Friday, 14 February 2020
Jetë 14.02.20 | 15:38

Kështu duket virusi kinez

Instituti Kombëtar i  Sëmundjeve Infektive në Kinë, dje ka lëshuar disa nga imazhet e para të koronavirusit kinez, tanimë i quajtur SARS – CoV – 2. Viruset janë trupa të vegjël, të cilët përbëhen prej ADN-së apo ARN-së të mbuluar me një shtresë proteinike. Ata janë shumë të...

Maqedoni 14.02.20 | 15:36

KSHPK: Deputetët për pesë vite shpenzuan pothuajse tre milionë euro për shpenzime të rrugës

Raporti nga analiza e shpenzimeve të rrugës të deputetëve në periudhën prej vitit 2015 deri në vitin 2019 që sot Komisioni shtetëror për parandalim të korrupsionit (KSHPK) e prezantoi tregon se shpenzimi i përgjithshëm në këto pesë vite është 2.895.605 euro. Anëtarja e KSHPK-së, Katica...

Maqedoni 14.02.20 | 15:34

Hapet konkursi për inspektorët e “gjuhës”

Tre ditë para shpërndarjes së Kuvendit është hapur konkursi për pranimin e 7 nëpunësve në Inspektoratin për Përdorimin e Gjuhëve. I njëjti do të jetë i hapur 15 ditë. Nëse të dielën shpërndahet Kuvendi, Kodit Zgjedhor parashikon ngrirjen e të gjitha konkurseve të hapura. Pa marrë...

Maqedoni 14.02.20 | 15:04

Arsovski: Për Zaevin ka dyshime serioze për përfshirje në krim dhe për këtë shkak shpejton me miratimin e Ligji për PP

Në konferencë për shtyp, zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së, Dimçe Arsovski tha se “Zaevi i cili komenton çdo gjë që ndodh në Maqedoni, për dy ditë fshihet dhe po përpiqet të shpërqendrojë skandalin e audio-incizimet që u prezantua në Kuvendi e Republikës së Maqedonisë”. ‘Vet fakti...

Jetë 14.02.20 | 14:30

A ndihmon soda e bukës me problemet e diabetit

Soda e bukës është një nga produktet shtëpiake më të përdorura. Ajo mund të përdoret për pastrimin e frutave, zbardhjen e dhëmbëve, pastrimin e fytyrës por edhe për trajtimin e disa problemeve të tjera. Sipas një studimi të fundit, ky produkt mund të përdoret edhe tek personat e prekur...

Jetë 14.02.20 | 14:26

Kanabisi i bënë njerëzit të krijojnë kujtime që nuk ekzistojnë

Një hulumtim i ri ka gjetur se intoksifikimi me tetrahidrokanabinol, një përbërës psikoaktiv i gjetur në kanabis, i bën njerëzit të krijojnë kujtime të rreme, shkruan Medical News. Lilian Kloft nga Fakultetit i Psikologjisë dhe Neuroshkencave në Universitetin Maastricht të Irlandës bashkë...

Shkup 14.02.20 | 14:14

Shkup, tre fëmijë në gjendje të rëndë shëndetësore për shkak të gripit sezonal

Tre fëmijë prej 17 pacienëve në taotal në Klinikën për Sëmundje të Fëmijëve në Shkup janë në gjendje serioze si rezultat i komplikimeve nga gripi seoznal. Në të tre rastet, krahas gripit sezonal fëmijët kanë edhe disa sëmundje tjera. Drejtori i kësaj klinike deklaroi se asnjëri...

Maqedoni 14.02.20 | 14:06

Qeveri pa BDI-në? Grubi: S’kemi frikë nga kërcënimet e LSDM-së

Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim Artan Grubi, ka thënë se partia të cilës i takon nuk ka frikë nga kërcënimet e eksponentëve të LSDM-së të cilët kanë folur për mundësinë e formimit të një Qeverie të re, pa BDI-në, shkruan gazeta LAJM. “BDI-ja nuk frikësohet nga asnjë...

Kronika e zezë 14.02.20 | 14:05

Tre shtetas shqiptarë dyshohen për drogë në Gostivar

Prokuroria Themelore Publike Gostivar nisi procedurë kundër tre personave, shtetas shqiptar për të cilët ekzxiston dyshim se kanë kryer veprën penale të shitjes së drogës. “Që të tre, nga fillimi i këtij muaji kanë marrë drogë narkotike marihuanë, ku një pjesë ka qenë për përdorim...

Skena 14.02.20 | 12:36

Alban Skenderaj publikon këngën e bukur për Shën Valentin

Alban Skenderaj edhe këtë vit në ditën e të dashuruave ka sjellë një këngë të re, që i dedikohet dashurisë, patjetër. Këngëtari Alban Skenderaj ka publikuar me videoklip këngën më të re, atë me titull “Çdo ditë një Shën Valentin“, pikërisht sot, më 14 shkurt. Ai padyshim...

