Wednesday, 28 October 2020
Skena 28.10.20 | 22:42

Koronavirusi futet në familjen Kardashian, Chloe tregon përvojën: Dhimbje koke e çmendur, të vjella dhe nxehtësi

Koronavirusi depërton më tej në familjen më të famshme në botë. Chloe Kardashian është testuar pozitive për koronavirusin dhe ajo vendosi të ndajë përvojë e saj përmes një episodi të serialit “Keeping Up With The Kardashians”. Duke përshkruar simptomat në detaje, ajo tha se kishte...

Jetë 28.10.20 | 22:31

Nëse do dashuri pa kushte, martohu me një nga këto shenja

Astrologët rendisin shenjat e Horoskopit me të cilët mund të dhurojnë dashuri pa kushte. Por kush janë këto shenja? Demi Shenja që nuk e humbet kurrë durimin në dashuri dhe i kushton vëmendje çdo detaje tek partneri. Bricjapi Që duket i ftohtë në pamje të parë, por nuk është kështu....

Lajme 28.10.20 | 22:24

U largua nga emisioni për Shqipen, Ana kapet keq me Beratin: Je gay, kam fakte

Në puntatën e sotme, Berati vendosi të largohej nga “Përputhen” duke argumentuar se në emision është futur vetëm për Shqipen dhe se me largimin e saj, qëndrimi i tij do të ishte i pakuptimtë. Por, argument i tij u kthye në një debat të ashpër mes tij dhe Anës, e cila e akuzoi atë...

Bota 28.10.20 | 22:09

Zvicra heq Maqedoninë e Veriut nga lista e shteteve në rrezik

Në mbledhjen e stome të Këshillit Federal zviceran është vendosur për marrje masash më të ashpra dhe të cilat do të vlejnë në të gjithë Zvicrën, me qëllim të kontrollit më të madh të përhapjes së koronavirusit. Shumica e masave do të aplikohen nga e enjtja, 29 tetor, përcjell...

Maqedoni 28.10.20 | 22:01

MPB arreston një polic, tentoi të merr mito nga një kompani e Kumanovës

Hetuesit nga policia kriminale e Ministrisë së Brendshme sonte në Kumanovë ndaluan një oficer policie nga Shkupi, i cili kërkoi para nga një kompani e Kumanovës, duke premtuar në mënyrë të rreme të ndalonte një hetim të pretenduar të ndërmarrjes, duke përmendur afërsinë me zyrtarë...

Skena 28.10.20 | 21:57

Shifra marramendëse, ja sa kushton ora që Ledri mban në dorë

Nuk është hera e parë që reperi Ledri Vula tërheq vëmendjen me veshjet e tij të firmave të ndryshme, stilin e veçantë dhe shifrat paksa të kripura që shpenzon. Së fundmi, vëmendjen e ka marrë look-u i reperit në njërën prej fotove të fundit në Instagram. Ledri shfaqet i veshur me...

Bota 28.10.20 | 21:12

Gates: Bota nuk do të kthehet më në normalitet edhe pas vaksinës së Covid-19

Miliarderi themelues i Microsoft, Bill Gates mendon se bota do të ketë vaksinën e parë në fillim të vitit 2021, por kjo nuk do të mjaftojë për t’u kthyer në normalitet. Fondacioni i tij, “The Bill & Melinda Gates Foundation” ka harxhuar miliarda dollarë në financimin e disa kompanive...

Maqedoni 28.10.20 | 21:06

Kuvendi sjell vendim: Mbajtja e maskës në ambient të hapur e detyrueshme

Me akuza të ndërsjella se kush është fajtor për situatën aktuale me virusin korona në Maqedoninë e Veriut përfundoi seanca parlamentare në të cilën u miratuan ndryshimet në ligjin për mbrojtjen e popullsisë nga sëmundjet ngjitëse. Ndryshimet e ligjit u miratuan me 53 vota PËR, 26 abstenime...

Skena 28.10.20 | 18:32

Merr fund dilema, pse u largua Dojna Mema pas kaq vitesh nga Top Channel (FOTO)

Largimi i Dojna Memës nga Top Channel pak muaj më parë bëri shumë bujë në rrjete sociale. Ka qenë vetë moderatorja ajo e cila bëri të ditur largimin e saj duke mos dhënë më shumë detaje mbi arsyen pse u detyrua të merrte këtë vendim. E ftuar në emisionin Why Not në Rtv Ora, Dojna...

Shkup 28.10.20 | 18:02

Ndotja e ajrit në Shkup mbi të lejuarën, orët e mbrëmjes dhe të natës më kritike

Orët e natës për banorët e Shkupit janë të rrezikshme për dalje jashtë për shkak të ajrit të ndotur të cilin e regjistrojnë stacionet matëse të Ministrisë së Mjedisit Jetësor. Por, mbi të lejuarën janë edhe koncentrimet e mesme ditore të PM 10 grimcave të stacioneve matëse në...

