Tag: zgjedhje
Lajme 01.03.24 | 20:48

Trembëdhjetë vjet nga botimi i numrit të parë të gazetës maqedonase “Ilinden”

Trembëdhjetë vjet më parë, më 1 mars 2011 doli numri i parë i gazetës maqedonase “Ilinden” u botua si një numër i dyfishtë (mars / prill). Gazeta maqedonase “Ilinden” është gazetë e Shoqatës maqedonase “Ilinden”-Tiranë. Për trembëdhjetë vjet gazeta...

Maqedoni 01.03.24 | 08:51

Lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) në seancën e sotme të 84-të miratoi Regjistrin e transmetuesve, mediave të shkruara dhe mediave elektronike (portalet e internetit) për ndjekjen e fushatës për zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare. Ja lista e plotë e mediave që kanë plotësuar...

Lajme 29.02.24 | 08:27

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë

Deri në fund të këtij viti më shumë se gjysma e botës do të jetë në rrezik të lartë ose shumë të lartë të fruthit, ka paralajmëruar OBSH. Duke aktivizuar alarmin edhe në rajon. Serbia po përballet me shufra të larta infektimi, për shkak të përqindjes së vogël të vaksinimit. Në...

Maqedoni 28.02.24 | 19:26

Shumica qeveritare nuk e pranoi propozimin e VMRO-DPMNE-së për vazhdimin e afatit të pasaportave

Me vonesë prej më shumë se dy orëve për shkak të problemeve teknike, sot në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut filloi seanca e 145-të plenare. Deputetët nuk pranuan që në rend dite të seancës të futen ndryshimet në Ligjin për dokumentet e udhëtimit të qytetarëve të...

Maqedoni 27.02.24 | 09:34

Velesi sërish në qendër të vëmendjes, mashtrime me “Trump kartela bankare”

Ann Bratton nga Shtetet e Bashkuara mendoi se kishte gjetur një aksion, ku do të investonte gjashtë mijë dollarë dhe do të fitonte katër milionë. Nuk e kishte idenë se pas reklamës për blerjen e “kartelave të Trumpit”, që e bëri të humbiste mijëra dollarë, qëndronte një grup njerëzish...

Maqedoni 26.02.24 | 08:17

Qytetarët tani mund të kontrollojnë online nëse e kanë pasaportën gati

Nga Ministria e Punëve të Brendshme kanë njoftuar se kanë vendosur në funksion faqen, ku qytetarët të cilët janë fotografuar në termin të rregullt në pikat “Prolet” dhe “MTV”, mund të shohin nëse pasaporta e tyre është gati për ta tërhequr. Ministri i Punëve të Brendshme,...

Ballkan 23.02.24 | 15:03

Shoqata maqedonase “Ilinden”-Tiranë kërkon nga Bashkia Dibër vendosjen e pllakës përkujtimore në fshatin Herbel për akademikun Goran Stefanovski me origjine nga fshati Herbel

Shoqata maqedonase “Ilinden”-Tiranë kërkon nga Bashkia Dibër dhe nga Këshilli Bashkiak Dibër që në fshatin Herbel, Njësia Administrative Maqellarë, Bashkia Dibër të vendoset pllakë përkujtimore për dramaturgun e shquar dhe akademikun Goran Stefanovski me origjine nga fshati...

Maqedoni 21.02.24 | 10:59

ASHMAA dënon deklaratat e Kovaçevskit kundër gazetarëve

Agjencia për Shërbime Mediatike Audio dhe Audiovizuele dënon ashpër deklaratën e kryetarit të partisë politike të LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, me të cilën ai akuzoi mediat se “shiten veten dhe ende e shesin veten” dhe se janë vënë në shërbim të një partie politike. Politikanët...

Maqedoni 19.02.24 | 11:59

Në disa vende evropiane, mund të udhëtohet edhe me pasaportë të vjetër

Disa vende evropiane lejojnë hyrjen dhe daljen në vendkalimet e tyre kufitare me pasaportë me emrin e vjetër kushtetues – Republika e Maqedonisë, tregon praktika e ditëve të fundit, thotë një burim i mirëinformuar diplomatik për “360 gradë”. Nga vendet anëtare të BE-së dhe Shengenit,...

Maqedoni 18.02.24 | 08:58

Psikologët të shqetësuar se lojërat e fatiti po shndërrohen në varësi për të rinjtë

Psikologët dhe sociologët në Maqedoninë theksojnë se përderisa kazinotë, bastoret dhe klubet me aparate të lojërave të fatit, shfaqen gjithandej e të cilat frekuentohen kryesisht nga të rinjtë, bën që shumë lehtë lojërat e fatit nga argëtimi, të shndërrohen në varësi. Me ligjin...

