Friday, 21 February 2020
Jetë 21.02.20 | 15:48

Ja çfarë duhet t’i shtoni shampos nëse keni flokë të yndyrshme

Ne të gjithë i shtojmë kripë ushqimeve në përditshmëri, por vetëm pak njerëz janë të vetëdijshëm se kripa mund të jetë një ndihmë e madhe në trajtimin e gjendjeve të ndryshme shëndetësore. Për shembull, nëse shtoni 2-3 lugë kripë në shampon tuaj, ju do të bëni një shampo...

Maqedoni 21.02.20 | 15:46

Shtetasi i Maqedonisë me coronavirus në Japoni është në gjendje të mirë shëndetësore

Shtetasi i Maqedonisë së Veriut, i cili është hospitalizuar pasi është infektuar me coronavirus në karantinë në portin e qytetit japonez, Jokohama, është në gjendje të mirë shëndetësore. Epidemiologu Zharko Karaxhovski, tha se pas trajtimit trejavor ai do të lëshohet nga spitali, përcjell...

Bota 21.02.20 | 15:43

Gjermania shton masat e sigurisë pas sulmeve në Hanau

Gjermania do të vendosë forca shtesë policore për të mbrojtur xhamitë, stacionet hekurudhore, aeroportet dhe vendet e tjera të ndjeshme, për shkak të një kërcënimi “shumë të lartë” të elementeve të së djathtës, njoftuan zyrtarët. Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer,...

Maqedoni 21.02.20 | 15:41

Çollosh: Maqedonia e Veriut e gatshme për fillimin e negociatave, janë plotësuar të gjitha kushtet

Kryetari i grupit parlamentar Evropa e Rinovuar, Daçijan Çollosh, i cili është për vizitë në vend së bashku me raportuesin e PE-së për Maqedoninë e Veriut, Ilhan Quçuk, sot në konferencë për shtyp në Qeveri tha se qëllimi i vizitës së tyre është që të japin mesazh të qartë se...

Skena 21.02.20 | 13:47

Adelina Tahiri zbulon planet për zgjerim të familjes

Adelina Tahiri ka folur lidhur me jetën e saj private. Këngëtarja e njohur shqiptare, Adelina Tahiri, është treguar sërish e afërt me ndjekësit e saj. Së fundmi dikush prej tyre e ka pyetur nëse ajo dhe bashkëshorti i saj e kanë në plan ta zgjerojnë familjen. “Sigurisht që po! Aq kam...

Jetë 21.02.20 | 13:42

Studimi tregon arsyet pse femrat vozisin më mirë se meshkujt

Disa studime konfirmojnë atë që shumë prej nesh mund të besojmë: Gratë janë më të mirat në timon! Mos u verboni djema, ne do t’ju japim 5 arsye të provuara për të përfunduar pranimin e këtij konstadimi. Vajzat duhet të jenë shoferët e caktuar gjithmonë, në thelb për një çështje...

Teknologji 21.02.20 | 13:41

Telefoni revolucionar Samsung Galaxy S20 – tani në Gjirafa50

Gjiganti i teknologjisë, kompania Samsung, ka lansuar mbrëmë telefonin e shumëpritur Samsung Galaxy (S20, S20+ dhe S20 Ultra). Telefonin që pritet të bëjë revolucion në industrinë e telefonave të mençur, mund ta keni në duar ende pa dal në shitje, duke e porositur paraprakisht (pre-order)...

Teknologji 21.02.20 | 13:39

Ky telefon nuk lejon të bëni fotografi intime

Në epokën kur secili posedon një telefon me kamerë, nuk është edhe aq befasi kur ndonjëri shfrytëzon mundësinë të shkrepë ndonjë foto intime. Mirëpo në Japoni, një kompani teknologjike ka lansuar telefonin e ri që ua ndalon përdoruesve realizimin e fotografive intime, transmeton Koha....

Jetë 21.02.20 | 13:35

A duhet të pini kafe para stërvitjeve

Vitet e fundit kafja është rivlerësuar gjerësisht nga komuniteti shkencor dhe të gjitha për shkak të vetive të dobishme të panjohura të tilla si ajo e luftimit të radikalëve të lirë falë pranisë së polifenoleve. Ndër të tjera, kafeja ka rezultuar gjithashtu e dobishme për mirëqenien...

Skena 21.02.20 | 13:34

Brenda festës private të ditëlindjes së Rihannas

Ditën e djeshme këngëtarja me famë botërore festoi ditëlindjen. Riri mbushi 32 vjeç dhe këtë ditë të rëndësishme e festoi me familjen dhe miqtë. Festa ishte private dhe shumë pak imazhe e video janë postuar në rrjet. Në to shihet se ambienti i festës ishte dekoruar plot ngjyra, po...

