Tag: zgjedhje
Bota 23.07.20 | 09:40

Rritje rekorde e çmimi të arit dhe argjendit

Vlera e arit dhe e argjendit sot në mëngjes arriti nivelin më të lartë që prej vitit 2011 përkatësisht 2013. Ari shitet për 1.860 dollarë për unca (oz, ℥), përderisa argjendi për 23 dollarë. Çmimi i arit për dërgesë në gusht në bursën njujorkeze “Komeks” u rrit për 0,77 për...

Jetë 23.07.20 | 07:08

10 shprehi që ju bëjnë të pasur

Të bëheni milionerë nga përpjekjet tuaja nuk është një gjë e lehtë. Por, për individët të cilët kanë arritur këtë gjë në të kaluarën, ky proces përfshin disa rregulla ose udhëzime të cilat i kanë ndihmuar ata, pavarësisht se në cilën industri janë. Nëse mendoni të bëheni...

Bota 22.07.20 | 09:51

Brenda një dite, pasuria e Jeff Bezos shënoi rritje prej 13 miliardë dollarësh

Brenda një dite, pasuria e pronarit të kompanisë Amazon, Jeff Bezos, shënoi rritje prej 13 miliardë dollarësh. Kjo ndodhi pasi të hënën vlera e aksioneve të kompanisë së tij regjistroi ngritje 7.9 përqind, raporton revista Bloomberg. Kjo është rritja më e madhe e pasurisë brenda një...

Jetë 09.07.20 | 14:03

Studimi i ri: Bllokimi i kolesterolit mund të ndalojë rritjen e tumoreve

Sipas një studimi të ri, bllokimi i depozitimit të kolesterolit mund të ndalojë rritjen e tumoreve kanceroze. Shkencëtarët nga Laboratori “Spring Harbour”, në New York donin të zbulonin pse qelizat e kancerit të pankreasit prodhojnë sasi të mëdha të kolesterolit. Shumica e qelizave...

Bota 03.07.20 | 08:29

Paralajmërimi shokues i shkencëtarit: Do të vijë një virus 100 herë më i fortë se Covid-19!

Një shkencëtar amerikan parashikon mbërritjen e një virusit të ri, “100 herë” më të keq se Covid 19 sipas tij. Ai thekson së këtë herë, e keqja do të vijë nga shpezët. Michael Greger nënvizon faktin se sëmundjet, agjentët shkaktarë të të cilave kalojnë nga kafshët te njerëzit,...

Bota 02.07.20 | 22:37

Zvicër: Deri në 10.000 franga gjobë për ata që kundërshtojnë karantinimin

Vendimi sipas të cilit ata që udhëtojnë nga Zvicra drejt Kosovës, Maqedonisë etj. kur të kthehen në Zvicër duhet të karantinohen për dhjetë ditë, ka bërë jehonë të madhe ndër shqiptarët, jo vetëm në Zvicër. Shumë prej tyre tani janë në dilemë nëse duhet të udhëtojnë për...

Ballkan 01.07.20 | 11:43

Greqia e hapur për turistë, por jo edhe për Maqedoninë e Veriut

Greqia sot i hap aeroportet rajonale, një pjesë të vendkalimeve tokësore kufitare dhe një pjesë të porteve për turistë nga Bashkimi Evropian, nga Shengen Zona, si dhe për shtetasit e vendeve të treta, të cilët u gjetën në listën që dje e kumtoi BE-ja, njofton korrespondentja e MIA-s...

Bota 26.06.20 | 10:03

Koronavirusi mund të jetë fillimi: Kështu lëshohen viruset

Pandemia Covid? Ndikimi i saj mbi planet ka qenë shkatërrues, ne nuk e dimë kur (dhe nëse) do të vijë një valë e dytë dhe shumë vende, saktësisht pesë muaj pas shfaqjes së parë të këtij patogjeni të panjohur, ende vazhdojnë të numërojnë të vdekurit. Megjithatë, paralajmërojnë...

Bota 02.06.20 | 23:22

“Koronavirusi shpikje e Bill Gates”/ Shpërthejnë teoritë në botë

Pandemia koronavirus po studiohet mbi baza shkencore në të shumtën e vendeve të mëdha botërore. Me këtë temë po merren të gjitha mediat e mëdha botërore, ndërsa debati nuk ka të ndalur.Por njëkohësisht në opinion po përhapen edhe “teori” të ndryshme konspirative, të cilat nuk...

Maqedoni 02.06.20 | 20:25

Brenda dy jave fillojnë fluturimet nga Shkupi drejt Cyrihut

Sikurse të gjitha linjat tjera ajrore, edhe ato që na lidhin me Ballkanin, ka mbi dy muaj që janë bllokuar. Po kjo vlen sigurisht, edhe për linjat nga Cyrihu në Kosovë dhe Maqedoni, vende prej nga vijnë shumica e madhe e mërgimtarëve shqiptarë me qëndrim në Zvicër. Kjo bllokadë, së paku...

