Tuesday, 30 June 2020
Maqedoni 30.06.20 | 23:37

Zaev dhe Mickoski dakordohen për shfuqizimin e marrëveshjes së “Përzhinos”

Në duelin e sotëm televiziv në “TV24”, kryetarët i LSDM-së Zoran Zaev dhe OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski ranë dakord që qeveria teknike për organizimin e zgjedhjeve duhet të shfuqizohet nga ligji pas zgjedhjeve të ardhshme. Zaev tha se ai ishte që qeveria e ashtuquajtur “Përzhinos”...

Ekonomi 30.06.20 | 22:28

Maqedoni: Keqpërdorime me kartelat pagesore, tregtarët po i blejnë ato

Tregtarët me pakicë i blejnë kartelat e personalizuara për një shumë më të vogël. Nëse kartela pagesore vlen nëntë mijë denarë, disa tregtarë janë të gatshëm që për ata të paguajnë tetë mijë denarë në kesh dhe të regjistrojnë në mënyrë fiktive një qarkullim në dyqanin...

Maqedoni 30.06.20 | 20:39

Zyberi: Veting për të gjithë ata që në emër të qytetarëve kryejnë profesione publike

Kandidati i parë për kryeministër shqiptar, Naser Zyberi, sonte nga Kumanova deklaroi se angazhohet për reforma thelbësore në më shumë fusha, nga aspekti politik, ekonomik, social prej të cilave përfitim do të kenë të gjithë qytetarët në shtet. “Reforma të vërteta që t’i tejkalojmë...

Maqedoni 30.06.20 | 19:17

Katër viktima dhe 126 raste të reja me Covid-19, shërohen 48 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit prej 1140 testimeve të realizuara, 126 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Sipas qyteteve: Shkup-66, Kumanovë-6, Shtip-15, Prilep-3, Tetovë-19, Strugë-2, Veles-2, Manastir-1, Kavadar-4, Gostivar-2, Probishtip-2, Shën Nikollë-1, Resnje -3. Sot, Instituti i Shëndetit...

Maqedoni 30.06.20 | 19:15

Qeveria vendos: Ndeshjet sportive mund të vazhdojnë, por pa publik

Qeveria në seancën e sotme solli vendim se hiqet ndalesa për mbajtjen e ndeshjeve sportive në sportet kolektive. Siç kumtoi pres shërbimi qeveritar, në seancë është pranuar edhe rekomandimi i Komisionit për sëmundje infektuese federatat ta fillojnë organizimin e ngjarjeve sportive me respektimin...

Teknologji 30.06.20 | 18:36

‘Zbulohet’ çmimi i iPhone 12

Tani, megjithatë, një postim i ri ka zbuluar se duket se mund të ketë versione 4G dhe 5G të iPhone 12 dhe iPhone 12 Max, shkruajnë mediet e huaja, transmeton lajmi.net. iPhone 12 4G do të shitet për 490 euro, ndërsa iPhone 12 Max 4G do të ketë çmimin 580 euro. Tani, duke marrë parasysh versionet...

Maqedoni 30.06.20 | 18:33

Foshnja i porsalindur dhe nëna e tij nga Shtipi pozitiv për coronavirus

Një foshnjë i porsalindur dhe nëna e tij nga Shtipi janë pozitiv për coronavirus, përcjell Telegrafi Maqedoni. Zyrtarët nga Qendra për Shëndet Publik informojnë se foshnja e porsalindura ka pasur simptoma dhe është dërguar në spitalin në Kozle në Shkup, ku ai iu nënshtrua ekzaminimit...

Maqedoni 30.06.20 | 17:34

Maqedoni: Badenteri në qeveri, jashtë kushtetutës

Premtimi i BDI-së inkuadrimin e votim me Badenter në Qeveri për investime të mëdha ekonomike konsiderohet jashtë kornizave aktuale juridike dhe kushtetuese. Kushtetuta aktualisht parashikon vetëm votim me Badenter në Kuvend për ligjet të cilat drejtpërdrejt prekin kulturën, përdorimin e...

Shkup 30.06.20 | 17:00

Mbi 2.000 raste aktive me coronavirus në Shkup

Numri i rasteve të reja me coronavirus në Shkup vazhdimisht rritet. Sipas të dhënave të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë në Shkup ka mbi 2.000 raste, nga gjithsej 3.071 të infektuar me coronavirus të regjistruar që nga fillimi i epidemisë në Shkup. Çairi vazhdon të jetë komuna...