Ballkan 21.02.20 | 13:26

Çfarë është Amianti? Lënda e rrezikshme që u tentua të groposej në Shqipëri

Amianti është një fibër natyrale që përdoret për ndërtime, por mjaft i rrezikshëm për shëndetin, arsye pse është rreptësisht i ndaluar dhe me ligj në Evropë e më gjerë, por edhe në Shqipëri. Amianti, një ndër shkaktarët kryesorë të sëmundjeve kancerogjene, është përdorur...

Bota 21.02.20 | 13:25

Rritje e ndjeshme e numrit të rasteve me virusin korona në Korenë e Jugut

Koreja e Jugut i rriti masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri, pasi numri i rasteve të prekura u rrit ndjeshëm për të dytën ditë me radhë. Kryeministri Chung Sye-kyun e cilësoi situatën si “emergjente”. Dy qytetet jugore Daegu dhe Ceongdo u shpallën “zona të kujdesit...

Maqedoni 21.02.20 | 13:23

Pendarovski në takim me eurodeputetët: Presim hapjen e negociatave me BE-në

Presidenti Stevo Pendarovski sot ka realizuar takim me deputetët në Parlamentin Evropian, Daçian Çolosh, kryetar i grupit parlamentar të “Renew Europe” dhe Ilhan Quçuk, raportues për Maqedoninë e Veriut dhe anëtar i këtij grupi parlamentar. Pendarovski në takim me eurodeputetët e riafirmoi...

Maqedoni 21.02.20 | 12:38

Jetonin 1000 km nga Wuhani, arrijnë në Maqedoni dy punëtorët kinez

Gjatë mbrëmjes së djeshme kanë arritur dy kinezët të cilët punojnë në Maqedoninë e Veriut. Testimet e para kanë treguar se nuk kanë koronavirus-covid 19 por do jenë 2 javë të izoluar në Kërçovë. Para se të vijnë në Maqedoni dy shtetasit kinez kanë qenë 15 ditë në vetëizolim...

Maqedoni 21.02.20 | 12:37

Osmani tregon se pse sot ka dëshmuar për rastin ‘Monstra’

Zëvendëskryemistri Bujar Osmani sot ka dëshmuar për rastin “Monstra”, ai tha se është shumë e rëndësishme që rasti është kthyer në rigjykim dhe pohoi se kjo ishte kërkesë e të gjithëve. Sigma Doors Sipas Osmanit vendimi i marrë herën e parë ishte shumë I izoluar dhe jo transparent....

Maqedoni 21.02.20 | 12:10

Ruskoska: Kërkesat e mbrojtjes për “27 prillin” janë në drejtim të shtyrjes së procesit

Shefja e Prokurorisë Themelore Publike për Krim të Organizuar Vilma Ruskoska, pas seancës së sotme gjyqësore për gjykimin e organizatorëve të “27 prillit”, deklaroi se mbrojtja vetëm ka pranuar se të gjitha provat u janë dhënë në formë të shkruar, përveç të dhënave nga operatorët...

Maqedoni 21.02.20 | 11:24

Aksident në rrugën Kriva Pallankë – Kumanovë, lëndohen tre persona

Tre persona, prej të cilëve dy më rëndë, janë lënduar në një aksident trafiku në rrugën Kriva Pallankë – Kumanovë. Siç njoftojnë nga MPB, aksidenti ka ndodhur gjatë ditës së djeshme rreth orës 16:10. “Makina e tipit Golf me targa të Kumanovës e drejtuar nga E.J (36) nga Kumanova,...

Maqedoni 21.02.20 | 11:20

Ahmeti arriti në gjykatë të dëshmojë për “Monstrën”

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti sot paradite arriti në Gjykatën Penale ku duhet të dëshmojë në seancën për vrasjen e pesëfishtë në në Liqenin e Smilkovës. Ahemti erdhi në gjykatë në shoqërim të Artan Grubit edhe disa personave të tjerë. Përveç Ahmetit, si dëshmitarë duhet të paraqitet...

Shkup 21.02.20 | 11:00

Autobusë shtesë dhe regjim të veçantë të trafikut në prag të Ditës së Shpirtrave

NQP Shkup në prag të festës fetare Dita e Shpirtrave sot dhe nesër vendos numër shtesë të autobusëve në linjën 59, 59А dhe 59 B. Numër shtesë të autobusëve do të qarkullojnë në linjat e rregullta 59 (Karposh 3-Kuçevishka Bara/Varrezat Butrel), 59A (Lisiçe e Re-Varrezat Butel) dhe...

Maqedoni 21.02.20 | 10:00

OBRM-PDUKM: Pas 12 prillit do të ketë ripërtëritje në Maqedoni

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, nëpërmjet një kumtese për media thotë se pas 12 prillit do të ketë ripërtëritje në Maqedoni. Ata thonë se qeveria e tyre do të bëjë “bum” ekonomik. “Nuk do të ketë rrugë rajonale të paasfaltuar, partia jonë do të rikonstruojë 1 mijë...

Повеќе