Thursday, 16 May 2019
Maqedoni 16.05.19 | 15:45

“Institucionet do ta hetojnë edhe incizimin dhe publikimin e audio-incizimit të Pavle Bogoevskit”

Zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski nëpërmjet një konference për shtyp tha se “të gjitha institucionet do të veprojnë pas padisë së deputetit Pavle Bogoevski ndërsa ne si Qeveri nuk do të deklarohemi për sjelljen e deputetit”. “Qeveria në të kaluarën gjithmonë është deklaruar...

Shkup 16.05.19 | 15:43

Policia e ka gjetur nënën e cila braktisi foshnjën e porsalindur në Fushë Topanë

Policia ka identifikuar nënën e cila e ka braktisur foshnjën e saj në një park në lagjen Fushë Topanë në Shkup. Ajo është e mitur dhe ka dhënë deklaratë se nuk është në gjendje të kujdeset për foshnjën, shkruan Slloboden Peçat, transmeton SHENJA. “Nëna e mitur ka deklaruar se...

Jetë 16.05.19 | 14:00

Mbështillini këmbët me qese dhe kafe, mrekullia do të ndodh në trupin tuaj

Dhjami i tepërt që duket i shëmtuar në kofshët, stomakun, vithet apo duart është një ankth i vërtetë, e veçanërisht për femrat. Celuliti nuk njeh moshë apo peshë, dhe është një prej problemeve më të vështira të trupit për t’u luftuar. Sidoqoftë, nuk ka ndonjë dyshim se trupat...

Ballkan 16.05.19 | 13:45

Ja sa kohë duhet të prisni për përgjigjen e vizës zvicerane

Ambasada e Zvicrës në Kosovës ka njoftuar se këto ditë ka numër të madh aplikantësh në këtë ambasadë për pajisje me vizë. Në një njoftim për media, Ambasada zvicerane ka bërë të ditur se pritjet për viza po zgjasin deri në 8 javë, transmeton Indeksonline. Ambasada ka bërë thirrje...

Muzikë 16.05.19 | 13:37

Jonida synon sonte të dërgojë Shqipërinë në finalen e ‘Eurovizion 2019’

Të enjten mbrëma zhvillohet nata e dytë gjysmëfinale e Festivalit Evropian të Këngës, “Eurovizion”. Në mesin e shteteve pjesëmarrëse, këtë mbrëmje do ta ketë paraqitjen edhe shteti shqiptar, i cili sivjet përfaqësohet nga këngëtarja Jonida Maliqi. Pritjet sa i përket këtij përfaqësimi...

Maqedoni 16.05.19 | 13:33

Osmani: Ndryshimet në Qeveri pas takimit mes Ahmetit dhe Zaevit

Zëvendëskryeministri i Qeverisë për Çështje Evropiane Bujar Osmani thotë se ndryshimet në Qeveri do të jenë përmirësime të kapaciteteve në përforcimin e politikave lidhur me çështjet ekonomike. Ai përsëri tha se ndryshimet në Qeveri do të vinë pas takimet të Zoran Zaev dhe Ali...

Maqedoni 16.05.19 | 13:30

Grubi propozon kontroll për drogë për secilin funksionar që kryen detyrë publike

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi deklaroi se do të nisin nismë për të ashtuquajturin “veting”, përkatësisht kontroll për përdorimin e drogës për secilin deputet apo funksionar i cili kryen detyrë publike. “Ne këtë nismë e fillojmë nga radhët e BDI-së dhe duam ta propozojmë në...

Maqedoni 16.05.19 | 13:28

Deputetja Nikollovska thotë se si grup kuvendar do të nisin Ligj për legalizimin e marihuanës

Deputetja e shumicës kuvendare në pushtet, Julijana Nikollovska nga LSDM deklaroi se si grup kuvendar do të nisin Ligj për legalizimin e marihuanës, jo vetëm për përdorim mjekësor siç ishte deri tani, por edhe për përdorim të thjeshtë. Siç tha Nikollovska, kjo zgjidhje ligjore do ta nisin...

Jetë 16.05.19 | 13:23

Më thuaj përqafimin e preferuar, të të tregoj si je në dashuri

Përzgjedhja juaj tregon shumë për dashurinë që keni ndaj partnerit apo partneres. A – Kjo konsiderohet si një përqafim miqësor. Ju e keni të vështirë të hapni zemrën dhe nuk flisni me këdo. Jeni shumë të kujdesshëm dhe gjithmonë i kushtoni vëmendje gjërave më të vogla. Besoni...

Jetë 16.05.19 | 13:18

9 gjeste që zbulojnë se keni në krah një zotëri të vërtetë

Megjithëse sot kemi prirjen të mendojmë se format e mirësjelljes po zhduken gradualisht, disa burra vazhdojnë të mos i marrin si të mirëqena ato gjestet e vogla që mund të bëjnë ndryshimin. Shpirtmirësia dhe dashuria përbëhen në të shumtën e herëve nga veprime që ndonjëherë shkojnë...