Bota 23.05.20 | 18:26

Arktiku përfshihet nga vala e ngrohtë, temperatura shkon deri në 30 gradë

Një valë e pashembullt e motit të ngrohtë e ka përfshirë rajonin e Arktikut në Polin e Veriut, ku temperatura gjatë kësaj jave ka shkuar deri në 30 gradë. Masat e ngrohta të ajrit lëvizën nga Siberia drejt veriut të skajshëm, që do të konsumoheshin në mënyrë tipike nga shkrirja e...

Maqedoni 15.05.20 | 18:06

“Nuk do ketë paqe në Ballkan”/ Ismail Kadare zbulon çështjen më të mdhe të Europës

Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare, ka deklaruar se nuk do të ketë paqe në Ballkan pa u zgjidhur çështja shqiptaro-serbe. “Kosova është çështje e ditës sot, kur themi çështje e ditës, është çështje e madhe në Evropë. Nuk është diçka që ka lidhje me lojë diplomatike të...

Jetë 13.05.20 | 23:32

Sa një kokërr orizi dhe nën lëkurën e dorës, si mikroçipet po kontrollojnë jetët e europianëve (VIDEO)

Mijëra suedezë kanë qenë pionierë në përdorimin e mikroçipeve futuriste që janë vendosur nën lëkurën e dorës. Sipas Euronews, teknologjia përdoret për detyra të përditshme, si hyrja në smartphone-t tuaj, hapja e derës ose si një alarm. Dhe ata që qëndrojnë pas këtyre mikroçipeve...

Maqedoni 07.05.20 | 16:32

Aeroporti i Shkupit dhe i Ohrit përgatiten për hapje, pritet vendimi i autoriteteve

TAV Maqedoni po përgatitet për hapjen e aeroporteve në Maqedoni dhe janë duke pritur datë të saktë dhe vendim nga institucionet kompetente, që janë në koordinim me autoritetet ndërkombëtare ajrore. Informacionin zyrtar nga Qeveria e presin edhe avio-kompanitë në mënyrë që t’i planifikojnë...

Jetë 05.05.20 | 12:23

Po hyjmë në një epoke të re? Katër mësimet kryesore që duhet të nxjerrë njerëzimi nga lufta kundër Covid-19

Njerëzit vazhdojnë të thonë: gjithçka ka ndryshuar. Ashtu siç ishte e paimagjinueshme që gjërat mund të ktheheshin në normalitet pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit në SHBA, ashtu na duket dhe situata aktuale e izolimit. COVID!!2 Këto muaj të çuditshëm, mund të jenë të parat e një...

Jetë 02.05.20 | 12:03

Historia e cila ka ndodhur vetëm një herë në sipërfaqen e tokës!

Allahut, si të quajnë?” Ai tha: “Unë jam filani” – ishte pikërisht emri që kishte dëgjuar tek retë. Ai tha: “O rob i Allahut, pse më pyet për emrin tim?” Ai i tha: Unë dëgjova një zë në renë që të solli këtë ujë, i cili thoshte: “Lësho ujë në kopshtin e filanit”...

Jetë 27.04.20 | 11:20

Edhe nëse s’jeni besimtarë muslimanë, 6 arsye pse agjërimi është i rëndësishëm

Orët e para të së premtes shënuan nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit për besimtarët muslimanë, megjithatë agjërimi është një praktikë që mund të ndiqet edhe nga të gjithë, sepse ka përfitime të rëndësishme shëndetësore. Pse praktikohet agjërimi? Agjërimi praktikohet për...

Jetë 15.04.20 | 14:07

Studimi: Distancimi social i nevojshëm deri në vitin 2022!

Disa periudha të distancimit social pa dyshim do të jenë të nevojshme deri në vitin 2022 për të parandaluar koronavirusin e ri të bllokojë spitalet me të sëmurë në SHBA, theksojnë studiuesit e Harvardit në një studim të publikuar nga revista Science. Ekipi i Harvardit modeloi pandeminë...

Jetë 09.04.20 | 09:00

Rëndësia e vaksinës së tuberkulozit në mbrojtjen nga koronavirusi

Në bazë të një studimi të fundit, të gjitha shtetet, të cilat kanë praktikuar programin e vaksinimit me vaksinën kundër bakterit Bacillus Calmette Guerin, kanë një vdekshmëri shumë më të ulët në krahasim me ato, që nuk e kanë praktikuar këtë program, shkruan Dailymail. Vaksina BCG,...

Bota 08.04.20 | 20:51

Studimi i holandezëve: Covid-19 do të qarkullojë gjatë në planet — zgjidhja, vaksina ose imuniteti natyral

Virologët holandezë thonë se koronavirusi do të qarkullojë për një kohë të gjatë në planetin tonë. Sipas tyre, zgjidhja është vetëm vaksina ose që organizmi të fitojë imunitet në mënyrë natyrale. Stina e verës është periudha me kushtet më pak të favorshme për përhapjen e Covid-19. “Covid-19...

Повеќе