Imuniteti natyror është mbrojtja më e mirë kundër të gjitha sëmundjeve. Nutricionistja Branka Mirkovic shpjegoi se çfarë duhet të hani për të pasur imunitet sa më të mirë.

“Një dietë e shëndetshme përmirëson imunitetin tuaj ndaj sëmundjeve. Ajo që futni në trupin tuaj përmes dietës tuaj është e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Ia vlen të kujdeseni për dietën tuaj dhe të forconi mbrojtjen tuaj kundër gripit dhe ftohjes. Të gjitha ushqimet për forcimin e imunitetit janë të disponueshme në dyqane dhe tregje dhe nuk nevojitet asnjë dietë ekstreme”, shpjegon nutricionistja Branka Mirković.

Peshku i yndyrshëm

Agrumet

Hudhra

Rrënja e xhenxhefilit

Perime jeshile

Specat dhe lakër turshi

Kos

Bajame ose fara luledielli

“Rekomandohet një dietë mesdhetare, tre vakte më të vogla gjatë ditës dhe fruta brenda 8 orëve në ditë. Gjumë dhe pushim të mjaftueshëm gjatë natës. Eliminoni nga dieta ushqimet e përpunuara industrialisht, pijet energjike dhe të gazuara, ushqimet e ëmbla dhe të kripura, ushqimet e shpejta”, thotë dietologia jonë.