shëruarve nga Koronavirusi për 24 orë është shumë më i lartë se sa numri i infektimeve ditore. 172 persona kanë fituar betejën me virusin, ndërsa 78 qytetarë kanë rezultuar pozitiv. Në mesin e të shëruarve 72 janë nga Shkupi,...

Maqedoni 07.07.20 | 08:58

Komunikacioni në Maqedoninë e Veriut

Komunikacioni në rrugët shtetërore zhvillohet pa ndalesa dhe nëpër rrugë të thata. LAMM rekomandon vozitje të kujdesshme, përshtatje të shpejtësisë dhe respektim të sinjalizimeve rrugore, sidomos në vendet ku ka mundësi për rrëshqitje të dheut. Intensiteti i komunikacionit jashtë...

Maqedoni 07.07.20 | 08:51

Autoritetet në Maqedoni: Rritje e rasteve të reja në rajon, nuk përjashtohen masat kufizuese në kufij

Gjithsej 78 raste me COVID-19 dje u regjistruan në Maqedoninë e Veriut. Edhe pse numri i djeshëm është më i vogël në krahasim me ditët e kaluara, autoritetet paralajmërojnë se ditët e vjeshtës do të jenë periudha më e rrezikshme dhe duhet kujdes. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe,...

Maqedoni 07.07.20 | 07:47

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe reshje lokale të shiut. Gjithashtu do të fryjë erë e përforcuar veriore. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 14 deri 22 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej 24 deri 32 gradë...

Maqedoni 07.07.20 | 00:07

Filipçe thotë se nuk përjashtohet mundësia e vendosjes së masave kufizuese për kufijtë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipç sot bëri të ditur se ndiqet situata me coronavirusin në shtetet fqinje dhe nëse ka rrezik për bartjen e virusit në Maqedoninë e Veriut dhe nëse rrezikohet sistemi shëndetësor i Maqedonisë, nuk përjashtohet mundësia që të vendosen masa kufizuese...

Maqedoni 07.07.20 | 00:01

Coronavirusi merr hov në Shtip, raste të reja edhe nëpër institucione

Epidemiologët në Shtip tashmë nuk e dinë se nga cilët grupe vinë rastet e reja me coronavirus. Drejtoresha e Qendrës për Shëndet Publike – Shtip, Marija Dimitrova thotë se rastet e reja janë raste me kontakte të të infektuarve. “Tashmë nuk ka grupe dhe rregulla të përhapjes së coronavirusit,...