Jetë 16.05.19 | 13:16

Ana e errët e lëngut të Aloe Vera-s, nga një “mrekullibërëse” në “vrasëse të heshtur”

Aloe Vera i përket familjes Liliaceae. Ajo është e njohur gjerësisht si “fabrikë e mrekullive” për përdorimet e saj mjekësore dhe kozmetike. Xheli i Aloe Vera është një substancë e nxjerrë nga pjesa e brendshme e fletëve të Aloe Vera, ndërsa lateksi i referohet pjesës së verdhë...

Muzikë 16.05.19 | 13:02

Tamara Todevska me “Proud” sonte në Eurovizion

Këngëtarja Tamara Todevska me këngën “Proud” (“Krenare”) sonte do të merr pjesë në gjysmëfinalen e dytë të mbrëmjes së 64-të të Eurovizionit që mbahet në Tel Aviv të Izraelit. Tamara Todevska për herë të katërt merr pjesë në Eurovizion, por hera e parë si soliste. Ajo...

Bota 16.05.19 | 12:54

60 përqind votuan që ajo t’i jep fund jetës në Instagram, adoleshentja bën vetvrasje

Një 16-vjeçare u gjet e vdekur në një qytet të Malajzisë, pasi kishte hapur një sondazh në internet ku i pyeste ndjekësit nëse duhej të vetëvritej apo jo. Vajza kishte postuar një mesazh në Facebook ku kishte thënë: “U lodha. Dua t’i jap fund jetës.” Më pas ajo kishte përdorur...

Ballkan 16.05.19 | 12:52

Kosovarja bën kërdi në Zvicër, shtiret si mjeke dhe u merr pacientëve mijëra franga

Një mjeke e rreme nga kantoni i Schaffhausen ia ka marrë nga xhepi mbi 200.000 franga Georg G. Por ai nuk është viktima e vetme. Në mantelin e saj të bardhë dhe me një stetoskop rreth qafës, Imera I.*, 36 vjeçare shfaqet në llogarinë e saj në Facebook. Një tjetër foto tregon zeshkanen...

Maqedoni 16.05.19 | 12:42

Pendarovski: Vizita e princit Eduard, konfirmim i lidhjeve të forta me Mbretërinë e Bashkuar

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot ka pranuar princin Eduard, grofin e Veseksit i cili po qëndron për vizitë zyrtare në vend. Duke i dëshiruar mirëseardhje në vend, presidenti Pendarovski ka shprehur kënaqësi nga vizita princit si konfirmim të marrëdhënieve...

Maqedoni 16.05.19 | 12:40

Grupi Kumanovës i drejtohet gjykatëses: Fol shqip, këtu është Shqipëri, ju jeni ardhacakë

Me një minutë heshtje për të rënët e grupit të Kumanovës në “lagjen e trimave”, ka filluar seanca gjyqësore në gjykatën e Apelit në Shkup, për rastin e Kumanovës. Gjykimi ka filluar me atmosferë të dhunshme dhe me revoltë të theksuar nga ana e pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës. Ata...

Maqedoni 16.05.19 | 12:39

Përfshirja e shkollave fillore dhe të mesme në iniciativën për vetërefleksion gjatë përdorimit të teknologjisë digjitale në procesin arsimor – përdorimi i pajisjes SELFIE

Ministria e Arsimit dhe Shkencës në partneritet me Komisionin Evropian dhe Fondacionin Evropian për Trajnim fillojnë procesin e përfshirjes së shkollave në teknologjinë tonë në iniciativën për vetërefleksion gjatë shfrytëzimit të teknologjisë digjitale. SELFIE zyrtarisht filloi të përdoret...

Maqedoni 16.05.19 | 11:48

Komandant Sokoli dridh Gjykatën: Ju keni ardhur nga Karpatet, nuk durojmë më

Edhe pse njihet si i qetë për nga natyra, Sami Ukshini i njohur si Komandant Sokoli ka shpërthyer sot në Gjykatën e Apelit, ku ka filluar seanca për rastin Lagja e Trimave. Sokoli ka shprebur mllefin ndaj gjykatëses dhe policisë, për siç tha, maltretimin 4 vjeçar që po u bëhet. “Mjaft...

Jetë 16.05.19 | 11:35

Përdorni këto 5 produkte menjëherë pasi jeni djegur dhe nuk do t’ju ngelet më asnjë shenjë në lëkurë

Po nxitonit për të nxjerrë tavën nga furra dhe dogjët dorën? Të gjitha zonjat dhe zonjushat që kujdesen për shtëpinë përballen çdo ditë me incidente të tilla dhe e dinë sa e dhimbshme është ndjesia e djegies. Ndihma e parë në shtëpi lehtëson dhimbjen dhe dezinfekton lëkurën në...

Bota 16.05.19 | 11:32

Në Zvicër ka mbi 66,000 shtetas të Maqedonisë

66,423 shtetas të Maqedonisë ka pasur në Zvicër deri në fund të Dhjetorit të vitit 2017, thonë të dhënat e BFS, agjensionit të statistikave të këtij vendi evropian. Sipas të dhënave të BFS-së 66,076 prej tyre kanë leje-qëndrim të përhershëm e prej tyre 33,165  janë meshkuj dhe...

Повеќе