Friday, 27 March 2020
Maqedoni 27.03.20 | 21:35

Ali Ahmeti: Ne jemi NATO!

Pas zyrtarizimit të Republikës Maqedonisë së Veriut në Nato, lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në faqen e tij zyrtare në facebook shpreh urimin e Tij për bashkëqytetarët e RMV-së në veçanti për bashkëkombasit, shqiptarë duke shtuar: “Ne jemi NATO!” – thotë...

Bota 27.03.20 | 20:01

Covid-19, Italia me numrin më të madh të viktimave në botë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës shënojnë numrin më të madh të infektuarve nga koronavirusi. Ndërkohë Spanja radhitet si vendi i parë në botë për raste të reja në 24 orët e fundit. Sipas statistikave, në Spanjë janë evidentuar 6270 raste të reja, ndërsa në Gjermani 3500. Spanja mban...

Bota 27.03.20 | 16:56

Gjermania pranon 47 pacientë me koronavirus nga Italia

Kur Italia është ndër shtetet më të goditura të Europës për shkak të numrit të të prekurve, por edhe të të vdekurve, Gjermania i ka ardhur sërish në ndihmë. Mësohet se spitalet gjermane, që kanë hapësira të lira, do të pranojnë të paktën 47 pacientë nga Italia, që janë të...

Maqedoni 27.03.20 | 15:34

Filipçe: Janë kryer 1 800 testime në nivel kombëtar

Ministri i Shëndetësisë, Filipçe gjatë konferencës së sotme për shtyp, duke u përgjigjur pyetjeve të gazetarëve tha se në nivel kombëtar janë kryer mbi 1 800 teste. Sidoqoftë, ai tha se ditëve të fundit janë shtuar pikat e testimeve dhe në ditët në vijim pritet edhe një rritje të...

Maqedoni 27.03.20 | 15:23

Pendarovski: Sot bëhemi edhe zyrtarisht anëtare e NATO-s

Stevo Pendarovski, Presidenti i Maqedonisë së Veriut, përmes një video informoi se sot në ora 13:00 me kohën lokale të vendit tonë do të bëhemi zyrtarisht anëtare e 30-të e NATO-s, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Pranimi zyrtar do të bëhet sot në orën 11:30 me kohën e SHBA në Uashington....

Lajme 27.03.20 | 14:32

Bilanc i frikshëm! Spanja drejt kulmit të epidemisë, 769 viktima në 24 orët e fundit

Bilanci më i fundit që vjen nga Spanja, për ecurinë e koronavirusit, është rënduar me ritme të frikshme. Zyrtarët kanë raportuar se numri i viktimave në vend ka shkuar në 4858, 769 më shumë krahasuar me 24 orët e mëparshme. Të enjten në fakt, u raportuan 655 viktima të reja. Në total,...

Maqedoni 27.03.20 | 14:11

Çmimet e testeve të Koronavirusit Covid – 19

Në lidhje me informacionet që qarkullojnë nëpër portale dhe rrjete sociale, lidhur me shërbimet shëndetësore dhe çmimet e referencës së Fondit të Sigurimit Shëndetësor, dëshirojmë të Ju informojmë si më poshtë: 1. Në punën laboratorike ekzistojnë disa teknika të ndryshme për...

Maqedoni 27.03.20 | 13:40

Edhe 18 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, shkon në 219 numri i të prekurve

Ministria e Shëndetësisë informon se sot janë regjistruar edhe 18 raste të reja me coronavirus, njofton Telegrafi Maqedoni. Në 24 orët e kaluara, 18 raste të reja të coronavirusit janë regjistruar në vend. Sipas qyteteve: Shkupi (11), Prilep (4), Kumanovë (2), Tetovë (1). Kështu, numri...

Ballkan 27.03.20 | 11:48

Babai i vdiq nga Koronavirusi, llapjani i infektuar: Nuk është qysh po flitet, është një lloj gripi i lehtë

62-vjeçari nga fshati Dumicë i Podujevës i cili është i infektuar me koronavirus në një prononcim për Gazetën Sinjali ka thënë se virusi Covid-19 nuk është i rrezikshëm siç është thënë deri më tani. Llapjani i infektuar ka theksuar se koronavirusi është i ngjashëm me një grip...

