Thursday, 23 June 2022
Shkup 23.06.22 | 23:13

Çmimi i banesave në Shkup është rritur për 20%

Çmimi i banesave në Shkup po vazhdon të rritet. Në periudhën nga viti 2019 deri në vitin 2021, çmimet janë ngritur për 20%. Në lokacionet më atraktive çmimet sillen nga 1400 deri në 1800 euro për m2, derisa në Gjorçe ose Novo Lisiçe çmimet janë nga 800 deri në 1200 euro. Megjithatë...

Skena 23.06.22 | 22:59

Beatrix me një postim lë të kuptohet se Einxhel dhe Dagz po bëhen prindër?

Këngëtarja kosovare, Beatrix Ramosaj është mjaft aktive sa i përket rrjeteve sociale, ku mban aktiv ndjekësit me fotografi e video nga jeta e saj e përditshme, teksa ditën e sotme ajo ka dhënë një lajm për çiftin Einxhel dhe Arbër Gumnishta apo siç njihet ndryshe si “DJ Dagz”. Cifti...

Bota 23.06.22 | 22:55

Ukraina dhe Moldavia bëhen edhe zyrtarisht kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian

Ukraina dhe Moldavia janë pranuar si kandidate për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian të enjten, një lëvizje që do të rrisë moralin e vendit pas betejave të shumta me trupat ruse. Kjo është bërë e ditur pasi udhëheqësit e Bashkimit Evropian janë mbledhur sot në Bruksel teksa kanë...

Ballkan 23.06.22 | 22:23

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, sa pritet të shkojnë temperaturat ditët në vijim

I nxehti afrikan prej disa ditësh ka përfshirë vendin tonë, ku gjatë ditës së sotme, është ndier edhe më shumë. Por në ditët në vijim pritet të kemi sërish rritje të temperaturave të cilat pritet të kapin 38 gradë celcius në ditët e fundit të muajit qershor. Sinoptikanët kanë...

Maqedoni 23.06.22 | 22:21

Kallas: E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në Bashkimin Europian

Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas ka pohuar se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në Bashkimin Evropian. Ajo këtë e pohoi përmes rrjeteve sociale pasi 27 vendet anëtare u takuan për të diskutuar një sërë temash, përfshirë zgjerimin. “Ne e konfirmuam këtë në Bruksel me liderët...

Maqedoni 23.06.22 | 20:44

OBRM-PDUKM: Menjëherë pas kthimit nga Brukseli, Kovaçevski duhet të jep dorëheqje

OBRM-PDUKM dhe populli fituan. Propozimi i fundit i cili do të kuptojnë bullgarizim të Maqedoni ra”, kështu deklaroi deputetii OBRM-PDUKM-së Dragan Kovaçki. Përpjekjet që i kemi bërë bashkë me popullin shpëtuan kombin nga asimilimi. Fitorja është e jona, duhet të gjithë të jeni krenarë,...

Ekonomi 23.06.22 | 20:42

Në korrik masat e reja anti-krizë në Maqedoni

Qytetarët, por edhe biznesi janë në pritje të pakos së shtatë së masave qeveritare për të kapërcyer më lehtë krizën ekonomike të shkaktuar nga lufta në Ukrainë, kriza energjetike dhe pasojat e pandemisë. Pritet që masat e reja të shpallen në fillim të muajit të ardhshëm pas votimit...

Maqedoni 23.06.22 | 20:30

Maqedonia duhet të ngrijë punën e historianëve, kërkon Dimitrov

Dikush është nervoz. “Unë shoh që BGNES po merret sërish me mua, me atë që më quajtën “koronavirus” për politikën bullgare”, tha ish-ministri i Jashtëm Nikola Dimitrov. – Ata kujtojnë protokollin e komisionit ndërqeveritar të mbajtur në kohën kur Sofja mbështeti fillimin e...

Maqedoni 23.06.22 | 18:36

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë e vazhdoi grevën para Qeverisë, 21 karrige për 21 ministra

21 karrige para Qeverisë për 21 ministrat e ekzekutivit në shenjë proteste për rritje lineare të pagave. Lidhja e Sindikatave ashtu siç paralajmëroi dje, edhe sot vazhdoi grevën me qëllim që të plotësohen kërkesat e tyre. Kryetari i sindikatës, Darko Dimovski, thotë se nuk kanë rrugë...

Maqedoni 23.06.22 | 17:53

Janë shqyrtuar 40 amendamente për rishikimin e buxhetit në RMV, asnjëri prej tyre nuk është pranuar

Edhe tri ditë deputetët në Komisionin për Financa dhe Buxhet, do të diskutojnë për amendamentet e dorëzuara. Deri më tani janë shqyrtuar afro 40 amendamente të paraqitura, nga opozita dhe të gjitha janë hedhur poshtë. Infrastruktura dhe ndërtimi i rrugëve lokale dhe rajonale ishin në...

