Tag: zgjedhje
Bota 18.10.19 | 12:44

Si do të jetë dimri në Evropë? Borë në lindje, stuhi në veri, ja çfarë e pret Ballkanin

Ballkani duket se do të këtë një dimër të butë dhe pa luhatje të forta të temperaturës, apo reshje të mëdha shiu. Dimër i butë, i qetë në Ballkan Ndërsa do të ketë shumë stuhi, dëborë dhe valë të ftohta në pjesën më të madhe të Evropës, një dimër mjaft i qetë pritet...

Ekonomi 15.10.19 | 13:37

Qeveria e Maqedonisë premton pagë minimale prej 14.500 denarëve

Paga minimale rritet në 14.500 denar. Vendimin e njoftoi vetë kryeministri Zoran Zaev pas mbledhjes konsultative që e realizoi me përfaqësues të odave ekonomike, sindikatave dhe punëdhënësve, një pjesë e së cilës ishte e hapur edhe për mediat, njofton Shenja. Kjo rritje është për 2.500...

Jetë 07.10.19 | 11:09

Pse gratë që qëndrojnë beqare për periudha të gjata kohore janë më të lumtura

Kur bëhet fjalë për takime, gratë inteligjente janë marramendëse. Ato më mirë të prisnin personin e duhur, sesa të nxitonin për një marrëdhënie për shkak të presionit shoqëror. Sipas një sondazhi të fundit, gjithnjë e më shumë gra po zgjedhin të qëndrojnë beqare dhe të shijojnë...

Jetë 06.10.19 | 22:28

Në vendet myslimane kanceri nuk konsiderohet si sëmundje serioze, ata kanë formulën për kurimin e saj

Në faqen e Alexander Chernigovsky në Facebook, u shfaq një tekst mbi trajtimin e sëmundjeve malinje në vendet islamike. Në faqen e tij, ai shkruan se vendet myslimane nuk e konsiderojnë kancerin një sëmundje të rrezikshme dhe se ai sipas tyre “trajtohet me lehtësi brenda disa ditëve përmes...

Ballkan 23.09.19 | 14:46

Tërmetet në Shqipëri, Presidenti i PE: Evropa e gatshme të ndihmojë në rikonstruksionet

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli ka reaguar për situatën e krijuar në Shqipëri pas një serie tërmetesh në tri ditët e fundit. Pasi jep mbështetje për të gjithë shqiptarët, Sassoli thekson se Evropa është gati të ndihmojë në rikonstruksionin e dëmeve që shkaktuan tërmetet. “Në...

Bota 23.09.19 | 10:52

Këto janë dhjetë tërmetet më të mëdha të regjistruara në historinë e njerëzimit

Valdivia, Kili, 22 maj 1960 (9.5) Ky tërmet vrau 1655 njerëz, plagosi 3000 dhe zhvendosi dy milion banorë. Ajo i shkaktoi dëme Kilit në mbi 550 milion dollarë amerikanë, ndërsa cunami që ai krijoi shkaktoi vdekje dhe dëme deri në Haëaii, Japoni dhe Filipine. Zona e tërmetit ishte 1000 km...

Bota 17.09.19 | 22:57

Dhuroi një gotë ujë, djaloshi nga Maqedonia fiton një Mercedes në Gjermani

Jeta shpeshherë na sjell sprova të ndryshme, por nuk duhet të bëhemi pesimistë. Një djalë nga Maqedonia, i cili për një kohë të gjatë jeton në Gjermani ka pësuar një aksident të rëndë me disa thyerje të brinjëve dhe dëmtime tjera në trup. Ai është shtruar në spital nën kujdesin...

Teknologji 12.09.19 | 00:19

Phone 11 mund të dalë mode pa u hedhur mirë në treg

Apple, shitjet e të cilëve kanë pësuar rënie në tremujorët e fundit, sapo hodhën në treg iPhone 11. Versioni i ri ka kamera më interesante, ekran më të mirë, teknologji të re për të bërë foto, por shumë ekspertë në internet thonë se do të dalë mode pa u hedhur mirë në treg,...

Jetë 10.09.19 | 14:10

Mrekullia e shkëmbit në Arabinë Saudite, ai qëndron as në tokë as në qiell

Mesazhi që pretendon se ky shkëmb i mrekullueshëm, që ndodhet në një fshat në Arabinë Saudite e qëndron mbi tokë një herë çdo vit gjatë muajit Prill, kontestohet gjithnjë e më shumë nga mediat perëndimore, pasi me anë të ekspertëve shpjegojnë arsyen dhe thonë se është i pabesueshëm. Sipas...

Jetë 04.09.19 | 10:27

Agjëroni çdo ditë – mrekullia do të ndodh në trupin tuaj

Agjërimi në baza ditore për muaj me radhë, i cili kërkon të mos hahet asgjë për një ditë, mund të sjellë një numër të madh të përfitimeve shëndetësore, sipas një studimi. Agjërimi në baza ditore përmirësoi sistemin kardiovaskular, shtypjen e gjakut dhe rrahjet e zemrës pas katër...