Skena 14.02.20 | 12:29

Këtë Shën Valentin, Mozzik i bën ‘diss’ Loredanës

Ashtu siç kishte premtuar, Mozzik ka publikuar këngën e tij të re për Shën Valentin dhe po bën namin. Brenda pak orëve kënga është pranë 1 milion shikimeve dhe është pëlqyer shumë nga fansat. Vëmendje ka tërhequr teksti ku Mozzik e pyet personin që e ka lënduar: “Me kë rri tani?...

Maqedoni 14.02.20 | 12:06

Sot pritet të shkarkohet ministrja Mizrahi

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, për sot caktoi seancë për propozimin për shkarkimin e ministres së Punës dhe Politikës Sociale, Rashela Mizrahi. Shkarkimin e saj e ka kërkuar kryeministri i Qeverisë teknike, Oliver Spasovski me arsyetimin se ministrja Mizrahi po e shkel Kushtetutën me atë...

Maqedoni 14.02.20 | 11:42

Xhaferi: S’jemi të martuar me LSDM-në, nëse duan shumicë të re kuvendare le të tregojnë

Sot pritet të fillojë seanca ku do të diskutohet për Propozim-ligjin për Prokurorinë Publike. Seanca mbrëmë u ndal nga kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi me arsyetimin se në debat janë paraqitur 38 deputetë ndërsa për këtë ai mori kritika nga deputetët e LSDM-së, Muhamed Zekiri, Aleksandar...

Sport 14.02.20 | 10:35

Lojtarja e hockeyt “çmend” me format e saj! (FOTO)

Quhet Yulia Ushakova, është lojtare e hockey-t në akull e cila si sulmuese te skuadra ruse e Spartakut të Moskës. Ajo është një yll brenda dhe jashtë fushe dhe këtë e tregojnë fotot në profilin e saj në Instagram, ku Yulia shfaqet gjithmonë shumë sensuale dhe superseksi.

Jetë 14.02.20 | 10:32

Në Gjermani ekziston një shtëpi ku qiraja është një euro

Fuggerei, është një qytezë e cila ndodhet në Gjermani dhe duket si idealja për çdo njeri i cili kërkon të nisë një jetë të re, larg zhurmës, smogut e po ashtu shpenzimeve. Mediat vendase thonë se në këtë zonë qiratë e shtëpive nuk kanë ndryshuar që prej vitit 1521 dhe ato janë...

Maqedoni 14.02.20 | 10:30

Spasovski: Prioritet janë ligjet dhe jo zgjedhjet, nuk do të ketë shpërbërje të kuvendit pa miratimin e ligjeve

Kryeministri teknik Oliver Spasovski sot ka deklaruar se nuk mund të ketë shpërbërje të kuvendit pa miratimin paraprak të ligjeve, duke aluduar në Ligjin për Prokurorinë publike dhe Këshillit të Prokurorëve. “Prioritet është që të miratohen ligjet, dhe jo të shkohet në zgjedhje dhe...

Maqedoni 14.02.20 | 10:13

Thirrja publike për rrjetin shpërndarës të gazit natyror, ministri Bekteshi sot me pres konferencë

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi së bashku me drejtorin e Resurseve Energjetike të Maqedonisë (REM), Bajram Rexhepi sot do të mbajnë konferencë për shtyp lidhur me thirrjen publike për dhënien e kontratës për vendosjen e partneritetit publiko-privat për financimin, projektimin, ndërtimin,...

Maqedoni 14.02.20 | 09:41

Ligji për Prokurori Publike sot para deputetëve

Për në orën 11:00 është caktuar seanca kuvendare për Propozim-ndryshimet në Ligjin për Prokurori Publike. Kuvendi dje me vonesë e nisi debatin mbi Ligjin për Prokurori Publike por u ndalua dhe u caktua për ditën e sotme. Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi tha se nuk ka kushte që të vazhdohet...

Maqedoni 14.02.20 | 07:29

Janari i 2020, më i nxehti në 141 vjet

Muaji janar i vitit 2020 ishte më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në 141 vjet, njoftuan sot shkencëtarët amerikanë nga Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA). NOAA gjithashtu njoftoi se muaji i kaluar shënoi janarin e 44-t radhazi me temperatura mbi mesataren e shekullit XX. Temperaturat...

Maqedoni 14.02.20 | 07:16

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti gjatë ditës së sotme pritet të jetë me reshje të shiut ndërsa në vendet malore pritet të jetë me reshje të borës, posaçërisht gjatë pasdites. Temperaturat gjatë ditës pritet të jetë nga një deri nëntë gradë celsius. Në orët e mbrëmjes reshjet e shiut do të kalojnë...