Maqedoni 23.06.22 | 12:17

Michel: Ballkani Perëndimor është prioritet për ne, po përpiqemi të fillojmë negociatat me Shkupin dhe Tiranën

Kryetari i Këshillit Evropian Charles Michel, para fillimit të Samitit të BE-së, deklaroi se BE është para një momenti të rëndësishëm gjeopolitik, pasi do të merren vendime për stabilitetin dhe prosperitetin e BE-së. Ai shprehu besimin se Samiti i BE-së do të vendosë për statusin kandidat...

Maqedoni 23.06.22 | 12:15

Grupi i parë i haxhilerëve të rinjë nga Maqedonia do të nisen të dielën nga qyteti i Gostivarit

Haxhilerët e rinjë nga Maqedonia e Veriut të cilët do të udhëtojnë për në Arabinë Saudite për të kryer kushtin e pestë të fesë islame, haxhin, janë duke i bërë parapërgaditjet e fundit përpara nisjes. Nga Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë, konkretisht myftinia e Gostivarit informuan...

Bota 23.06.22 | 11:47

Gjermania aktivizon alarmin për planin e emergjencës së gazit

Gjermania ka aktivizuar alarmin për planin e emergjencës së gazit. Vendimi, i rënë dakord në qeverinë e Olaf Scholz, u komunikua nga Ministria e Ekonomisë dhe Klimës e udhëhequr nga Robert Habeck. “Për momentin furnizimi me gaz është i garantuar. Plani përfshin tre hapa: paralajmërim,...

Sport 23.06.22 | 11:39

Tetovë: Më 26 qershor mbahet turneu i dytë ndërkombëtarë në shah. Pritet që të marrin pjesë mbi 150 lojtarë të shahut nga rajoni

Në organizim të Klubit të Shahut “Anpasan” dhe Shoqatës Kulturore “Vizion M” me organizator teknik Federata e Shahut të Maqedonisë Veriut,më 26 qershor (e diel), në Tetovë, mbahet edicioni i dytë turneu ndërkombëtar i shahut, ku do të grumbullohen lojtarë më të mirë të rajonit. “Deri...

Jetë 23.06.22 | 11:21

Mrekullitë që bën e bardha e vezës me lëkurën dhe flokët

Jo detyrimisht mirëmbajtja e lëkurës dhe e flokëve duhet të kushtojë shtrenjtë. Ne disponojmë një larmi produktesh, të cilat përmirësojnë shëndetin nga jashtë brenda dhe që gjendjen lehtësisht në natyrë apo në kuzhinën tonë. Një ndër këto produkte janë edhe vezët, të bardhat...

Maqedoni 23.06.22 | 11:08

Rama publikon fotografi me Kovaçevskin, ironizon me pritshmërinë nga BE

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar një fotografi së bashku me liderin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski në rrjetin social Twitter, gjatë samitit dy ditor të Brukselit ku është i ftuar të marrë pjesë. Këtë postim, Rama e ka shoqëruar me nota ironie teksa shkruan...

Maqedoni 23.06.22 | 10:41

Vijon debati i Komisionit Parlamentar të Financave dhe Buxhetit në RMV

Në Komisionin Parlamentar të Financave dhe Buxhetit sot do të vazhdojë debati amendamentor pas buxhetit suplementar. Gjatë ditës së djeshme, konkretisht në ditën e gjashtë të debatit, janë shqyrtuar 19 amendamente, prej të cilave është pranuar vetëm një. U pranua amandamenti në të...

Kuzhina 23.06.22 | 10:39

Qofte me lëng

Përbërësit: 500 g mish i grirë 2 qepë mestare ose 1 e madhe 1 lugë gjelle rigon 1 lugë gjelle majdanoz 2-3 lugë gjelle bukë e thërrmuar 1 vezë 1 lugë çaji spec i kuq jo djegës 2 lugë gjelle gjalpë 3-4 lugë vaj i qofteve 4 lugë miell 1, 5 l ujë 2/3 thelpinj hudhër kripë piper uthull Përgatitja: Qoftet...

Bota 23.06.22 | 10:37

Çfarë pritet nga Samiti i BE-së?

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet statusi i kandidatit për në Bashkimin Evropian, ndërsa Gjeorgjia duhet të plotësojë një sërë kushtesh përpara se të merret në konsideratë pët statusin e kandidatit. Në një samit në Bruksel më 23-24...

Maqedoni 23.06.22 | 10:34

Vuçiq: Shpresoj, por nuk jam i sigurt që do të ketë zgjidhje për Maqedoninë e Veriut

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, shpreson por nuk është i sigurt se do të ketë zgjidhje për veton bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut. Vuçiq para Samitit të BE-së tha se ka biseduar me kryeministrin e Maqedonisë Dimitar Kovaçevski. “Këtë mëngjes bisedova me kryeministrin Dimitar Kovaçevski...

Повеќе