Wednesday, 12 June 2019
Kronika e zezë 12.06.19 | 23:58

Aksident tragjik në Shkup, humbin jetën dy persona (FOTO)

Në rrugën 1 maji në Shkup në drejtim të Draçevës ka ndodhur një aksident i rëndë trafiku mes dy makinave, shkruan Makfax. Në aksident sipas dëshmitarëve kanë ndërruar jetë dy persona.

Bota 12.06.19 | 23:56

Kamerat e sigurisë filmojnë rebelimin më të madh në burgjet e Britanisë (VIDEO)

Kamera e sigurisë të vendosura brenda burgut “Ful Saton” në Yorkshire të Britanisë së Madhe, kanë filmuar momentin kur ka shpërthyer dhuna masive. E gjitha ndodhi gjatë vitit të kaluar, por pamjet janë publikuar tani kur edhe po mbahet gjyqi për këtë rebelim që kishte ndodhur brenda...

Maqedoni 12.06.19 | 21:00

Maqedonia do të hyjë në fazën e verdhë!

Sipas informacioneve të Institutit Hidro-Meteorologjik, gjatë dy ditëve të ardhshme i gjithë vendi do të kaplohet nga temperaturat e larta, respektivisht nga faza e verdhë (alarmuese). Ministria e Shëndetësisë i bën thirrje qytetarëve që të respektojnë rekomandimet e përgjithshme për...

Maqedoni 12.06.19 | 20:00

Kapet me heroinë, policia arreston 37 vejçarin nga Forina

Pjestarë të policisë nga Sektori për Punë të Brendëshme Tetovë – Zyra e jashtme për punë kriminalistike Gostivar, pasditën e djeshme rreth orës 16 e 25 minuta, në rrugën “Nikolla Parapunov” në Gostivar, kanë privuar nga liria 37-vjeçarin Xh.A. nga fshati Forinë e Gostivarit. Gjatë...

Kronika e zezë 12.06.19 | 15:54

Tragjedi e rëndë: Ndërron jetë çifti nga Maqedonia rrugës për në Francë

Tragjedi e madhe ka ndodhur në rrugët e Italisë, pas një aksidenti fatal, shuhet familja me prejardhje nga Shkupi, derisa po ktheheshin në Francë ku edhe po jetonin. Mediet italiane kanë publikuar fotografi nga aksidenti i tmerrshëm dhe kanë njoftuar se në karrigen e pasme është gjetur një...

Maqedoni 12.06.19 | 15:52

Bekteshi: Prioriteti ynë janë ulja e papunësisë së të rinjve dhe krijimi i një ekosistemi dinamik për sipërmarrjen dhe inovacionin

Rritja e kapaciteteve të të rinjve në Maqedoninë e Veriut për t’u angazhuar në sipërmarrësi, rritja e rolit të sektorit privat në arsim për sipërmarjen dhe rritja e politikave mbështetëse që përmirësojnë kushtet ekonomike për të rinjtë e shtetit ishte qëllimi i evenimentit  “Mundësitë...

Maqedoni 12.06.19 | 15:50

Ali Ahmeti në manifestimin për çlirimin e Kosovës bashkë me Bill Klintonin dhe Medlin Ollbrajtin

“Sot në Prishtinë ndjeva frymën e sakrificës së dhjetra, qindra, mijëra ushtarëve, dëshmorëve, martirëve, veprimtarëve, patriotëve ndër dekada për të ardhur deri tek dita e ëndërruar e pavarësisë, e lirisë, e fitores. Por, rrugën tonë të sakrificës dhe të flijimit e bëmë...

Maqedoni 12.06.19 | 15:48

Maqedoni: Vajza hyn të lahet në pishinë, nuk del e gjallë

Një vajzë ka humbur jetën në pishinën “Dovlexhik” në Manastir. Nga policia e Manastirit kanë konfirmuar për sdk.mk se është paraqitur rast i tillë, kurse detaje kanë paralajmëruar për më vonë. Jozyrtarisht merret vesh se vajza është future për t’u freskuar në pishinën e cila...

Maqedoni 12.06.19 | 14:54

Osmani flet për rastin e Jahi Jahiut

“Të respektohet prezumimi i pafajësisë”, ky është qëndrimi i Bujar Osmanit rreth arrestimit të Jahi Jahiut, sekretar shtetëror në Ministrin e Administratës dhe Shoqërisë informatike. “BDI është partia e vetme në Maqedoninë e Veriut e cila me vendim të kryesisë ka kërkuar hetim...

Maqedoni 12.06.19 | 14:41

Pendarovski: Duam shansë të merituar, Tusk: Data për negociata është çështje kohe, nuk ka më dilema

Sot pas takimit mes presidentit të vendit Stevo Pendarovski dhe kryetari i Këshillit Europian Donald Tusk, që të dy dolën për pres konferencë sa i përket takimit, përcjellë Zhurnal. Takimi mes Pendarovskit dhe Donald Tusk ishte si pjesë e takimeve të vazhdueshme të krerëve të Maqedonisë...

