Wednesday, 22 May 2019
Maqedoni 22.05.19 | 22:01

Elezi: Programi i reformave ekonomike, prioritet ulja e papunësisë dhe zvogëlimi i ekonomisë joformale

Reformat në drejtimin e uljes së papunësisë tek të rinjtë, përmirësimin e lidhjes zinxhirore të kompanive vendose me vlerat ndërkombëtare në ekonominë gri, ishin pjesë e diskutimeve në panelin e Konferencës së nivelit të lartë që është fillim i përgatitjes së Programit për reforma...

Skena 22.05.19 | 21:06

Fëmijët në foto, sot ndër çiftet më të pëlqyera shqiptare

Këta dy fëmijë, sot janë çifti – dhe pëlqehen shumë nga publiku. Bëhet fjalë për Bes Kallakun dhe Xhensila Myrtezajn. Fotografitë i publikoi aktori, duke treguar se si janë dukur kur ishin fëmijë dhe para se të takoheshin me njëri-tjetrin. Si mendoni, a kanë ndryshuar Besi dhe Xhensila...

Jetë 22.05.19 | 15:48

TË VETMET ushqime që mund t’i hani pa limit dhe nuk ju shëndoshin

Ndryshimi i mënyrës së të ngrënit mund të jetë një qëllim shumë i vështirë për tu arritur. Nëse jeni duke u përpjekur të rrini në një dietë të shëndetshme, por ndiheni të  uritur gjatë gjithë kohës, ka disa ushqime që mund ti hani sa të doni dhe mos të ndiheni në faj: Selinoja:...

Jetë 22.05.19 | 15:46

Truket perfekte për të pastruar makinën nga njollat e fëmijëve ose të pijeve

Pa marrë parasysh sa e vështirë është  ta mbani të pastër, makina juaj gjithnjë ka ndonjë njollë të vogël. Qoftë nga njollat, thërrimet ose akumulimi i pluhurit dhe polenit kur ndryshojnë stinët, një makinë e pisët është e pashmangshme. Ka një milion produkte për pastrimin e makinave...

Film 22.05.19 | 15:42

Ngjarjet e vërteta në të cilat është bazuar seriali i famshëm “Games of the Thrones”

Stinët e gjata në serial, reflektojnë modelet e çuditshme të motit gjatë Periudhës së Ngrohtë Mesjetare, dhe Epokës së Vogël Akullnajore, që ndikuan shumë botën e njohur gjatë Mesjetës Edhe pse gjeografikisht pasqyrojnë botën tonë, me Uesterosin që ngjan dukshëm me...

Dashuri dhe seks 22.05.19 | 15:35

10 gjërat që meshkujt pëlqejnë te femrat, por nuk ua rrëfejnë!

Ndonëse meshkujt nuk mund të jenë gjithnjë romantikë, ata kanë disa gjëra të cilat i bëjnë, por që femrat nuk kanë dijeni. Për shkak se meshkujt duan të duket gjithnjë si gjinia e fortë dhe që nuk u bëjnë përshtypje shumë gjëra, ata preferojnë ta mbajnë të fshehtë vëmendjen...

Skena 22.05.19 | 15:32

Eli Fara feston ditëlindjen, nuk do ta besoni sa vjeç mbush

Ditën e sotme këngëtarja e njohur dhe shumë e dashur për publikun shqiptar Eli Fara feston ditëlindjen. Ajo ka vendosur ta festojë pranë familjes dhe miqëve të ngushtë në Frankfurt. Eli dukej shumë e lumtur dhe e surprizuar në momentin kur një djalë afrohet me tortë në duar, teksa të...

Maqedoni 22.05.19 | 15:30

Besa Arifi këshilltare e presidentit Pendarovski

Profesoresha, Besa Arifi do të jetë këshilltare për punët ligjore të presidentit të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. Arifi gjatë fushatës në zgjedhjet parlamentare ka dalur hapur duke mbrojtur politikat e LSDM-së ku në Tetovë  edhe kishte fjalim në tubimin e organizuar nga LSDM-ja...

Maqedoni 22.05.19 | 14:40

Pendarovski e ka kompletuar kabinetin e tij, këta janë këshilltarët dhe bashkëpunëtorët

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski e ka kompletuar qëndrimin e kabinetit të tij, njoftonPortalb.mk. Këshilltar për Siguri Nacionale do të jetë Blerim Kolalli, i cili në kabinetin e tij vjet pas 12 vjetëve angazhim si këshilltar i Misionit të NATO-s në Shkup. Diplomati...

Maqedoni 22.05.19 | 14:24

Eroll Musliu në krye të Agjencisë së zbulimit

Nga burime brenda Presidencës, Alsat-M mëson se është firmosur vendimi që për Drejtor të Agjencisë së zbulimit të emërohet Eroll Musliu. Nga të njëjtat burime gjithashtu bëhet e ditur se Blerim Kollari është emëruar për këshilltar sigurie, i cili në kabinetin e Pendarovskit vjen pas...

