Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe shumë i nxehtë. Do të ketë edhe vranësira mesatare. Ndërsa pasdite në disa vende do të ketë kushte për reshje të shiut.

Temperaturat minimale do të lëvizin prej 11 deri 20 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej 31 deri 39 gradë celcius.

Gjatë ditëve të ardhshme, moti pritet të jetë me diell dhe i nxehtë. Meteorologët të enjten dhe të premten parashikojnë temperatura deri në 40 gradë celcius.