Maqedoni 16.02.24 | 09:50

Taravari fton Kongres të jashtëzakonshëm, nesër në Shkup

Kryetari i ASH-së, Arben Taravari ka ftuar sot Kongresin e jashtëzakonshëm partiak që duhet të zhvillohet ditën e nesërme në Shkup. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Taravari. “Në bazë të nenit 31, pika 1, të Statutit të Aleancës për Shqiptarët, thërras Kongres të jashtëzakonshëm...

Maqedoni 14.02.24 | 10:37

Zgjidhet problemi në Çashkë: Prej nesër vazhdon mësimi i rregullt për të gjithë nxënësit

Problemi afatgjatë në Çashkë do të ketë zgjidhje afatgjate nga qeveria. Kështu njoftoi Ministri i Arsimit dhe Shkencës Jeton Shaqiri në profilin e tij Facebook duke bërë publik zgjidhjen e problemin në Çashkë Sot në seancë qeveritare, u dha pëlqim për themelimin e një subjekti të...

Maqedoni 13.02.24 | 09:14

Deri më tani janë shpërndarë 350.000 etiketa, Toshkovski shpall rregullore të reja për to

Diku rreth 525.000 patenta shoferi janë shtypur me një emër të ri, këto janë patentë shoferë aktive, të cilat nuk janë të dyfishuara. 272.000 leje drejtimi janë të vlefshme me emrin e vjetër. Janë patentë shoferë të vlefshëm që nuk janë rinovuar me emrin e ri dhe tani me ndryshimet...

Maqedoni 12.02.24 | 17:20

Kuvendi miratoi ndryshimet, lejet për vozitje do të vlejnë deri në fund të vitit

Kuvendi i Maqedonisë në seancë urgjente ka votuar nevojën për ndryshime në Ligjin për siguri në komunikacion dhe në rrugët, me procedurë të shkurtuar dhe e ka dërguar në komisionet amë për shqyrtim. Me këtë mundësohet që lejet e vozitjes të vlejnë brenda vendit. “Me 89 vota për...

Maqedoni 11.02.24 | 10:10

Qeveria e VMRO-DPMNE do të ulë taksat dhe do t’u mundësojë programuesve të rinj të tërheqin të ardhurat e tyre përmes shërbimit “PayPal” në Maqedoni

Qeveria e VMRO-DPMNE-së angazhohet para qytetarëve që të zbatojnë dhe zbatojnë një sërë masash dhe politikash ekonomike që do të nënkuptojnë një jetë më të mirë dhe më cilësore për të gjithë qytetarët dhe kompanitë vendore. Për këtë qëllim, qeveria e VMRO-DPMNE-së, përmes...

Maqedoni 10.02.24 | 16:15

Mexhiti dhe Aliu thonë se janë kërcënuar në Facebook nga Grubi

Pas shkarkimit të tyre nga Kuvendi i Ministrave, Mexhit dhe Aliu Raportojnë për Kërcënimet nga Artan Grubi në Mediat Sociale Në një postim të fundit në rrjetin social Facebook, Mexhit dhe Aliu kanë shprehur shqetësimin e tyre për kërcënimet e bëra nga Artan Grubi, pasi ata u shkarkuan...

Maqedoni 08.02.24 | 09:46

LEN: Biznesi i kazinove, arritja më e madhe e mandatit të BDI-së

Pas miratimit të Ligjit për lojërat e fatit kanë reaguar nga Lidhja Europiane për Ndryshim. Ata thonë se është ironike që zv/kryeministri Artan Grubi tenton ta paraqesë krimin e bizneseve të kazinove si triumf politik të BDI-së. “Nuk ka turp më të madh për Ali Ahmetin kur hyrja e nëntokës...

Maqedoni 07.02.24 | 14:45

David McAllister: BE-ja nuk e realizoi premtimin e dhënë për Maqedoninë

Kryetari i Komisionit për Politikë të Jashtme të Parlamentit Evropian, David McAllister, tha sot se Bashkimi Evropian ka bërë gabime në procesin e zgjerimit në Ballkanin Perëndimor dhe nuk ka përmbushur disa nga premtimet e dhëna. I pyetur se pse procesi i anëtarësimit me gjashtë vendet...

Maqedoni 06.02.24 | 12:21

Realizohet fluturimi i parë për qëllime mjekësore me helikopterin e MPB-së nga Shkupi në Vjenë

Një helikopter i Ministrisë së Punëve të Brendshme është shfrytëzuar për herë të parë për qëllime mjekësore. Mëngjesin e sotëm një pacient është transportuar nga Shkupi në Vjenë të Austrisë, për mjekim të mëtejshëm. Pacienti në Shkup po qëndronte në spitalin e qytetit “8...

Maqedoni 05.02.24 | 09:03

Punonjësit e FSSH nga sot dalin në grevë

Të punësuarit në Njësitë rajonale të Fondit të sigurimeve shëndetësore prej sot do të dalin në grevë. Do të kryhen vetëm detyrat e nevojshme të punës, si regjistrimi i një të mituri si anëtar në sigurim, rregullimi i sigurimit për një person të hospitalizuar dhe mjekim jashtë...

Повеќе