Tag: populllore
Ballkan 11.12.23 | 20:10

GJKKO rrëzon kërkesën e betimit të Belerit, reagojnë mediat greke

Kërkesa e Fredi Belerit për t’u betuar si kryetar i Bashkisë së Himarës u refuzua nga Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar këtë të hënën. Media e madhe greke, Ekathimerini ka reaguar, duke theksuar se Beleri u arrestua në maj me akuza për mashtrim në...

Fun 06.12.23 | 21:17

A e dini pse britanikët e shoqërojë çajin me qumësht?

Kur moti bëhet më i freskët, shumica e njerëzve i drejtohen pijeve të nxehta për të marrë më tepër ngrohtësi. Ndër pijet e preferuara padyshim është edhe çaji, për shkak të shumllojshmërisë së shijes dhe vlerave që fal për shëndetin. Një nga vendet që njihen për konsumin e lartë...

Kulturë 20.11.23 | 13:00

Arkeologët zgjidhin misterin e dorëshkrimit më të vjetër skocez

Arkeologët kanë gjetur vendndodhjen e manastirit ku është shkruar Libri i Drerit, dorëshkrimi më i vjetër skocez i mbijetuar. Libri daton nga shekulli i 10-të dhe është shkrimi më i vjetër gale i ruajtur në vend. Vendndodhja e manastirit në Aberdeenshire ishte një mister prej kohësh,...

Bota 03.08.23 | 15:00

Bjellorusia i bën thirrje Polonisë që të mos përshkallëzojë situatën në zonën kufitare

Bjellorusia ka kërkuar nga Polonia që të mos përshkallëzojë situatën në kufirin midis dy vendeve mes pretendimeve të Varshavës se dy helikopterë kaluan në hapësirën ajrore të saj. “Më 2 gusht të vitit 2023, i ngarkuari me punë i Polonisë në Bjellorusi, Martin Wojciechoëski, u thirr...

Skena 19.01.23 | 10:03

Shakira e zbuloi tradhtinë e Piques përmes frigoriferit: Kur ajo nuk ishte në shtëpi, dikush po e hante reçelin e papëlqyer nga e gjithë familja

Shakira thuhet se zbuloi tradhtinë e ish-it të saj, Gerard Pique duke gjetur një të dhënë të fshehur në frigoriferin e tyre dhe vazhdoi ta referojë atë në një nga klipet e saj muzikore. Këngëtarja 45-vjeçare, e cila u nda nga futbollisti në qershor të vitit 2022 pas 11 vitesh së bashku,...

Bota 28.11.22 | 09:31

Niveli i detit po rritet, ishujt e Maldive në krizë ekzistence

Ndërsa niveli i detit po rritet, vendet e ulëta si Maldivet përballen me një krizë ekzistence. Bota duhet të luftojë që t’i shpëtojë këta ishuj dhe komunitete përpara se ato të zhduken nën oqean. Plazhet e bukura në Maldive janë një parajsë e vërtetë. Por këto brigje ranore dhe...

Maqedoni 28.11.22 | 08:00

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut në më shumë vende do të jetë me reshje të dobëta të borës. Gjatë ditës me vranësira të ndryshueshme dhe me diell. Do të fryjë dhe erë mesatare nga drejtimi verior. Temperatura minimale do të jetë në interval prej -2 deri në 3, ndërsa ajo maksimale...

Shkup 23.11.22 | 11:20

Shoferët e autobusëve privat bllokojnë rrugën para qytetit të Shkupit

Pas paralajmërimit se me mosmarrëveshjen me qytetin e Shkupit në lidhje me autobusat privat, sot shoferët kanë dalë në protesta para qytetit të Shkupit duke bllokuar hyrjen kryesore me parkimin e autobusëve, përcjellë Klan M. Ndërsa dje kryetarja e Qytetit të Shkupit, Danella Arsovska u...

Maqedoni 17.10.22 | 12:28

Konstatohen parregullsi në autostradën “Struma”, rasti “Besa Trans” futet edhe në gjykatat e Sofjes

Parregullsi në autostradën “Struma” – ka konstatuar ekspertiza e re, e cila do të dorëzohet sot në gjykatën në Pernik të Bullgarisë. Kujtojmë se në nëntor të vitit 2021, 46 shtetas të Maqedonisë së Veriut humbën jetën në aksident autobusi, shkruan BTV. Autobusi mori flakë pasi...

Bota 04.03.22 | 19:19

Rusia nuk tërhiqet nga bombardimet, goditet me raketë shtëpia e Presidentit Zelensky

Rusia e ka bërë të qartë se nuk tërhiqet nga sulmet në Ukrainë ndërsa bombardimet dhe lufta me raketa janë intensifikuar në zonat strategjike të prodhimit të energjisë elektrike. Në orët e para të kësaj të premteje u godit një objekt në afërsi të centralit bërthamor më të madh...