Bota 27.03.20 | 11:34

SHBA-ja e tejkalon Kinën me numrin e të infektuarve me koronavirus

Shtetet e Bashkuara tani mbajnë rekordin e numrit më të madh të rasteve me koronavirus, pasi deri më tani mbi 84,404 pacientë kanë rezultuar pozitivë në teste. Sipas të dhënave të fundit të Universitetit Johns Hopkins, Shtetet e Bashkuara kanë tejkaluar Kinën me 81,782 raste dhe Italinë...

Maqedoni 27.03.20 | 11:31

Shtëpia e Shëndetit Shkup: Vaksinimi i fëmijëve po zhvillohet në të gjitha poliklinikat prej orës 12 deri në orën 18

Për shkak të gjendjes aktuale me koronavirusin, punktet e vaksinimit në të gjitha poliklinikat tona punojnë prej orës 12 deri në orën 18, bëri të ditur në profilin e saj në Fejsbuk Shtëpia e Shëndetit në Shkup. Theksojnë se vaksinimi i fëmijëve po zhvillohet pa pengesa sipas kalendarit...

Maqedoni 27.03.20 | 10:53

Dramatike në Itali: Familja nga Maqedonia e Veriut e mbajti në shtëpi për nëntë ditë gruan e vdekur nga koronavirusi

Për nëntë ditë me radhë zgjati tragjedia e një familjeje verimaqedonase që nuk mund ta varroste bashkëshorten dhe nënën e saj, e cila vdiq nga koronavirusi më 18 mars në qytezën Pizioni, në krahinën italiane të Brescia. Tragjedia më e madhe ishte se aty nuk ka varreza myslimane, ka mësuar...

Maqedoni 27.03.20 | 09:53

Shumë klinika janë siguruar me maska mbrojtëse të shtypura në 3D printerë

Ekipi i iniciativës për shtypjen e pajisjeve mjekësore dje dorëzoi rreth 500 maska në disa klinika. Plani është që të përgatiten të paktën 6.000 maska mbrojtëse në afat sa më të shpejtë të mundshëm. “Gjatë ditës së djeshme ishin dorëzuar rreth 500 maska në këto institucione:...

Kronika e zezë 27.03.20 | 09:24

Zvicër, vriten babai dhe djali i tij nga Maqedonia e Veriut

Në vendin Sorens, kantoni Friburg në Zvicër janë vrarë Naum Kolev (47) dhe djali i tij Done (23) nga fshati Mokrievo, Strumicë. Trupat e tyre dje janë gjetur në një fermë për kuaj, publikuan mediumet zvicerane. Sipas internet portalit zviceran “20 minuta”, “babai dhe djali i tij, të...

Maqedoni 27.03.20 | 09:03

OBRM-PDUKM: Qeveria duhet të mbrojë punonjësit shëndetësorë

Republika e Maqedonisë është e dyta në numrin e njerëzve me coronavirus në Ballkan, sipas numrit të banorëve. Kroacia, e cila është para nesh, ka 102 të infektuar për një milion banorë, e ndjekur nga Mali i Zi me 83 të infektuar për milion. Për shkak të kujdesit joadekuat në vend,...

Maqedoni 27.03.20 | 09:02

Sot kthehen qytetarët e Maqedonisë që kanë ngelur në Kroaci dhe Maltë

Me fluturime çarter nga Zagrebi dhe La Valletta në Maltë, sot fillon kthimi në vendin tonë i disa prej qytetarëve të Maqedonisë që kanë ngelur jashtë vendit. Sekretari i Shtetit në Ministrinë e Punëve të Jashtme, Zoran Popov, dje informoi se thirrja e MPJ-së e cila zgjati deri më 22...

Maqedoni 27.03.20 | 08:56

BE konfirmon vendimin për fillimin e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Në një samit të rregullt të BE-së, mbrëmë liderët evropianë konfirmuan vendimin për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Drejtuesit evropian takimin e zhvilluan përmes video konferencës dhe tema kryesore ishte coronavirusi. “Ne i mirëpresim konkluzionet...

Maqedoni 27.03.20 | 07:55

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me vranësira dhe reshje shiu, ndërsa në vendet malore priten reshje të borës. Nga pjesa juglindore do të fryjë një erë e lehtë. Temperaturat minimale do të jenë prej -2 deri më 6 gradë, ndërsa temperaturat maksimale ditore do të sillen prej 5 deri më 11 gradë celsius. Gjatë...