Sunday, 24 May 2020
Ballkan 24.05.20 | 22:11

Rama: Plazhin e hapim më 1 qershor vetëm për hotelet, për të gjithë të tjerët më datë 10

Kryeministri Rama ka deklaruar se plazhet do të hapen më datë 1 qershor të muajit të ardhshëm, por vetëm për hotelet që ofrojnë shërbimin. Përmes një dalje në ERTV, Rama shtoi se më 10 qershor, plazhi do të mund të hapet për të gjithë, njëlloj siç ka njoftuar ai për një plazh...

Maqedoni 24.05.20 | 20:16

VMRO DPMNE-ja nuk përjashton bojkotimin e zgjedhjeve

Për VMRO DPMNE, zgjedhjet në qershor janë të pamundura sepse kjo do të nënkuptonte shkeljen e afateve të Kodit zgjedhor. Nëse nuk arrihet ndonjë marrëveshje rreth datës, nuk përjashtohet opsioni i bojkotimit të zgjedhjeve- është shprehur sekretari i përgjithshëm i partisë, Igor Janushev...

Maqedoni 24.05.20 | 19:14

Festa e Bajramit, gazetari ia uron martesën Reisit (VIDEO)

Ora 5 e mëngjesit. Në xhaminë “Mustafa Pasha” në Shkup, kujdestarët përgatisin hapësirat ku do të falet namazi i Fitër Bajramit. Ai i sabahut, ashtu edhe siç pritej, nuk u fal në xhami. Megjithatë, besimtarët të kënaqur që të paktën iu lejua falja të Bajramit në xhami. Besimtar:...

Bota 24.05.20 | 12:18

Myslimanët në botë festojnë Fitër Bajramin në shtëpi për shmangien e rikthimit të pandemisë

Myslimanët festojnë sot fundin e Ramazanit mes thirrjeve për vigjilencë për të shmangur një rikthim të pandemisë, ndërsa Europa vazhdon të lehtësojë kufizimet duke lejuar, ashtu si në Francë, rifillimin e shërbimeve fetare. Në Pakistan, duke injoruar udhëzimet për distancën fizike,...

Maqedoni 24.05.20 | 12:17

Ali Ahmeti: Urime Ramazan Bajrami

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti dërgoi urim deri te të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Ramazan Bajramit. “Të nderuar besimtarë, më lejoni që në emrin tim dhe të të gjithë neve pranë Bashkimit Demokratik për Integrim të ju uroj festën e...

Maqedoni 24.05.20 | 12:14

37 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit dhe 11 të shëruar

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 37 raste të reja me COVID-19, ndërsa janë bërë plot 508 teste. Ndërkohë janë shëruar 11 pacientë dhe nuk ka pasur asnjë viktimë. Rastet janë regjistruar në qytetet e mëposhtme: Shkup 12 Kumanovë 8 Shtip 2 Prilep 2 Struga 7 Veles...

Maqedoni 24.05.20 | 12:12

VMRO-DPMNE: Maqedonia është rekorder në rajon sipas personave të vdekur nga Kovid-19

Maqedonia është rekorder në rajon sipas personave të vdekur nga Kovid-19. Këto të dhëna flasin vetëm se Zoran Zaev, LSDM-ja dhe Filipçe në vend që të fokusohen në masat shëndetësore, shikojnë si ta shpëtojnë karrierën politike. Në 24 orët e fundit në Maqedoni janë regjistruar gjithsej...

Lajme 24.05.20 | 11:07

Shkencëtarët e Oksfordit nisin fazën e dytë të testeve për vaksinë

Testet për vaksinën ndaj Covid-19 që po zhvillohen në Mbretërinë e Bashkuar janë duke hyrë në fazën tjetër. Shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit janë një nga dhjetëra vendet në botë që po përpiqen fort që të gjejnë një vaksinë ndaj coronavirusit Covid-19. Për këtë fazë...

Maqedoni 24.05.20 | 09:36

Maqedonia në karantinë 42 orëshe prej orës 11:00

Prej sot nga ora 11:00 në territorin e gjithë vendit fillon karantina 42 orëshe, e cila ka për qëllim të parandalojë përhapjen e coronavirusit. Ndalesa për lëvizje do të zgjasë deri të martën në ora 5. Edhe përkundër faktit që Komisioni për Sëmundje Infektive propozoi të ketë karantinë...

Maqedoni 24.05.20 | 08:54

Kjo është gruaja që dhuroi zemrën dhe veshkët!

E magjishme kjo është Emilija Dinevea gruja e cila humbi jetën në një aksident tragjik, ajo dhuroi veshkët dhe zemrën e saj ku shpëtoi jetën e tre personave tjerë! Familja e Dinevës ka thënë për mediat se të tjerët duhet të ndjekin shembullin e tyre. Në momentet më të vështira, ata...

Maqedoni 24.05.20 | 07:35

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla. Gjatë pasdites pritet të ketë reshje të shiut. Temperatura gjatë mëngjesit do të lëvizë prej katër deri 12 gradë celsius ndërsa temperatura maksimale prej 19 deri 27 gradë celsius. Në Shkup moti do të jetë i njëjtë ku temperatura...