Një tërmet mbrëmë ka goditur Shqipërinë, i cili është ndier edhe në territorin e Maqedonisë.

Tërmeti ka qenë me magnitudë 3.1 ballë sipas shkallës Rihter, me epiqendër 22 kilometra në verilindje të Elbasanit dhe në thellësi 8 kilometra.

Në njoftimin e Observatorit Sizmologjik pranë Fakultetit për Shkencë-Matematikë në Shkup thuhet se tërmeti është ndier në pjesën jugperëndimore të vendit, në Dibër dhe rrethinë, me intensitet prej tre shkallë sipas shkallës makrosizmike evropiane.

“Epiqendra e tërmetit ishte 127 kilometra në jugperëndim të Shkupit, në Republikën e Shqipërisë, me magnitudë lokale të Rihterit ML3.2”, shtojnë ata nga Observatori vendas.