Maqedoni 28.10.20 | 15:29

Angellov: Bullgaria nuk mund ti ndryshoj pozicionet e saja

Bullgaria nuk mund ti ndryshoj pozicionet e saja sepse ka Deklaratë të Kuvendit dhe vendim të Qeverisë. Ajo që bisedohet brenda BE-së është problem i Unionit dhe problem i Brukselit, dhe jo problem i jonë këtu. Kështu deklaroi ambasadori i Bullgarisë në Maqedoni Angell Angellov i pyetur...

Maqedoni 28.10.20 | 15:09

MASH tërheq tekstin shkollor për klasën e pestë nga lënda – Gjuhë maqedonase, përshkak të përmbajtjeve stereotipe dhe diskriminuese

Ministria e Arsimit dhe Shkencës njofton se në rrjedhë është përgatitja e një ligji tërësisht të ri për tekstet shkollore me të cilin do të tejkalohen mangësitë në këtë segment në arsim. Gjithashtu, njoftojmë se Ministria e Arsimit dhe Shkencës tani më ka tërhequr tekstin shkollor...

Maqedoni 28.10.20 | 15:03

Buhova: Vetëm një person hynë në vetizolim pas kontaktit me Oliver Spasovskin

Irena Buhova, drejtoresha e Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar në konferencën e sotme për shtyp deklaroi se vetëm një person ka qenë në kontakt me Ministrin e MPB-së Oliver Spasovskin. “Është dhënë një vendim vetëm për një person në bazë të kontaktit pas zbatimit...

Maqedoni 28.10.20 | 14:56

Maqedoni: Vaksinat kundër gripit sezonal këtë vit do të jenë më të shtrenjta

Vaksinat kundër gripit sezonal pritet të arrijnë gjatë javës së ardhshme, thonë nga Ministria e Shëndetësisë, por këtë vit vaksinat komerciale do të jenë me çmime më të larta. Vitin e kaluar vaksinat ndaj gripit sezonal kanë kushtuar 650 denarë, ndërsa këtë vit do të jenë 800...

Maqedoni 28.10.20 | 13:30

Mickoski kërkon që që gratë shtatzëna të lirohen nga puna

Për shkak të ndotjes së lartë të ajrit e paralelisht edhe pandemia me coronavirus, lideri i opozitës maqedonase kërkon që gratë shtatzëna të cilat punojnë në sektorin shtetëror dhe privat të lirohen nga puna. “Numri i viktimave dhe i të infektuarve në bazë ditore tregon se gjendja...

Bota 28.10.20 | 10:22

Biznesmeni shqiptaro-amerikani Jim Xhema dhuron gjysmë milioni dollarë për institutin e Bob Dole

Biznesmeni shqiptaro-amerikan nga Greenwich, Connecticut, ka vlerësuar punën diplomatike të senatorit Bob Dole për Kosovën, por edhe miqësinë e tij me të. Për këtë ai ka dhuruar gjysmë milioni dollarë për institutin e tij, “The Dole Institute of Politics”. “Lidhja politike e krijuar...

Skena 28.10.20 | 10:13

Majlinda bëhet e tëra bionde, shkëlqen në pamjen e fundit

Majlinda Zeka po vazhdon të jetë një emër tejet i përfolur në publik. U bë e njohur fillimisht si e dashur e reperit të mirënjohur, Majkut, me të cilin ka edhe një djalë. Majlinda është shumë e përfolur sidomos për paraqitjet e saj plot stil dhe gjithmonë shumë tërheqëse. Së fundi,...

Bota 28.10.20 | 10:06

Merkel do që t`i mbyll baret, palestrat dhe restoranet për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dëshiron që kryeministrat e shtetit sot të bien dakord që të mbyllin të gjitha restorantet dhe baret nga 4 nëntori – gjithë kjo në përpjekje për të frenuar infeksionet me COVID-19 Por nga këto masa do të mbesin të hapura shkollat dhe çerdhet, shkruan...

Ballkan 28.10.20 | 10:04

Albin Kurti infektohet me COVID-19

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është infektuar me COVID-19. Kurti ka treguar se shkak i simptomave të shfaqura është testuar e për çka ka rezultuar pozitiv. “Të nderuar anëtarë të Lëvizjes e qytetarë të Republikës. Parmbrëmë kisha disa simptoma: kokëdhembje të lehtë,...

Shëndet 28.10.20 | 09:57

6 Arsye Të Vlefshme Përse Duhet Të Kufizoni Karbohidratet

Karbohidratet janë pjesë ushqyes të rëndësishëm për mbarëvajtjen e funksioneve në organizëm Ato i gjejmë në formën e sheqernave, fibrave dhe niseshtejesë natyrale. Karbohidratet i japin organizmit  glukozë e cila transformohet në energji që shfrytëzohet në maksimum nga i gjithë organizmi,...

Повеќе