Thursday, 16 July 2020
Maqedoni 16.07.20 | 14:31

Veseli: Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut sukses historik i shqiptarëve

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli, e ka mirëpritur rezultatin zgjedhor që kanë shënuar partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut. Veseli tha se ky është një sukses historik për shqiptarët. “Rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut tregojnë për...

Maqedoni 16.07.20 | 14:14

Filipçe: Mbrojtja e shëndetit të qytetarëve gjatë zgjedhjeve ishte në nivelin më të lartë

Mbrojtja e shëndetit të qytetarëve gjatë procesit të zgjedhjeve ishte në nivelin më të lartë. Falënderim të madh për vetëdijen dhe respektimin e masave nga ana e të gjithë votuesve – treguam se mund të funksionojmë me respektimin e protokolleve dhe masave për mbrojtje, bëri të ditur...

Ekonomi 16.07.20 | 12:41

Vauçerët për turizëm në dispozicion, qytetarët të vëmendshëm për shkak të Kovid-19

Hotele, apartamente private, autokampe, vendpushime dhe banja, janë pjesë e kapaciteteve në të gjithë vendin, ku qytetarët mund të kalojnë pushimin e tyre veror ose dimëror me të ardhura deri në maksimum 15.000 denarë në muaj. Kjo është bërë e mundur nga vauçerët prej 6,000 denarëve...

Bota 16.07.20 | 12:37

Kina apo SHBA e para do ta sigurojë vaksinën kundër Covid 19, çfarë thotë Faucci?

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shteteve të Bashkuara për Alergji dhe Sëmundje Infektive, Anthony Fauci, tha se pret që SHBA-ja të ketë vaksinë kundër koronavirusit deri në fund të këtij viti. “Ndjehem mirë me orarin e parashikuar”, tha Fauci për agjencinë e lajmeve Reuters. Komentet...

Maqedoni 16.07.20 | 12:35

Viz er i suspendoi fluturimet mes Italisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut

Kompania ajrore me buxhet të ulët Viz Er sot paralajmëroi se si rezultat i restriksioneve për udhëtim nga ana e autoriteteve italiane dedikuar për fluturimet deri në Republikën e Maqedonisë së Veriut, i suspendoi të gjitha fluturimet mes Italisë dhe shtetit tonë deri më 31 korrik. “Udhëtarët...

Maqedoni 16.07.20 | 12:34

Për herë të parë në histori, shqiptarët në Maqedoni fitojnë 33 deputetë

Sipas Komisionit Shtetëror të zgjedhjeve, kur janë numëruar mbi 96 për qind të votave Shqiptarët në Maqedoni kanë fituar 33 mandate Sipas kalkulimeve zyrtare të KSHZ, Bashkimi Demokratik për Integrim ka fituar 16 mandate, Aleanca për Shqiptarët 12, Partia Demokratike Shqiptare 1 mandat dhe...

Ballkan 16.07.20 | 10:40

Prej sot Bullgaria mbyllë kufijtë për shtetasit e Maqedonisë

Prej sot Bullgaria ka vendosur që të mbyllë kufijtë për gjithë shtetasit e Maqedonisë së Veriut, nga 16 korriku deri më 31 korrik. Vendimi është sjellë përshkak përkeqësimit të situatës epidemilogjike dhe ka të bëjë me gjitha vendkalimet kufitare, ajrore dhe hekurudhore. E vetmja...

Maqedoni 16.07.20 | 10:37

“Nuk falim, nuk harrojmë” ky është mesazhi i hakerave në faqen e KSHZ-së e cila ende nuk punon

Ne nuk falim, nuk harrojmë. Na pritni, porosisin hakerat në faqen e internetit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, i cili nuk është akoma funksional. Ueb faqja e KSHZ-së që mbrëmë është jashtë sistemit. Kryetari i KSHZ-së, Oliver Derkoski, tha në një konferencë për shtyp se faqja...

Jetë 16.07.20 | 10:34

dua.com po bëhet aplikacioni i preferuar i shqiptarëve në mbarë botën

Jeni shqiptarë, beqar/e dhe në kërkim të dashurisë? Tani më shumë se kurrë ekziston mundësia të gjeni partnerin e jetës. dua.com po transformon mënyrën se si njerëzit e gjejnë dashurinë. Si një aplikacion i njoftimeve online, dua është duke u bërë platforma e preferuar për gjetjen...

Maqedoni 16.07.20 | 10:25

KSHZ: Të pavlefshme 31.107 fletëvotime në zgjedhje

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve regjistroi 31.107 fletëvotime të pavlefshme në zgjedhjet e djeshme parlamentare, sipas 3.421 nga 3.480 vendvotime. Numri i fletëve të vlefshme është 869.533. Kanë votuar 927.640 qytetarë ose 51 për qind nga gjithsej 1.814.263 të regjistruarit në Listën Zgjedhore. “Dita...

