Presidentja Gordana Siljanovska Davkova, me një audiencë me kreun e Kishës Katolike Romake, Papa Françesku fillon sot zyrtarisht vizitën disaditore në Vatikan dhe Romë në kuadër të kremtimit të 24 majit, Ditës së Shenjtorëve edukatorë sllavë. Kirili dhe Metodi.

Siç njofton reporterja e MIA-s nga Roma, Siljanovska Davkova këtë vit kryeson delegacionin shtetëror-kishës që ka vizituar Romën dhe Vatikanin me rastin e manifestimit “Maqedonia për nder të Shën Kirilit”, ndërsa sot presidentja përveç audiencës me Papa dhe shkëmbimi tradicional i dhuratave, ai do të takohet edhe me Sekretarin e Shtetit të Vatikanit, Imzot Pietro Parolin.

Pas takimeve zyrtare në Vatikan, kreu i shtetit do të bëjë një deklaratë për mediat.

Sot në audiencë me Papa duhet të marrë pjesë edhe presidenti bullgar Rumen Radev, por tani për tani, siç thonë nga zyra e Siljanovska Davkovës, ende nuk është konfirmuar nëse dy presidentët do të kenë një takim të mundshëm.

Davkova dhe Radev këtë vit festojnë Ditën e Arsimtarëve Gjithsllavë në Romë në ditë të ndryshme. Radev sot do të jetë në bazilikën “Shën Klementi” për liturgjinë për Shën Kirilin dhe në kishën “Santa Maria Maggiore”.

Presidentja Davkova, sipas rendit të ditës, nesër, më 24 maj, Ditën e Arsimtarëve Gjithsllavë do ta shënojë me një vizitë në bazilikën “Shën Klimenti”.Meshën do ta udhëheq Mitropoliti Dibër-Kërçovë Timotej dhe Mitropoliti i Evropës Pimen.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, утре, 23 мај, бугарскиот премиер ќе присуствува на Божествена литургија во базиликата Сан Клементе, каде што е погребан словенскиот првоучител Конст

Pas faljes së namazit, presidenti dhe delegacioni do të vendosin kurorë me lule në pllakën përkujtimore në gjuhën maqedonase në bazilikën “Santa Maria Maggiore” për nder të veprës së vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi.

Në kuadër të vizitës së ardhshme në Romë, Siljanovska-Davkova nesër do të takohet me kolegun e saj italian Sergio Mattarella, ndërsa pas takimit presidentja do të deklarohet për media në sheshin Piazza del Quirnale.

Në kuadër të manifestimit “Maqedonia për nder të Shë.Kirilit”, Siljanovska Davkova sot pasdite do të marrë pjesë në koncertin e Institucionit Nacional “Orkestra Kamerike nga Manastiri” në Romë, manifestim i organizuar nga Ministria e Kulturës.

Kjo është vizita e parë zyrtare jashtë vendit të Presidentes Siljanovska Davkova, pas fitores së zgjedhjeve presidenciale të 8 majit. Ajo drejton delegacionin shtetëror-kishë në përkujtimin e 24 majit, ku bëjnë pjesë zëvendësministri i Kulturës, Onur Ali, ambasadori në Republikën italiane, Vesel Memedi, ambasadorja në Selinë e Shenjtë, Maria Efremova, Drejtori i Komisionit për Marrëdhëniet fetare bashkësitë dhe grupet fetare, Darijan Sotirovski.  Delegacioni i KOM-OA përfaqësohet nga peshkopët Timotej dhe Pimen, ndërsa Kisha Katolike nga Kryeprifti Stavrofor, Zoran Stojanov.