Bota 30.06.20 | 16:36

BE: Nuk ka hapje të kufijve për Maqedoninë e Veriut, por çdo vend mund të vendos vetvetiu

Qeveritë e Bashkimit Evropian sot vendosën që t’i hapin kufijtë për 15 vende, ndërsa në mesin e këtyre vendeve nuk ndodhet Maqedonia e Veriut. Vendimi, megjithatë, nuk është i obligueshëm, që do të thotë se çdo vend në mënyrë të pavarur do të vendosë se me cilat vende do...

Skena 30.06.20 | 11:40

Morena, shfaqet pa jelek në plazh (FOTO)

Bukuroshja dhe këngëtarja Morena Taraku ka provokuar përsëri me disa foto derisa po shijon pushimet e saj nëpër brigjet e bukura të Turqisë Morena është shfaqur seksi në disa prej fotove të saj të fundit që ka bërë gjatë pushimeve të saj në brigjet e Turqisë. Edhe pse asnjëra prej...

Bota 30.06.20 | 11:31

Vendet anëtare të BE-së deri sot në mesditë e finalizojnë listën e vendeve për të cilat i hapin kufijtë

Vendet anëtare të BE-së deri sot në mesditë duhet të prononcohen me shkrim për listën e vendeve, për të cilat nga 1 korriku kufizimet nuk do të vlejnë më për udhëtime në vendet e zonës Shengen. Javën e kaluar, vendet-anëtare hartuan një “projekt listë” të 15 vendeve, qytetarët...

Maqedoni 30.06.20 | 11:25

Sheqerinska: Nuk është me rëndësi nëse kryeministri i ardhshëm do jetë shqiptar apo maqedonas

Nuk ka fare rëndësi se i cilës kombësi do të jetë kryeministri i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut. Kështu u shpreh Ministrja e Mbrojtjes, Radmila Sekerinska, në një debat në TV21. “Unë mendoj se është në fund të fundit të përqendrohemi te qytetarët. Kur shkoni në Klinikën e Sëmundjeve...

Maqedoni 30.06.20 | 11:17

LSDM dhe Besa do të përzenë nga puna 20% të administratorëve-Dokument

Pas tentimit të LSDM-së të ulë pagat e administratorëve në 14.500 në kohën e pandemisë ,që u parandalua nga BDI,një lajm i keq vjen nga koalicioni ” mozheme” të cilët në rast të marrjes së pushtetit do të ulin për 20 për qind numrin e administratorëve informon Koalicioni LSDM-Besa...

Ekonomi 30.06.20 | 11:14

Angellovska: Janë lëshuar mbi 100 mijë kartela pagesore vendore në vlerë prej nëntë milionë eurove

Mbi 100.000 kartela pagesore vendore me vlerë prej nëntë milionë eurove janë lëshuar për qytetarët, njoftoi ministrja e Financave, Nina Angellovska në profilin e saj në Fejsbuk. Ajo shtoi se numrat amë të qytetarëve që kanë parashtruar ankesa u janë dërguar institucioneve që kontrollojnë...

Maqedoni 30.06.20 | 11:04

Kërkohet dënim në para për një person nga Shkupi për mosrespektim të masës së vetizolimit

Prokuroria Themelore Publike ngriti procedurë kundër një personi i cili nuk ka vepruar sipas vendimi për vetizolim të detyruar. Siç njoftojnë nga Prokuroria, kundër të akuzuarit në gjykatës është ngritur Propozim për shqiptimin e dënimit për veprën penale ‘mosveprim sipas udhëzimeve...

Maqedoni 30.06.20 | 10:47

Mot me diell dhe shumë ngrohtë deri 38 gradë

Moti do të jetë me diell dhe shumë më i ngrohtë me vranësira të vogla deri mesatare dhe me erë të dobët deri mesatare nga drejtimi veriperëndimor. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 13 deri 21 gradë, ndërsa ajo maksimale do të arrijë nga 30 deri 38 gradë Celsius. UV=9. Në...

Maqedoni 30.06.20 | 10:38

Filipçe: Forma e lehtë e sëmundjes mund të kurohet në shtëpi, por në rast të përkeqësimit duhet hospitalizim i menjëhershëm

Gjatë vizitës së djeshme në Institutin për sëmundje të fëmijëve – Kozle, ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, tha se forma e lehtë e sëmundjes COVID-19 mund të shërohet në kushte shtëpie, nën kontrollin e mjekëve amë. Por, ai shtoi se në rast të përkeqësimit, menjëherë...