Thursday, 29 October 2020
Maqedoni 29.10.20 | 21:25

Nga java e ardhshme teste të shpejta për Kovid-19, do të kushtojnë 1000 denarë

Qendra Shëndetësore Shkup është organizata e parë shëndetësore që do të fillojë me përpunimin e testeve të shpejta. Këto janë teste cilësore nga kompania Abbott që japin 99.6 për qind saktësi të rezultatit, kumtoi sonte dr. Viktor Isijanovski, drejtor i Qendrës Shëndetësore Shkup...

Maqedoni 29.10.20 | 17:35

ZAEV- PENDAROVSKI: Nuk dorëzohemi para Bullgarisë

Presidenti Stevo Pendarovski dhe kryeministri Zoran Zaev u shprehën të prerë se me Bullgarinë nuk negociohet për gjuhën dhe identitetin. Ata hodhën poshtë shkrimin e portalit Politiko, ku thuhej se pala bullgare është e gatshme për kompromis dhe se në nivel ambasadorësh në Bruksel është...

Bota 29.10.20 | 17:33

Deri në maj 2021/ Covid-19, gjendja e jashtëzakonshme në Spanjë do të zgjasë edhe 6 muaj

Gjendja e jashtëzakonshme në Spanjë do të zgjasë gjashtë muajt e ardhshëm, pra deri në fillim të muajit maj 2021. Me këtë masë, rajonet e vendit kanë mbështetje ligjore për të vendosur kufizime të lëvizjeve në mënyrë që të parandalojnë përhapjen e koronavirusit të ri, që e...

Bota 29.10.20 | 15:26

Putin përjashton masat kufizuese për shkak të Covid-19

Presidenti rus, Vladimir Putin theksoi sot se nuk do të ketë kufizim kombëtar pavarësisht rritjes drastike të rasteve me koronavirus në Rusi, regjistruar këto javët e fundit. “Ne kemi ditur shumë mirë se si duhet të reagojmë dhe e dimë mirë si të veprojmë dhe kjo është arsyeja pse...

Maqedoni 29.10.20 | 15:22

Filipçe: Ka mjaftueshëm shtretër spitalor, askush nuk do të mbetet pa trajtim shëndetësor

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe pas takimit në Këshillin e Sigurimit Kombëtarë deklaroi se qytetarët duhen të rrinë të qetë, për shkak, siç tha ai. askush nuk do të mbetet pa trajtim shëndetësorë. Filipçe theksoi se kapacitetet në Spitalin Modular po mbushen, por që sipas...

Maqedoni 29.10.20 | 13:21

Shahpaska: Gjendja me COVID-19 në çerdhe është nën kontroll

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska, thotë se gjendja me coronavirusin në çerdhje është nën kontroll dhe se respektohen protokollet e punës. Ajo deklaroi se numri i madh i të izoluarve ka të bëjë me atë se vetëm një kujdestar apo edukator pozitiv, i çon në izolim...

Bota 29.10.20 | 13:18

Zvicër: Fiton lotarinë, por nuk lajmërohet

Dikush ka humbur një fitim të lotarisë prej një milion frangash. Një biletë fituese u ble në Muri në kantonin Bern më 25 prill, pak para orës 17:00. Pronari i biletës nuk u lajmërua asnjëherë, dhe tani koha ka skaduar, shkruajnë mediat zvicerane. Paratë do të shkojnë në fondin e përgjithshëm...

Maqedoni 29.10.20 | 13:17

Kosova dhe Maqedonia e Veriut së shpejti me pikë të përbashkët kufitare

Republika e Kosovës dhe Republika e Maqedonisë së Veriut së shpejti do të arrijnë marrëveshje për krijimin e një pike të përbashkët kufitare që mundëson lehtësimin e qarkullimit të mallrave dhe qytetarëve ndërmjet këtyre dy shteteve. Kështu tha ministri i Infrastrukturës në...

Maqedoni 29.10.20 | 12:53

Anketa epidemiologjike do të tregojë nëse Petrovska ka infektuar dhe deputetë të tjerë

Do të kryhet anketë epidemiologjike e deputetes Sllavjanka Petrovska nga LSDM, e cila dje në profilin e saj në Facebook njoftoi se është pozitive për Covid-19. Ajo do të na tregojë, mbase jo në Kuvend, ndoshta kontakte në shtëpi apo diku tjetër. Këtë e tha për AIM-në drejtori i Qendrës...

Maqedoni 29.10.20 | 12:39

Gjermania kthen prapa 20 shtetas të Maqedonisë së Veriut

60 persona janë kthyer mbrapsht nga Gjermania me fluturim nga aerodromit Baden drejt Beogradit. Në avionin kanë qenë 40 persona nga Serbia dhe 20 nga Maqedonia e Veriut. Më parë, Këshilli i refugjatëve në Hamburg ka protestuar kundër depërtimit. Të paktën katër persona janë arrestuar mbrëmë...