Maqedoni 16.07.20 | 09:26

Ja emrat e deputetëve të BDI-së

Nga të dhënat e fundit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor në zgjedhjet e parakoshme parlamentare që u zhvilluan dje në Maqedonin e Veriut, në bazë të numrave të mandateve BDI-ja ka fituar 15 mandate edhe atë: Zona 1: 1. Izet Mexhiti 2. Arben Ziberi Zona 2: 1. Arbër Ademi 2. Berat Ajdari 3....

Maqedoni 16.07.20 | 08:17

KSHZ: LSDM-ja 46 deputetë, VMRO-DPMNE 44, BDI 15, ASH-A 12, E Majta dy, PDSH një

Koalicioni “Mundemi” i udhëhequr nga LSDM-ja në përbërjen e re parlamentare do të ketë 46 deputetë, koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE-ja 44, BDI-ja 15, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa 12, E Majta dy dhe PDSH-ja një deputet, tregon simulimi i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve...

Maqedoni 16.07.20 | 07:23

Moti me diell dhe vranësira të mesatare

Moti do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Pasdite kryesisht në pjesët lindore dhe ato perëndimore do të ketë kushte për paraqitjen e shiut të rrëmbyeshëm dhe vetëtimave të rralla. Do të fryj erë e dobët deri në mesatare kryesisht veriperëndimore. Temperatura...

Maqedoni 16.07.20 | 02:00

Zaev shpall fitoren: Kemi tre deputetë më tepër se VMRO-ja

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev shpalli fitore të LSDM-së dhe koalicionit “Mundemi” në zgjedhjet e 10 parlamentare në Maqedoninë e Veriut. “Me një avantazh bindës dhe të qëndrueshëm me mbi tre mandate para VMRO-DPMNE-së, me mundësi për një ose dy mandate m[ tepër, koalicioni “Mundemi”...

Maqedoni 16.07.20 | 01:37

Naser Ziberi: Fituam bindshëm gjithandej, bisedimet do i udhëheqë Ahmeti

Kandidati për kryeministër nga radhët e BDIsë, Naser Ziberi para gazetarëve në selinë e partisë ka deklaruar se shënojnë fitore bindëse në shumë vendvotime të vendit. “Rezultatet, jozyrtare kuptohet flasin për fitore bindëse në gjitha vendvotimet nga pjesa më jugore e Resnjës, Manastir,...

Maqedoni 16.07.20 | 01:01

Jo-Zrtarisht: Ulëset e partive në Kuvendin e Maqedonisë

Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) në Maqedoni ka dalë me rezultatet e para për zgjedhjet në vend.. Sipas KSHZ-së në gjithë vendin dalja e qytetarëve në zgjedhje ka kaluar 50% e votuesve të regjistruar për të votuar. Jo-zyrtarisht, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut do të duket kështu: Koalicioni...

Maqedoni 16.07.20 | 00:34

Numërohen 80% e votave, ja rezultatet

Nga përpunimi i rezultateve në 2,773 vendvotimeve nga gjithsej, respektivisht nga rreth 80 për qind e vendvotimeve prin koalicioni “Mundemi” i udhëhequr nga LSDM-ja prin me 36.54 për qind, VMRO-DPMNE me 35.61 për qind, BDI me 10.06 për qind, dhe koalicioni ASH- Alternativa me 8.31 për...

Maqedoni 16.07.20 | 00:29

Naser Ziberi: Fitore bindëse e konceptit “kryeministër i parë shqiptar”

Kandidati për kryeministër nga radhët e BDI-së, Naser Ziberi para gazetarëve në selinë e partisë ka deklaruar se shënojnë fitore bindëse në shumë vendvotime të vendit. “Rezultatet, jozyrtare kuptohet flasin për fitore bindëse në gjitha vendvotimet nga pjesa më jugore e Resnjës, Manastir,...

Lajme 16.07.20 | 00:26

Ahmeti : Shqiponjat u kthyen në folenë e vet (VIDEO)

Lideri i BDI-së ALi Ahmeti pak çastesh në pres konferencë, tha se BDi është fituesi absolut i zgjedhjeve parlamentare 2020. Ai tha se BDi ka siguruar 12 mandate deputetësh . Ahmeti tha se “Shqiponjat u kthyen në folenë e vet”, ndërsa ka falenderuar të gjithë qytetarët të cilët në...

Maqedoni 16.07.20 | 00:06

Ali Ahmeti : BDI ka fituar mbi 100 mijë vota

Ali Ahmeti ,lider i BDI-së duke përshëndetur gjithë shefat e shtabeve përfshirë shtabin qendrorë, ato komunale, vendore tha se me këtë fitore të BDI-së kanë fituar shqiptarët dhe nuk ka humbur askush informon TetovaSot .Në do jemi dalëzotës të vërtetë ashtu sic kemi qenë 18 vite...