Ballkan 12.06.19 | 14:38

Burimi që shëron lëkurën dhe lukthin ndodhet në Kosovë

Endrit H. (21) gati dy vjet nuk ia kishte dalë të gjente ilaçin për të shëruar lëkurën nga lythat. Gjatë kësaj periudhe, ai kishte marrë trajtime dhe barna të ndryshme mjekësore, të cilat nuk kanë pasur efekt, derisa kishte filluar të përdorte ujin e fshatit Baicë, të cilin ia kishin...

Jetë 12.06.19 | 14:33

A keni gjetur para në rrugë? Ky është kuptimi i mahnitshëm

A keni gjetur ndonjëherë një monedhë në rrugë ose në ndonjë cep të largët të shtëpisë? Le të zbulojmë kuptimin e kësaj ngjarje të rastësishme. Sipas shumëkujt, ky zbulim ka një vlerë që nuk është aspak thjesht materiale. Disa besime popullore shoqërojnë me një kuptim thellësisht...

Jetë 12.06.19 | 14:24

Mësoni mënyrat me të cilat humbni peshë pa dietë

Disa nga mënyrat të cilat mund t’i aplikoni në mënyrë që të humbni peshë jane: Hani me orar të rregullt Caktoni një kohë çdo 20 minuta që të hani në masë të vogël. Kjo mënyrë është e duhura për të humbur peshë pa aplikuar ndonjë dietë të komplikuar. Porcionet e vogla dhe...

Skena 12.06.19 | 14:22

Dafina Zeqiri dhe Ledri Vula kaluan mbrëmjen bashkë?

Ledri Vula është një ndër  personazhet më të pëlqyer të showbiz-it shqiptar, por edhe pse lidhjet e tij kanë qenë të shumta ai vazhdon ende të jetë beqar dhe akoma nuk ka qenë gati për të bërë hapin e madh. Reperi i shumë hiteve ka qenë shumë i diskutuar për lidhjet e tij me...

Maqedoni 12.06.19 | 13:56

Ruskovska: Ka procedura hetimore ndaj disa funksionarëve aktual

Shefja e Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, Villma Ruskovska, ka thënë se ka procedura hetimor dhe parahetimore ndaj disa funksionarëve aktual. “Ka disa procedura hetimore dhe parahetimore për funksionarë aktual, por nuk mund të zbuloj më shumë pasi të njëjtat...

Maqedoni 12.06.19 | 13:50

Përgjimi i “El Chekës”, Izet Zeqiri i reagon Musa Xhaferrit

Akademiku dhe ish-deputeti i RDK-së, Izet Zeqiri ka pranuar se ka dëgjuar që emri tij është përmendur në përgjimin e fundit të El Chekas. Ja reagimi i Zeqirit. Të dashur miq! Unë Izet Zeqiri jam mësuar me zullum gjatë gjithë jetës edhe sot e kësaj dite, sepse njeriut, punëtor, energjik,...

Maqedoni 12.06.19 | 13:48

Vjen i nxehti afrikan, temperatura deri në 38 gradë Celsius

I nxehti afrikan pritet të prekë Maqedoninë e Veriut gjatë kësaj jave. Temperaturat do të shkojnë deri në 38 gradë në fundjavë, ndërsa mjekët bëjnë apel për të moshuarit dhe fëmijët që të mos ekspozohen në diell gjatë orëve të temperaturave të larta. Ndërsa java e dytë e qershorit...

Maqedoni 12.06.19 | 12:46

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut (Video)

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet e 9 dhe 10 majit të vitit 2015, paraqesin rrezik të lartë për shtetin e Maqedonisë së Veriut. Kjo mund të shihet edhe në pamjet e Klan Maqedoni, të cilët kanë siguruar se si bëhet transferimi i tyre në...

Maqedoni 12.06.19 | 12:36

Turistët që u ngujuan në aeroportin e Shkupit, udhëtojnë për në Egjipt

Turistët vendorë të cilët mbrëmë kanë qenë të ngujuar në aeroportin e Shkupit, kanë fluturuar sot pas orës 10:00 në drejtim të Hurgadës në Egjipt. Sipas informacioneve të web-faqes së Aeroportit Ndërkombëtar “Shkupi”, qytetarët kanë fluturuar në orën 10:44 me aeroplanin “Fly...

Maqedoni 12.06.19 | 11:14

Shekerinska në Munih. Ja agjenda e takimeve

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska sot në Munih do të marrë pjesë dhe do të mbajë fjalim në Konferencën për siguri evropiane, të organizuar nga Qendra evropiane për studime të sigurisë “Xhorxh Marshall”. Siç kumtuan nga Ministria e Mbrojtjes, temë e fjalimit do të jetë procesi...

Повеќе