Maqedoni 03.03.22 | 12:23

Zelensky u drejtohet rusëve: Bëhuni gati për të paguar dëmshpërblimet

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, pas ditëve të bombardimeve në qytetet e Ukrainës zotohet se vendi do të rindërtohet – dhe thotë se Rusia do të mësojë për dëmshpërblimet. “Edhe nëse shkatërroni të gjitha katedralet dhe kishat tona të Ukrainës, nuk do të shkatërroni...

Maqedoni 18.09.21 | 10:41

Tre të ndaluarit e protestës së djeshme në Tetovë, vazhdojnë të mbeten në paraburgim

Tre personat e ndaluar ditë më parë në protestën që u mbajt nga familjarë e 14 viktimave, por edhe nga qytetarët e Tetovës, vazhdojnë të mbeten edhe më tej në paraburgim, në Sektorin e Punëve të Brendshme të Tetovës. Sipas informatave nga SPB – Tetovë, ata pas marrjes në pyetje...

Kronika e zezë 27.06.21 | 19:23

Vritet një person në Tetovë

Sot pasdite në policinë e Tetovës një grua 39 vjeçe është paraqitur se para gjysmë ore e ka vrarë partnerin e pakurorëzuar. Ajo ka theksuar se ka përdorë gjësend të fortë gjatë vrasjes së 51 vjeçarit. “Në orën 11.35 në SPB Tetovë A.S. (39) nga Tetova ka paraqitur se rreth orës...

Ballkan 27.04.21 | 10:49

“Zgjedhjet në Shqipëri”, Edi Rama në ora 18:00 nis festën

Ndërsa mbetet edhe pak që numërimi i votave të përfundojë në Shqipëri, PS është forca e parë. Projeksionet e fundit tregojnë se PS aktualisht ka siguruar 73 mandate. Duke parë këto shifra Rama i ka ftuar të gjithë “për përqafimin e fitores” në orën 18.00, në Sheshin Skënderbej. Kryeministri...

Maqedoni 23.03.21 | 13:01

Komunikacioni në Maqedoni zhvillohet në rrugë me lagështi

Komunikacioni në Maqedoni po zhvillohet në rrugë me lagështi, ndërsa në disa pjesë të vendit ka edhe shtresa bore, njoftojnë nga Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë. Reshje me intensitet të ulët të borës ka në Mavrovë. Nga Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë u bëjnë thirrje shoferëve që të...

Maqedoni 16.09.20 | 08:47

Zaev: Në kohë kritike të pandemisë me COVID-19, popujt e Evropës duhet të jenë të bashkuar

Kryeministri Zoran Zaev i cili që dje po qëndron në vizitë pune në Athinë, në profilin e tij në Facebook publikoi se mbrëmë ka pasur darkë me ish-kryeministrin grek Aleksisi Tsipras dhe ishkryetarin e Francës, Fransoa Olan, me të cilët janë pajtuar se “kjo është koha kur së bashku...

Jetë 27.02.20 | 11:55

Vezët kanë kolesterol por nuk e rrisin atë

Është e vërtetë që vezët janë të pasura me kolesterol.Në fakt, një vezë e vetme përmban 212 mg, që është mbi gjysmën e asaj që duhet marrë në ditë të rekomanduar prej 300 mg. Sidoqoftë, është e rëndësishme të mbani në mend se kolesteroli në një dietë jo domosdoshmërisht...

Shkup 25.10.19 | 10:54

Nëntë të lënduar në 15 aksidente në Shkup

Nëntë persona kanë marrë lëndime të lehta trupore në nëntë nga gjithsej 15 aksidente që kanë ndodhur gjatë ditës së kaluar në rajonin e SPB Shkup. Në gjashtë aksidente është shkaktuar dëm material. Nga SPB Shkup informojnë se dje policia e trafikut ka zbuluar dhe përjashtuar nga...

Lajme 25.06.19 | 13:44

Aksioni në Luboten, Policia Financiare: Presim mirëkuptim nga qytetarët

Për shkak të dyshimeve për kryerjen e veprës penale trafik me mall akcize dhe mashtrim doganor, Policia Financiare në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Brendshme po realizon aksion policor në Luboten të Shkupit. Nga Policia Financiare njoftojnë se për shkak të hetimit nuk mund të japin...

Maqedoni 09.06.19 | 15:37

OBRM-PDUKM kërkon nga LSDM që të mos shpejtojë me ligjin për regjistrimin e popullsisë (Video)

Zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së, Naum Stoilkovski në konferencën e sotme për shtyp tha se Zoran Zaev vazhdon me praktikën e tregtisë me interesat më të larta kombëtare dhe shtetërore vetëm për të mbajtur sa më gjatë që të jetë e mundur në pushtet. “Këtë herë ai vendosi në mënyrë...

Повеќе