Monday, 21 September 2020
Maqedoni 21.09.20 | 22:45

Kasami: Lëvizja Besa do të jetë pjesë e koalicionit qeveritar

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami për TV 21 deklaroi se partia e tij do të vazhdojë të jetë pjesë e koalicionit qeveritar edhe pse 4 deputetët do të veprojnë në mënyrë të pavarur. “Lëvizja Besa asnjëherë s’ka qenë pjesë e LSDM-së, por ne do të jemi pjesë e koalicionit...

Maqedoni 21.09.20 | 22:00

Mickoski: Ofrova kongres të jashtëzakonshëm në të cilin nuk do të jem kandidat për kryetar, por u refuzua

Pas Komitetit Qendror të OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski theksoi se ka ofruar kongres të jashtëzakonshme në të cilin nuk do të jetë kandidat për kryetar dhe se Komiteti Qendror e ka refuzuar. “Ofrova mbajtjen e kongresit të jashtëzakonshme, në të cilin nuk do të kandidoj për kryetar....

Bota 21.09.20 | 21:54

Zvicra vjen me lajm të rëndësishëm për ata që dalin e hyjnë brenda vendit

Së shpejti, vetëm ata që janë vërtet pozitivë me koronavirus do të vendosen në karantinë. Një skenar të tillë e ka prezantuar gazeta “SonntagsZeitung” në botimin e sotëm, duke pasur parasysh me këtë rast “Euroairport”-in e Bazelit. Kjo për faktin se testet e koronës tashmë...

Maqedoni 21.09.20 | 21:28

Dorëhiqet për arsye personale sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev

VMRO-DPMNE do të zgjedh sekretar të ri të partisë pasi Igor Janushev, ka dorëzuar dorëheqje nga ky post për arsye personale. Kryetari i partisë Hristijan Mockovski, pas mbledhjes së Kryesisë Qendrore të Partisë deklaroi se së shpejti do të zgjedhin sekretar të ri të përgjithshëm...

Maqedoni 21.09.20 | 20:38

Xhaferi – Geer: Nevojitet konsensus i gjerë partiak për çështjet e BE-së

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut Talat Xhaferi, sot realizoi takim me ambasadorin e sapoemëruar dhe shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Dejvid Gir në të cilin e përshëndeti bashkëpunimin e deritanishëm të shkëlqyer...

Lajme 21.09.20 | 17:29

Zëvendëskryeministri i parë Grubi takoi rektorin e UT-së Ameti: Arsimi mbetet prioritet i Qeverisë

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të vazhdojë të ofrojë përkrahje maksimale për institucionet arsimore, përfshirë edhe Universitetin e Tetovës, universitetin e parë dhe më të madh në gjuhën shqipe në vend. Këtë sot e tha zëvendëskryeministri i parë dhe ministër...

Maqedoni 21.09.20 | 17:26

Bekteshi: Do të bëj përpjekje maksimale për të realizuar subvencionimin e punësimeve

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot tha se si ministra dhe drejtorë janë të obliguar që ta realizojnë Programin e Qeverisë në mënyrë që të përmbushen kërkesat e tyre. Ai si ministër thotë se do të bëjë përpjekje maksimale për ta realizuar subvencionimin e punësimeve në...

Maqedoni 21.09.20 | 16:30

Djali 23 vjeçar që vdiq nga koronavirusi kishte tension të lartë të gjakut, epilepsi dhe pneumoni

Pacienti nga Sveti Nikole, 23 vjeç, u shtrua në spital në Klinikën Infektive në Shkup më 19 shtator dhe vdiq një ditë pas pranimit, sipas Ministrisë së Shëndetësisë për TV21. Nga diagnozat e mëparshme, pacienti kishte presion të lartë të gjakut, mbipesha dhe epilepsi, me pneumoni...

Maqedoni 21.09.20 | 16:00

Shtatë viktima dhe 45 raste të reja me COVID-49 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 552 testime dhe janë regjistruar 45 raste të reja me COVID-19. Prej rasteve të reja 10 janë në Shkup, 4 Kumanovë, Shtip dhe Prilep nga një rast, Tetovë 5, Gostivar 4, Kriva Pallankë dhe Radovish nga një...

Maqedoni 21.09.20 | 11:38

I dyshuari për vrasjen e Nikolla Sazdovskit ekstradohet në Maqedoni

I dyshuari për vrasjen e Nikolla Zazdovskit është ekstraduar në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe tani është i kapshëm për organet e rendit. 21 vjeçari J.l. më 29 qershor të vitit 2018 menjëherë pas vrasjes së Sazdovskit është larguar nga vendi. Pas personit në fjalë ishte ngritur...

