Thursday, 15 April 2021
Maqedoni 15.04.21 | 19:29

MPB Maqedoni: Problemi me numrat amë ka nisur që nga viti 1981

Ministria e Punëve të Brendshme reagoi në lidhje me brifingun e sotëm për media të kreut të OBRM-PDUKM-së, Hrisitjan Mickoski, i cili tha se mijëra persona ndodhen në Listën Zgjedhore me dy numra amë. Sipas MPB-së, problemi me numrat amë ka nisur në vitin 1981. Nga MPB thonë se pas zbulimit...

Futboll 15.04.21 | 19:25

Ky është trajneri i radhës që futet në listën për t’a udhëhequr Bayernin

Bayern Munich raportohet se po mendon Massimiliano Allegrin si zëvendësuesin e Hansi Flick në Allianz Arena. SportMediaset pretendon se bavarezët, të cilët do të ndahen me Flick pas fushatës aktuale, e kanë identifikuar Allegrin si një zëvendësues të mundshëm. Allegri ka treguar synimet...

Maqedoni 15.04.21 | 18:59

Mickoski: Mijëra qytetarë janë në Listën Zgjedhore me dy numra amë

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski në brifingun e sotëm me gazetarët zbuloi skandalin e radhës “Mafia 2” e që ka të bëjë me keqpërdorim të institucioneve nga ku një person ka dy numra amë. Sipas informacioneve të Mickoskit, në Maqedoni ka minimum 20 mijë persona që kanë...

Maqedoni 15.04.21 | 18:40

Masat restriktive shtyjnë trajnimin e mësuesve

Që nga shtatori i ardhshëm, nxënësit e klasës së parë dhe të katërt do të mësojnë nga programet dhe Koncepti i ri mësimor. Gjithashtu, filloristët do t’i marrin njohurit e para të tyre nga mësuesit e trajnuar ashtu siç kërkohet nga koncepti i ri i arsimit. Ndërkohë nxënësit...

Maqedoni 15.04.21 | 16:30

RMV, 35 viktima, 890 të infektuar me Covid-19 dhe 1024 të shëruar

Nga Ministria e Shëndetësisë informojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga 3.284 testime të realizuara, 890 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin korona. Instituti i Shëndetit Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 1.024 pacientë të shëruar nga korona virusi, ndërkaq 35 pacientë...

Maqedoni 15.04.21 | 13:36

Maqedoni: Në departamente infektive ka 1.687 pacientë me COVID-19

Gjithsej 1.687 pacientë pozitivë ose të dyshuar për coronavirus po trajtohen në departamentet e sëmundjeve infektive në Shkup dhe në spitalet në qytete të tjera. Ka rreth 340 shtretër spitalorë të lirë në qendrat kovide, thonë nga Ministria e Shëndetësisë. “Në 24 orët e kaluara,...

Jetë 15.04.21 | 13:28

“Agjërimi pa syfyr mund të jetë i dëmshëm për imunitetin”

Agjërimi pa syfyr mund ta bëjë sistemin imunitar të prekshëm dhe të dobët, kurse për të qenë i fortë në sofrat e syfyrit dhe iftarit është e nevojshme të ketë perime dhe fruta të freskëta, raporton Anadolu. Gizem Gençyurek, nutricioniste në Spitalin Universitar Medipol Pendik në...

Maqedoni 15.04.21 | 13:18

A do të lehtësohen masat për Bajram, përgjigjet Filipçe

Meqë presioni ndaj spitaleve dhe nga ana tjetër, numri i rasteve të reja të të infektuarve me Covid-19 po bie, a pritet që të kemi lehtësim të masave anti-Covid gjatë festave që vijnë, pashkët dhe Ramazan Bajramit? Në këtë pyetje, është përgjigjur ministri i Shëndetësisë, Venko...

Maqedoni 15.04.21 | 13:14

Biznesmeni thotë se i ka dhënë 350 mijë euro Bojan Jovanovskit

Për projektin e ndërtimit të shtëpisë së pleqëve duhej të paguhej 350 mijë euro në kesh ose 16.1 denarë, tha biznesmeni Resul Lloga në dëshminë e tij për gjykimin e organizatës “Lidhja Ndërkombëtare”. Dëshmitari Resul Loga, i cili ishte menaxher i ish-ndërmarrjes Dream Building,...

Maqedoni 15.04.21 | 13:10

Pas atij mini-kulmi sot është ulur ndjeshëm numri i rasteve të reja me coronavirus në Maqedoni

Pasi disa ditë më parë numri i personave të infektuar varionte nga 1.200 në 1.400 persona në ditë, Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe sot tha se ka një rënie të numrit të rasteve të reja. “Pas asaj mini-kulmi që ishte disa ditë më parë, sot kemi një rënie të numrit të rasteve...