Bota 22.05.19 | 13:32

I zihet pritë deputetit, ekzekutohet bashkë me djalin e tij

Deputeti i Partisë Kombëtare Popullore  në Indi, Tirong Aboh  dhe djali i tij, u vranë nga një sulm i befasishëm në Arunachal Pradesh të marten e kaluar. Sulmi ndodhi në zonën Bogapani të rrethit Tirap. Si pasojë e sulmit që iu bë eskortës së deputetit të paktën 11 persona kanë humbur...

Maqedoni 22.05.19 | 11:58

A ka përplasje në LSDM, dy deputetë kundër ministrit Spasovski?!

Deputetja e LSDM-së, Frosina Remenski në një status në Facebook, ka shkruar se po lufton për reforma thelbësore në shërbimet e sigurisë edhe pse, siç thotë, mundësitë për një gjë të tillë janë minimale. Në deklaratën e dhënë në Kuvend, ajo tha se nuk pajtohen me ministrin Spasovski...

Ekonomi 22.05.19 | 11:54

MBPEU: Deri 180 mijë denarë mjete të pakthyeshme për gra sipërmarrëse nga mjediset rurale

Në seancën e djeshme të Qeverisë ishte miratuar ndryshimi i mënyrës për realizimin e të drejtës së shfrytëzimit të masës 115 “Mbështetje për anëtar aktiv femëror në amvisërinë bujqësore”, që është pjesë e Programit kombëtar për zhvillim të bujqësisë dhe të zhvillimit...

Maqedoni 22.05.19 | 11:42

Për dilerë, kriminel dhe reketarë nuk do të ketë vend në BDI

Për dilerë, kriminel, reketarë dhe persona të korruptuar nuk do të ketë vend në partinë e Ali Ahmetit, por as edhe në funksionet shtetërore si gjykatës, prokuror, deputet, ministra, zëvendës-ministra, kryetar komunash, drejtor të mos mund të ushtrojnë detyrën persona të cilët më parë...

Maqedoni 22.05.19 | 11:27

Xhaferi me Delegacion shtetëror në Selinë e Shenjtë në Romë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut Talat Xhaferi, më 24 maj do e paraprijë Delegacionin shtetëror për shënimin e manifestimit tradicional “Maqedonia për Nder të Sh. Kirilit” në Selinë e Shenjtë në Romë. Xhaferi do të jetë i shoqëruar nga koordinatorët Jovan...

Maqedoni 22.05.19 | 10:48

LSDM: Votuam ligjin e pakos sociale, prej tani 73500 fëmijë do të marin shtesa fëmijësh

Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë sot përmes një komunikate për media kanë njoftuar qytetarët për votimin e djeshëm të paketës së ligjeve me të cilat siç thonë, është përmbyllur reforma sociale e cila për qëllim ka përfundimisht të zhdukë varfërinë, përcjellë Zhurnal. Nga...

Shkup 22.05.19 | 10:42

Stoltenberg dhe Këshilli veriatlantik i NATO-s vijnë në Shkup

 Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe Këshilli veriatlantik më 2 dhe 3 qershor do ta vizitojnë Republikën e Maqedonisë. Stoltenberg dhe anëtarët e Këshillit gjatë qëndrimit dyditor në vend do të kenë takime me kreun shtetëror lidhur me procesin e inkuadrimit të vendit...

Jetë 22.05.19 | 10:38

Zbulo cila është plaga emocionale që mbart brenda vetes

Me këtë test emocional, duam t’ju ofrojmë të mendoni për ato plagë emocionale që secili prej nesh mbart brenda vetes. Reflektoni mbi nevojën për t’i shëruar ato në mënyrë që të përballeni me të ardhmen në një mënyrë më serioze. Plagët emocionale nuk janë vetëm ato që rrjedhin...

Maqedoni 22.05.19 | 10:36

Zaev: “Fshesë” për arrogantët dhe joprofesionistët nëpër institucione

Lideri i LSDM-së dhe i BDI-së, Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti për rikonstruimin e Qeverisë së pari do të bisedojnë me bashkpartiakët dhe më pas në nivel të liderëve, kjo është dakorduar dje në takimin e kryetarëve të partive në pushtet, i cili zgjati rreth një orë e gjysmë. Në takimin...

Shkup 22.05.19 | 10:34

Forcat ajrore greke zhvillojnë teste në hapësirën tonë ajrore

Avionët luftarakë fluturuan sot në hapësirën tonë ajrore për herë të parë si pjesë e operacioneve të NATO-s. Këto fluturime vijnë në kuadër të një marrëveshje të nënshkruar nga kryeministri grek, Aleksis Cipras gjatë vizitës së tij në Shkup, në prill të këtij viti. Sipas të...

Повеќе