Përbërësit

2 kungulleshka të mëdha
2 vezë
2 qepe te njoma
250 gr miell
djathë të coptuar
kripë dhe piper i zi
majdanoz
pluhur për ëmbëlsira
Hapat

1.     Kungulleshat i grini në rende dhe i kriposni.

2.     Pas 10 minutash kullojani mirë tepricën e ujit.

3.     Shtoni qepen e grirë në rende, pastaj djathin, vezët, majdanozin, miellin, pluhurin e ëmbëlsirave dhe pak piper.

4.     Tërë këtë masë përzieni mirë dhe fërgojeni në tigan në vaj të nxehtë.

5.     Bëni gati petullat dhe vendosni në salveta që teprica e ujit të kullohet, pastaj qitni djathin e grirë në rende.

6.     Mund t’i servirni me ajkë apo jogurt.