Skena 15.04.21 | 11:28

Jurgen Klopp flet pas eliminimit nga Liga e Kampionëve: Po vuajmë nga gabimet tona

Trajneri i Liverpool, Jurgen Klopp ka folur pas eliminimit nga Liga e Kampionëve. Skuadra e tij nuk arriti të bënte diçka sonte në “Anfield Road”, duke u eliminuar pas humbjes nga ndeshja e parë me rezultat 1 me 3. Klopp tha se ishte dëshira e madhe për kualifikim, megjithatë tashmë pas...

Skena 15.04.21 | 11:25

Ndjekësja i shkruan Teas: Jo kaq Photoshop se të kemi në pallat, të shohim çdo ditë

Tea, ish-konkurrentja e ‘Përputhen’, dhe pas daljes së saj nga programi, ngelet një nga personazhet më të përfolura. Së fundmi, ajo foli hapur në lidhje me ndarjen e saj me Beartin dhe menjëherë pas kësaj deklarate u pa në shoqërinë e një djali. Ndërsa së fundmi, Tea ndau disa foto...

Maqedoni 15.04.21 | 11:20

Adnan Neziri: Marrëveshja për Ligjin për nënshtetësinë ende nuk është finalizuar

Adnan Neziri nga koalicioni ASH-AAA në Click Plus, tha se marrëveshja për Ligjin për shtetësinë ende nuk është finalizuar, duke shtuar se deri ditën e premte grupet punuese t’i harmonizojnë disa pika të cilat janë të nevojshme. Ai mes tjerash shtoi se zgjidhja e kësaj problematike është...

Maqedoni 15.04.21 | 10:37

15 shkelje të orës policore, 480 sanksione për mosmbajtje të maskës

Nga ora 20:00 e ditës së djeshme (14.04.2021) Ministria për Punë të Brendshme ka konstatuar 15 shkelje të orës policore. Ndërkohë që në 24 orët e fundit në gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut janë regjistruar edhe 480 shkelje për mosmbajtje të maskës mbrojtëse....

Maqedoni 15.04.21 | 10:35

OBRM-PDUKM: Ende nuk ka vaksina, ndërsa Filipçe flet për vaksinim masiv

Nga OBRM-PDUKM akuzojnë Ministrin e Shëndetësisë Venko Filipçe për mos sigurim të vaksinave. “Nuk ka vaksina, ndërsa Filipçe flet për vazhdimësi, madje edhe për vaksinim masiv. Filipçe tregon se nuk mund të sigurojë vaksina në kohë, ndërsa jo vaksinimi të bëhet në vazhdimësi,...

Maqedoni 15.04.21 | 10:32

Deri më tani janë vaksinuar mbi 31 mijë persona

Në Maqedoninë e Veriut, deri më tani janë vaksinuar 31.460 qytetarë kundër Covid-19, ndërkaq sot, ka filluar edhe imunizimi i personave të moshës 73 dhe 74-vjeçare. Sipas të dhënave të ueb faqes “kovid19vakcinacija”, interesim për t’u vaksinuar kanë shprehu 157.787 persona. Ministri...

Bota 15.04.21 | 10:29

Danimarka ndalon krejtësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca

Danimarka ka ndërprerë dhënien e vaksinës kundër COVID-19 të Oxford-AstraZeneca pas rasteve të rralla të mpiksjes së gjakut, duke u bërë vendi i parë europian që merr këtë vendim. Ky vendim pritet që të vonojë programin e vaksinimit të vendit për disa javë, njofton Klan Kosova. Agjencia...

Shkup 15.04.21 | 10:22

Grubi, Boçvarski dhe Rustemi do të vëzhgojnë punimet në rrugën Shkup-Bllacë

Sot me fillim në ora 11:00, zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi bashkë me ministrin e Transportit dhe Lidhjeve z. Bllagoj Boçvarski dhe drejtorin e Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore, z. Ejup Rustemi do...

Shkup 15.04.21 | 10:16

MPB: Gjoba për 190 vozitës në Shkup, 22 për tejkalim të shpejtësisë

Ministria për Punë të Brendshme gjatë ditës së djeshme (14.04.2021) në territorin e Shkupit ka regjistruar gjithsejtë 190 shkelje në trafik. Nga MPB thonë se prej gjobave të shqiptuara 22 kanë qenë për tejkalim të shpejtësisë, 7 për makina teknikisht të parregullta dhe të paregjistruara,...

Maqedoni 15.04.21 | 10:04

Beçarovski: Pacientët që janë infektuar me virusin britanik kanë simptoma të reja

“Pacientët të cilët tani vijnë në klinika kanë simptoma të reja ndryshe nga hera e mëparshme. Nëse kollitja, humbja e nuhatjes dhe shijes ishin karakteristike për Covid-19, tani njerëzit e infektuar kanë ethe të lartë, të vjella, dhimbje koke dhe simptomat e para të një goditje në...

Повеќе