Wednesday, 3 April 2024
Maqedoni 03.04.24 | 19:09

Mickoski: LSDM ka kërkuar një kohë të gjatë dhe ka gjetur një njeri për të humbur në zgjedhje, ai është Pendarovski

“LSDM kërkoi gjatë, kërkoi dhe më në fund gjeti një person që është gati të humbasë. Dhe nuk ka shembull më të mirë se Stevo Pendarovski si njeri që është i gatshëm të humbasë dhe të përjetojë debakli në zgjedhjet e ardhshme presidenciale”, tha kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan...

Maqedoni 03.04.24 | 18:39

Shehu: Diaspora mund të votojë në përfaqësitë diplomatike të Maqedonisë

Nënkryetarja e Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Ditmire Shehu ka shpjeguar për opinionin mënyrën se si do të votojë diaspora në zgjedhje presidenciale dhe parlamentare. Ajo theksoi se Kodi Zgjedhor u mundëson vetë mërgimtarëve të zgjedhin se si do të votojnë, qoftë duke ardhur në vendlindje...

Shkup 03.04.24 | 11:31

96 gjoba në Shkup, 13 për tejkalim të shpejtësisë

Sektori për Punë të Brendshme Shkup dje (02.04.2024) ka vazhduar me kontrolle të shtuara në trafik me çrrastë vetëm në territorin e qytetit të Shkupit janë shqiptuar gjithsej 96 gjoba, nga të cilat 13 për tejkalim të shpejtësisë, tetë për drejtim mjeti pa patentë shoferi, tre gjoba...

Maqedoni 03.04.24 | 10:56

Përfundoi afati për parashtrimin e listave për deputetë për zgjedhjet e rregullta të 8 majit

Në mesnatë ka përfunduar afati për dorëzimin e listave të kandidatëve për zgjedhjet për deputetë të 8 majit. Sipas informatave të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ), listat e deputetëve për të gjashtë njësitë zgjedhore janë dorëzuar nga koalicionet e udhëhequra nga LSDM,...

Maqedoni 03.04.24 | 10:39

LSDM publikon dokumente false, VMRO-DPMNE shpall padi për shpifje

VMRO-DPMNE i mohon ashpër informacionet e publikuara fillimisht në një media, e më pas të njëjtat gënjeshtra nga LSDM. Partia pretendon se nuk ka asnjë dokument të përgatitur nga Shtabi Zgjedhor Kombëtar i VMRO DPMNE-së për keqpërdorimin e procesit zgjedhor siç thuhet në emisionin e Furkan...

Ballkan 03.04.24 | 10:34

Greva e doganierëve grekë vijon edhe sot bllokimi në pikat kufitare

Që prej ditës së djeshme, por edhe sot, nuk lejohet kalimi për mjetet e vogla, mjetet e tonazhit të rëndë, autobusët dhe shërbimet taksi. Si pasojë e protestës së sindikatave greke, vijon edhe sot bllokimi i qarkullimit në pikat kufitare me Greqinë, në 4 pikat: Qafë Botë, Tre Urat,...

Lajme 03.04.24 | 10:08

Tajvani goditet nga një tërmet vdekjeprurës

Një tërmet prej 7.2 ballësh ka goditur Tajvanin më 3 prill duke vrarë katër persona dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë. Si pasojë e tërmetit – që ishte më i fuqishmi që ka goditur këtë ishull në të paktën 25 vjet – u lëshuan paralajmërime për cunami në jug të Japonisë dhe...

Maqedoni 03.04.24 | 09:50

Avantazhi i dyfishtë i VMRO-DPMNE-së ndaj LSDM-së është ruajtur edhe në muajin mars në IE 2 dhe 6

Përparësia e dyfishtë e VMRO-DPMNE-së ndaj LSDM-së ruhet edhe në muajin mars në njësitë zgjedhore 2 dhe 6, ndërsa gara mes BDI-së dhe opozitës shqiptare është e pasigurt. Gjegjësisht, sipas anketës së IPIS-it të publikuar në emisionin “Objektiv” të MRT-së, të realizuar në muajin...