Monday, 27 June 2022
Bota 27.06.22 | 23:21

Afrikë e Jugut: Vdekja e 21 të rinjeve në klub të natës, mister që po hetohet nga policia

Afrikë e Jugut: Vdekja e 21 të rinjeve në klub të natës, mister që po hetohet nga policia Policia e Afrikës së Jugut përpiqet të zbulojë misterin e vdekjeve së 21 të rinjeve në një klub të natës. Shiriti i verdhë i policisë tani rrethon vendin e pijes në qytetin e Afrikës së Jugut,...

Maqedoni 27.06.22 | 23:06

Musliu: Mund të merret një propozim francez i modifikuar me kërkesat e Maqedonisë

Analisti politik Albert Musliu mendon se propozimi francez mund të modifikohet me kërkesat e Maqedonisë. “Është realisht e mundur, nuk ka shumë çështje që nuk janë rënë dakord. Janë dy qëndrime, një që protokolli të mos jetë pjesë e kornizës së negociatave dhe i dyti është fillimi...

Maqedoni 27.06.22 | 19:13

Incident në Kuvendin e Maqedonisë në mes Arbër Ademit dhe Milloshoskit

Një incident ka ndodhur në Kuvend për shkak të mosmarrëveshjeve për agjendën e Komisionit për Çështje Evropiane (KÇE). Gjatë tentativës së deputetëve të opozitës për të ndërprerë seancën, pas një debati të ashpër, ka reaguar Arbër Ademi nga BDI, kryetar i Komisionit dhe ish-ministër...

Maqedoni 27.06.22 | 16:08

Davitkovski: Numri i të punësuarve në sektorin publik të zvogëlohet në 100.000

Profesori në Fakultetin Juridik “Justiniani i Parë”, Borçe Davitkovski, për “TV24” tha se duhet të bëhen reforma reale në sektorin publik dhe me çmimin e humbjes së pushtetit në kushtet e krizës ekonomike. “20 deri në 30 për qind e buxhetit jepet për paga, ku është komponenti...

Ekonomi 27.06.22 | 15:15

Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) miratoi vendim, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,82% në raport me vendimin e datës 23.06.2022. Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror, në krahasim me përllogaritjen...

Maqedoni 27.06.22 | 13:30

Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) miratoi vendim, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,82% në raport me vendimin e datës 23.06.2022 Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror, në krahasim me përllogaritjen...

Maqedoni 27.06.22 | 13:11

Panajotov: Në dobi të SHBA është të mos ketë probleme mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Ambasadori i ri bullgar në SHBA, Georgi Panajotov, i cili ishte ushtrues detyre i ministrit të Mbrojtjes në dy qeveritë, vitin e kaluar, ia dorëzoi letrat kredenciale presidentit amerikan Joe Biden. Ai për “BNT-në” deklaroi se ende nuk ka reagim në SHBA për vendimin që e solli Parlamenti...

Jetë 27.06.22 | 12:12

Iluzion optik, si ta ndaloni imazhin që duket se po lëviz

Një iluzion vizual po ngjall interes në internet, me dizajne të verdha dhe vjollcë që rrotullohen ndërsa e shikojnë. Imazhi duket se po lëviz, por nuk është kështu. Iluzione të tilla mashtrojnë trurin, duke përdorur ngjyra, forma dhe objekte të kundërta. Për shkak se truri lexon...

Maqedoni 27.06.22 | 12:07

Veto e Bullgarisë, Borrell: Të heqim veton në vendimmarrje, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të drejtë

Josep Borrell, Përfaqësues i Lartë i Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, njëherazi zëvendës president i Komisionit Evropian, është shprehur se vendet e Ballkanit Perëndimor janë tashmë në atë rrugë dhe BE-ja gjithashtu ka ripërsëritur angazhimin ndaj...

Lajme 27.06.22 | 12:06

Tupançeski: Gjykatat duhet ta tregojnë punën e tyre

Ministri i Drejtësisë Nikolla Tupançeski mori pjesë në Shkollën VII të së Drejtës Natyrore të Ohrit. Duke folur për temën “Ruajtja e shoqërisë demokratike me forcimin e institucioneve të saj”, Tupançeski tha se Ministria e Drejtësisë është e përkushtuar që të krijojë sa më...

Jetë 27.06.22 | 11:21

Ky send në shtëpinë tuaj duhet hedhur çdo javë

Është fakt se në shtëpi ka shumë objekte që konsiderohen më “të pista” dhe nëse nuk u kushtoni vëmendje mund të bëhen edhe të rrezikshme për shëndetin tuaj. Kjo është për shkak se ata mbledhin shumë mikrobe dhe baktere. Një nga këto artikuj është sfungjeri i enëve. Deri...