Maqedoni 29.10.20 | 12:00

Shqiptohen 879 gjoba për mosmbajtje të maskës në Maqedoni

Dje janë regjistruar 879 shkelje të masës për mospërdorim të maskës mbrojtëse. “Dje (28/29.10.2020) në territorin e Republikës Maqedonisë së Veriut, lidhur me masën për bartjen e maskave mbrojtëse, janë të regjistruar 879 vepra penale”, thonë nga MPB. Nga MPB u bëjnë thirrje qytetarëve...

Maqedoni 29.10.20 | 11:38

Filloi seanca e Këshillit të Sigurisë do të debatohet për gjendjen aktuale me Kovid-19

Filloi seanca e Këshillit të Sigurisë të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Vila Vodno, në të cilën do të diskutohet për gjendjen aktuale në vend të shkaktuara nga Kovid-19, si dhe për masat dhe aktivitetet e institucioneve përkatëse.

Jetë 29.10.20 | 10:42

Çfarë duhet të hani në mëngjes për ta reduktuar ankthin dhe stresin

Më shumë se 40 milion amerikanë ose 18% e të gjithë popullsisë jetojnë me çrregullim te ankthit dhe për pasojë, kjo periudhë pandemie e ka rritur këtë numër. Sipas “American Psychological Association” një në pesë amerikanë kanë pohuar se shëndeti mental ka qenë shumë më keq...

Bota 29.10.20 | 10:39

Tensione gjatë fjalimit të Merkel në Bundestag: Masat higjienike më nuk po kryejnë punë – kontaktet duhet të ulen në 75%

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është përballur me tensione dhe kritika drejt saj, gjatë fjalimit që mbajti sot në Bundestag. Kjo lidhur me masat e reja antikovid, për të cilat Merkel tha se kontaktet duhet të ulen deri në 75%, njofton Klan Kosova. Merkel u shpreh se pandemia e ka vendosur...

Ballkan 29.10.20 | 10:36

E fundit: Kërcënohet me jetë Dritan Abazoviq, kërkohet ndihma e INTERPOL-it

Politikani shqiptar nga Mali i Zi, Dritan Abazoviq, është kërcënuar me jetë. Lidhur me këtë, policia tashmë ka nisur hetimet derisa i dyshuar është shtetasi malazez me inicialet R.S, përcjellë Klan Kosova. I njëjti dyshohet se e ka kërcënuar Abazoviqin dhe meqenëse nuk jeton në Mal...

Bota 29.10.20 | 10:29

COVID-19: Masat e kufizimit të lëvizjes vendosen në disa vende të Evropës

Dy nga ekonomitë më të mëdha të Evropës kanë vendosur në karantinë të vendet, derisa kontitenti përballet me një rritje të rasteve të koronavirusit dhe vdekjeve. Nga e premtja, njerëzit në Francë do të lejohen të dalin nga shtëpitë vetëm për punë ose për arsye mjekësore,...

Maqedoni 29.10.20 | 10:16

Ribalanci i Buxhetit prej sot në mbledhje plenare

Plotësim-propozimi për ndryshim dhe plotësim të Buxhetit të Republikës së Maqedonisë së Veriut për vitin 2020, i cili përmban amandamente nga debati në Komision, prej sot është në mbledhje plenare. Sipas rendit të ditës së propozuar, është pika e parë e mbledhjes së sotme të 20-t...

Kronika e zezë 29.10.20 | 10:00

Aksidentohet autobusi me shqiptarë në Kroaci

Një autobus me targa shqiptare u përfshi në një aksident në Kroaci. Mediat kroate raportojnë se nga aksidenti disa nga pasagjerët u plagosën lehtë, por nuk kanë rrezik për jetën. Aksidenti ndodhi në autostradën A1 pranë zonës së pushimit Jasenice në drejtim të Zagrebit. “Vetëm një...

Maqedoni 29.10.20 | 09:18

Qeveria e Maqedonisë sqaron: Cilat janë masat e reja dhe kush duhet t’i zbatojë

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut i ka miratuar ndryshimet ligjore në Ligjin për mbrojtje të popullsisë nga sëmundjet infektive, të cilat hyjnë në fuqi që sot, pas shpalljes në Gazetën Zyrtare. Ligji parasheh mbajtje të maskës edhe në ambiente të hapura, që nga dalja nga shtëpia. Megjithatë,...

Maqedoni 29.10.20 | 09:03

Bullgaria bllokon negociatat e pranimit të Maqedonisë së Veriut në BE

Maqedonia e Veriut mund të mos nisë bisedimet e anëtarësimit me Bashkimin Evropian në nëntor, në rast se nuk arrihet marrëveshje me Bullgarinë, e cila këtë çështje e ka kushtëzuar me zgjidhjen e dallimeve për emrin e shtetit, gjuhën maqedonase dhe definimin e prejardhjes etnike të disa...

Повеќе