Sinoptikanët gjatë fundjavës paralajmërojnë rritje të vranësirave lokale me kushte për shi afatshkurtër dhe bubullima.

Temperatura minimale gjatë fundjavës do të jenë prej 12 deri në 21 gradë, ndërsa ato maksimale prej 27 deri në 36 gradë.

Të dielën dhe të hënën sërish do të fryjë erë nga drejtimi verior që do të shkaktojë rënie të temperaturave.