Maqedoni 27.06.22 | 11:16

Panovski: Nëse nuk rritet numri i të shtruarve nga virusi, nuk ka rëndësi numri i “ftohjeve”

Ditët e fundit numri i të infektuarve me Covid 19 ka filluar gradualisht të kalojë mbi 100 raste të reja, gjë që nuk do të thotë se situata do të bëhet sërish alarmante. Në disa valë gjatë gjithë pandemisë Covid, pati shifra mbi 2000 të infektuar në një ditë, si dhe mbi 45 vdekje...

Bota 27.06.22 | 11:14

Pak para fjalimit të Zelensky në G7, në Kiev dëgjohen sirenat për sulme ajrore

Pak para fjalimit të Presidentit Volodymyr Zelensky në samitin e G7, një numër alarmesh për sulm ajror u aktivizuan në Ukrainë. Kievi është kthyer nën alarmin e sulmeve ajrore së bashku me disa pjesë veriore dhe perëndimore të vendit. Sirenat e alarmit vijnë pas një numri sulmesh në...

Jetë 27.06.22 | 11:05

Gjethet e kësaj bime janë më të dobishme nga sa mendoni

Shumica prej nesh kanë një qëndrim të qetë kur bëhet fjalë për të pikturuar një fotografi për veten tonë. Dafina është një pemë aromatike me gjelbërim të përhershëm që përdoret zakonisht si erëz për shumë ushqime. Megjithatë, a e dini se kjo bimë përveç që ka një erë të...

Maqedoni 27.06.22 | 10:57

LAMM: Në vendkalimet kufitare nga ana e RMV-së nuk ka vonesa për hyrje dhe dalje nga vendi

Intensiteti i qarkullimit në rrugët jashtë zonave urbane është rritur. Në vendkalimet kufitare nga ana e Maqedonisë nuk ka vonesa për hyrje dhe dalje nga vendi. Qarkullimi në rrugët shtetërore është i pandërprerë, dhe po zhvillohet në rrugë të thata. Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë u...

Maqedoni 27.06.22 | 10:55

Këshilli i Ambasadorëve për Samitin e BE-së: Në Ballkanin Perëndimor u përsërit mossuksesi nga samitet e kaluara

Duke i analizuar rezultatet e arritura të Samitit të Bashkimit evropian, mbajtur më 23 dhe 24 qershor të këtij viti, Këshilli i ambasadorëve vlerëson se është arritur një hap hiszorik me dhënien e statusit të vendit kandidat Ukrainës dhe Moldavisë si dhe persektivat e hapura evropiane...

Shkup 27.06.22 | 09:48

Aksident i rëndë në Radishan të Shkupit, një i vdekur

Mbrëmë ka ndodhur një aksident i rëndë në qarkoren rreth Shkupit, në hyrjen e vendbanimit Radishani. Në këtë aksident kanë marrë pjesë një veturë dhe motor. Informacionet e para janë se personi shoqërues në motor ka ndërruar jetë kurse personat tjerë në veturë dhe vozitësi i motorit...

Skena 27.06.22 | 09:41

Përfundon aventura e Suarezit në Evropë, nesër zyrtarizohet nga klubi i ri

Luis Suarez pritet që të transferohet te klubi i njohur argjentinas, River Plate. Gazetari nga “DIRECTV”, Bruno Vain, duke u bazuar në burimet e tij të sigurt, ka bërë të ditur se uruguaiani nga sezoni i ardhshëm do të jetë pjesë e River Plates. Sipas tij, njoftimi zyrtar do të bëhet...

Skena 27.06.22 | 09:30

Në këto shtete jetojnë femrat më të bukura në botë

Meshkujt shpesh herë shtrojnë pyetjen se në cilat vende jetojnë femrat më të bukura. Bukuria konsiderohet perceptim, por ndonjëherë është edhe përtej saj. Femrat më të bukura në botë: Brazili, Kolumbia dhe Venezuela Gratë latine janë të njohura në mbarë botën për bukurinë e tyre...

Maqedoni 27.06.22 | 09:25

Kuvendi sot vazhdon seancën e 75 të

Kuvendi sot duhet të mbajë seancën e 75-të, në rend të ditës së cilës janë tre pika, në mes të cilave edhe rebalancimi i Buxhetit dhe propozim-vendimi për vazhdimin e gjendjes së krizës në një pjese të territorit të vendit. Pika e parë para deputetëve është propozimi për ligjin...

Повеќе