Jetë 03.09.19 | 10:22

Zbulohet arsyeja pse disa persona hanë çfarë të duan dhe përsëri mbesin të dobët

Shumë prej neve e njohin dikë që hanë çfarë të dëshiroj dhe përsëri nuk shtojnë peshë fare. Shkencëtarët kanë analizuar trupat e njerëzve që hanë ushqime të ndryshme por janë mbesin të dobët. Njerëzit që janë natyralisht të hollë mund të jenë në gjendje që të mbajnë peshën...

Bota 03.09.19 | 10:14

Zvicër, dënohet kosovarja me 4 vjet e gjysmë burg, përfitoi 688 mijë franga si invalide e rrejshme

Gjykata e Qarkut Rheintal në Zvicër ka dënuar kosovaren M. F. me 4 vjet e gjysmë ose 54 muaj burgim për veprën penale abuzim me pensionin e invaliditetit. I akuzuari tjetër, bashkëshorti i saj, A. F. është dënuar 24 muaj burgim por me kusht. Po këto dënime i kishte kërkuar edhe prokuroria,...

Bota 03.09.19 | 09:28

Për vitin e tretë me radhë, ky është qyteti më i sigurt në botë

Për të tretën herë radhazi, Tokio shpallet qyteti më i sigurtë në botë. Sipas sondazhit të së përjavshmes britanike, ‘Economist’, kryeqyteti japonez është në krye në fushën e parandalimit të fatkeqësive natyrore, ka nivelin më të ulët të sulmeve kibernetike, dhe ka shkallë...

Jetë 30.08.19 | 15:28

Testi i ri i gjakut po trondit njerëzit, parashikon vdekjen me saktësi të pabesueshme

Një ditë të gjithë do të vdesim. Por nëse do të kishit mundësi të zbulonit saktësisht kur do të vdisni, a do të dëshironit ta dinit? Shkencëtarët nga Max Planck Institute for Biology of Ageing kanë zhvilluar një test të ri gjaku që mund të parashikojë nëse do të vdisni brenda...

Jetë 29.08.19 | 13:32

Quiz: Sa lumturi ka në jetën tënde?

Përgjigjuni këtyre pyetjeve për të mësuar nivelin e lumturisë në jetën tuaj. Dhe nëse nuk jeni të lumtur aq sa duhet mos harroni të bëni atë që ju sjell gëzim në jetë, pasi nuk ka asgjë më të rëndësishme se sa kjo. Le të fillojmë: 1.Gjëja e parë që bën në fundjavë:Quiz:...

Ekonomi 26.08.19 | 14:02

KRRE-ja publikoi çmimet e reja, rritet vetëm dizeli për gjysmë denari

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) ka publikuar çmimet e reja të derivateve të naftës, të cilat do të vlejnë deri në javën e ardhshme. Sipas KRRE-së çmimet e benzinës do të mbeten të pandryshuara dhe do të shiten me çmim të njëjtë, ndërsa dizeli do të shtrenjtohet për...

Bota 22.08.19 | 15:15

E frikshme: “Mushkëritë e botës” po shkatërrohen, zjarre masive në Amazonë! (VIDEO)

Prej disa ditësh pyjet e Amazonës i kanë kapluar vatra të mëdha zjarri, duke bërë që ngjarja dhe dëmet të marrin përmasa serioze. Vatrat e zjarrit po përpijnë me ritme të frikshme pyjet e shiut në Amazonë, e sipas shkencëtarëve kjo fatkeqësi natyrore, do të na i vështirësojë ‘luftën’...

Muzikë 15.08.19 | 14:33

Publikohet klipi +18 i Era Istrefit me reperin rus

Era Istrefi e ka publikuar me videoklip bashkëpunimin me reperin rus. Këngëtarja shqiptare, Era Istrefi po vazhdon karrierën e saj muzikore jashtë vendit Ajo ka bashkëpunuar me emra të njohur të ekranit e së fundmi me reperin rus Eldzhey, këngë kjo e cila u prit mirë fillimisht vetëm në...

Ekonomi 15.08.19 | 11:01

Për shpenzimet bazë të një familje na nevojiten 530 euro, 70% e të punësuarve në Maqedoni me pagë 203 euro

Një familje me katër anëtarë për të përmbushur nevojat bazë jetësor, në korrik të këtij viti, iu është nevojitur mesatarisht 531 euro, tregojnë të dhënat të cilat i përgatit çdo muaj Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë. Në shpenzimet bazë për nevojat jetësore të një familje...

Maqedoni 13.08.19 | 12:44

Gaiser: Do të publikoj edhe informacione tjera, karriera e Zaevit si kryeministër ka përfunduar

Gazetari italian i cili publikoi pamje nga rasti “Haraçi”, Laris Gaiser, tha se do të ketë ndryshime të forta në skenën politike në Maqedoninë e Veriut, por nuk mund ta di se çfarë do të ndodhë, nëse do të bie kjo qeveri ose jo. Në një intervistë për radio italiane, Gaiser tha se...

Повеќе