Saturday, 25 January 2020
Ballkan 25.01.20 | 16:31

Pas Turqisë, 5 lëkundje tërmeti edhe në Shqipëri

Lëkundje tërmeti janë ndjerë gjatë natës që sapo lamë pas në vend. Sipas IGJEUM, nga mbrëmja deri në mëngjes janë regjistruar 5 lëkundje tërmeti. Këto të fundit konsiderohen si pas lëkundje të tërmetit të fortë me magnitudë 6.4 të shkallës Richter. Lëkundje që tashmë janë...

Maqedoni 25.01.20 | 16:28

Debat publik për Ligjin e Prokurorisë Publike

Të martën, Kreyprokurori Ljubomir Jovevski do të jetë pjesë e debatit publik, për propozim ligjin për Prokurorinë. Qeveria pranoi propozimin e VMRO – DPMNE-së, që të dëgjojnë personalisht nga Joveski mendim për zgjidhjen ligjore. Në debat do të prezantohen pikëpamjet e ekspertëve...

Bota 25.01.20 | 16:24

A ka shqiptarë të prekur nga tërmeti në Turqi? Ambasada jep njoftimin e rëndësishëm

Mbrëmjen e kaluar tërmeti me magnitudë 6.8 i shkallës rihter goditi të premten në mbrëmje, provincën Elazig rreth 550 kilometra në lindje të kryeqytetit të vendit Ankarasë. Nga ky tërmet deri tani 22 persona humbën jetën. A ka të lënduar shqiptarë nga tërmeti? Ambasada e Republikës...

Maqedoni 25.01.20 | 16:23

VMRO zbulon “fajtorin”: Në vitin 2019 janë larguar 10 mijë të rinj nga vendi

VMRO-DPMNEka hedhur akuza LSDM-në se ka shkaktuar largimin e të rinjve nga Maqedonia. “Në vitin 2019 më shumë se 10.000 të rinj nga vendi ynë emigruan për shkak të politikave të këqija të kësaj qeverie. Nuk ka investime të reja, nuk ka hapje të vendeve të punës, por kjo qeveri kriminale...

Jetë 25.01.20 | 16:21

Momentet kryesore në jetë kur fitojmë kilogramë shtesë

Është normale që pesha të luhatet me kalimin e kohës dhe shumë faktorë të ndryshëm mund të shkaktojnë që ajo të ndryshojë. Sëmundja, hormonet, plakja ose stresi, të gjitha mund të ndikojnë në peshë. Sidoqoftë, pesha jo domosdo duhet të kushtëzohet nga shëndeti. Akademikët e Universitetit...

Skena 25.01.20 | 16:13

Ndryshimet që na mahniten, ja dietat që përdorën 6 vajzat e ekranit shqiptar

Ndryshimet janë gjithmonë të bukura por kërkojnë vullnet të madh. Disa nga vajzat e ekranit tonë e kanë pasur këtë vullnet dhe kanë arritur të na mahnisin të gjithë me ndryshimet që arritën të bënin në fizikun e tyre. Anxhela Peristeri ka treguar se ka humbur 20 kilogramë me dietën...

Skena 25.01.20 | 16:10

Tayna pozon sensuale nga Los Angeles, ky është komenti epik i Mozzik

Bashkëpunimi mes Mozzik dhe Taynës një këngë që thuhet se është një dedikim për Loredanën po thyen çdo lloj rekordi. Vetë reperja ka vendosur që të largohet për disa ditë në Los Angeles për të pushuar dhe për të shijuar suksesin e bashkëpunimit të fundit me reperin. Në një...

Ekonomi 25.01.20 | 15:59

Angelovska: Për dy muaj 203.605 persona kanë shikuar “Financat e hapura”

Brenda dy muajve, platforma “Financa të hapura” pati 203.605 shikime prej 19.000 përdoruesve, ku mesatarisht kanë qëndruar 7.07 minuta, tregojnë të dhënat e Ministrisë së Financave. Më shumë hapje, përkatësisht 92 përqind janë nga vendi, dy përqind nga Shtetet e Bashkuara, një nga...

Bota 25.01.20 | 15:27

22 viktima nga tërmeti në Turqi

Arrin në 22 bilanci i të vdekurve në Turqi nga tërmetit prej 6,8 ballë që goditi mbrëmë rajonin Sivrixhe në Elazıg të Turqisë, ku u rrënuan dhe u shkatërruan numër i madh i ndërtesave. Agjencia turke për Menaxhimin e Katastrofave dhe Emergjencave (AFAD), njofton se kanë arritur të...

Maqedoni 25.01.20 | 15:00

Zaev: Ekziston mundësia që Ligji për Prokurorinë Publike të miratohet deri më 11 shkurt

Mundësi që të miratohet Ligji për Prokurorinë Publike ekziston dhe ai do të miratohet deri më 11 shkurt, vlerësoi lideri i LSDM-së Zoran Zaev sot në përgjigjen e pyetjes së gazetarëve pas takimit me kryetarin e Këshillit Evropian, Sharll MIshell, me të cilin, siç tha, një nga temat e...

Skena 25.01.20 | 11:32

Georgina e Ronaldos kërkon 140 mijë euro për “Sanremo”

Partnerja e futbollistit të njohur, Cristiano Ronaldo, Georgina Rodriguez, duket se s’do të jetë prezantuese në “Sanremo 2020”. Arsyeja? Ka kërkuar plot 140 mijë euro. Kjo shifër është më e lartë nga ajo që ishte parashikuar për të, e si pasojë kjo gjë i ka vënë në mëdyshje...

Shkup 25.01.20 | 11:01

Shkup, vetura godet një fëmijë dhjetëvjeçar

Një fëmijë dhjetëvjeçar ka marrë lëndime të rënda trupore në një aksident që ndodhi dje në sheshin “Mito Haxhi-Jasmin” në Shkup. Nga MPB theksojnë se mbrëmë rreth orës 21:15 është paraqitur se në sheshin “Mito Haxhi Vasilev-Jasmin” një automjet “Mazda” me targa të Shkupit...

Bota 25.01.20 | 09:30

Tërmeti në Turqi, 21 të vdekur dhe mbi 1 mijë të plagosur

“Si pasojë e tërmetit kanë humbur jetën 21 persona nga të cilët 17 në qytetin Elazığ dhe 4 në qytetin Malatya, ndërsa janë plagosur 1030 të tjerë”, thuhet në deklaratën e AFAD. Agjencia turke për Menaxhimin e Katastrofave dhe Emergjencave (AFAD) ka njoftuar se nga tërmeti me magnitudë...

Lajme 25.01.20 | 09:06

Pendarovski dhe Spasovski solidarizohen me popullin turk pas tërmetit që goditi Turqinë

Presidenti Stevo Pendarovski dhe Kryeministri teknik Oliver Spasovski, nëpërmes rrjeteve sociale, shprehën ngushëllime ndaj popullit turk për tërmetin e fuqishëm që goditi Turqinë, ku deri më tani jepen të dhëna për 20 njerëz të vdekur dhe më shumë se 900 të plagosur. “Unë shpreh...