Maqedoni 21.09.20 | 11:34

Gjykimi për rastin “Monstra” sot vazhdon me dëshmitarët e mbrojtjes

Mbrojtja e të akuzuarve për vrasjen e pesëfishtë tek Liqeni i Smilkovës në muajin prill të vitit 2012, në seancën e sotme do t’i prezantojë dëshmitarët e vet. Lënda gjyqësore “Monstra” është në fazë të procedurës dëshmuese. Në seancën e fundit dëshmuan nëpunës të ndryshëm...

Jetë 21.09.20 | 11:31

Ja ç’ do të bënin vajzat, po të zhdukeshin meshkujt për 24 orë

Një faqe amerikane kishte bërë këtë pyetje dhe na pëlqyen përgjigjet që i kishin dhënë gjashtë grupet. Besojmë, do të jenë kurioze edhe për ju. Pra, të shohim tuajat, çfarë do përgjigjeni në këtë pyetje Grupi i parë: Të bërit gjëra të cilat i bëjnë të ndihen më të lira,...

Ballkan 21.09.20 | 11:25

E FUNDIT/ Gjendet i pajetë 28 vjeçari në Durrës

Një 28 vjeçar është gjetur pa shenja jete mëngjesin e sotëm në Durrës. Mësohet se viktima F.K. banues në Shkallnur është gjetur i vetëvarur në banesë. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes. Njoftimi Durrës/Informacion paraprak Më...

Shkup 21.09.20 | 11:22

Arrestohet personi i cili dje sulmoi mjekun në Klinikën për Toksikologji në Shkup

Është arrestuar personi i cili dje e sulmoi mjekun kujdestar në Klinikën për Toksikologji. Siç njoftojnë nga MPB, bëhet fjalë për një person mashkull 32-vjeçar, ndaj të cilit do të dorëzohet kallëzim adekuat. “S.I e ka sulmuar mjekun, pasi ai e ka udhëzuar që fëmija i tij duhet të...

Maqedoni 21.09.20 | 11:19

MASIT do ta prezantojë raportin për industrinë IKT në vend

Oda Ekonomike për Teknologji Informatike dhe të Komunikimit (MASIT) sot do ta prezantojë raportin e parë lokal për industrinë IKT në vend. Raporti është punuar me mbështetje të Programit për rritje të punësimit në treg – I.M.E. të Agjencisë zvicerane për zhvillim dhe bashkëpunim....

Maqedoni 21.09.20 | 11:02

Aksident në Tetovë, lëndohen gjashtë persona

Gjashtë persona janë lënduar, si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Tetovë. Një 16-vjeçare është lënduar më rëndë, e cila është dërguar në klinikat e Shkupit. Sipas SPB Tetovë, aksidenti ka ndodhur në orën 19:00 në rrugën “Ilindenska”, ndërsa...

Maqedoni 21.09.20 | 10:59

MPB: Sanksionohen 346 shoferë në territorin e Shkupit

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se në territorin e qytetit të Shkupit gjatë ditës së djeshme janë shqiptuar 346 sanksione, mes të cilëve 17 shkelje për ngasje pa patentë shofer dhe 150 shkelje për tejkalim të kufirit të shpejtësisë, 24 për automjete të paregjistruara. Nga MPB...

Lajme 21.09.20 | 10:30

BE-ja do të financojë projektet që do të lidhin të gjitha kryeqytetet e Ballkanit Perëndimor me autostrada e hekurudhë

Olivér Várhelyi, komisari i Zgjerimit të BE-së, është shprehur se brenda mandatit të komisionit aktual do të financohen projektet që do të lidhin të gjitha kryeqytetet e Ballkanit Perëndimor me autostrada e hekurudhë. “Vendet që duan të bashkohen me BE-në, ne i ndihmojmë me zhvillimin...

Maqedoni 21.09.20 | 10:26

Policia ndalon personin që sulmoi mjekun në Klinikën e Toksikologjisë

Gjatë ditës së djeshme është ndaluar S.A.(32) nga Shkupi, pasi sulmoi një mjek në Klinikën e Toksikologjisë në Shkup. Kundër tij do të parashtrohet padi përkatëse. Incidenti në Klinikën e Toksikologjisë ndodhi dje, mjeku i cili u sulmua përfundoi me disa hematoma dhe prerje në trup. Ministri...

Maqedoni 21.09.20 | 10:18

LSDM: Qeveria e re ndërton rend, drejtësi dhe disiplinë

Partia maqedonase në pushtet LSDM, nëpërmjet një kumtese për media thotë se rendi, drejtësia dhe disiplina, ndërtimi i një shteti të fortë dhe të pavarur juridik dhe sundimi joselektiv i ligjit janë prioritetet kryesore të Qeverisë të udhëhequr nga ata. Nga kjo parti thonë se janë...

Повеќе