Gjashtë persona u vranë në Britani gjatë ditëve të fundit në fundjavën e dhunës.

Katër vetë vdiqën në Londër, duke përfshirë një grua shtatzënë 26-vjeçare, një 27-vjeçar u sulmua dhe u vra në Maldon, Essex, dhe një hetim vrasje u nis pas vdekjes së një 47-vjeçari në Llanelli , në jug të Uellsit, përcjellë Indeksonline.

Të katër vrasjet në Londër morën numrin e përgjithshëm të vrasjeve në kryeqytet këtë vit në 67.

Sulmet u zbuluan në një nga fundjavat më të nxehta të vitit, me temperatura që goditën 34C në perëndim të Londrës.

Hetimi i parë i vrasjeve të fundjavës u nis pasi gjyshi Andre Yan Irwin u gjet i plagosur me vdekje në një rrugë në Llanelli në orët e hershme të së shtunës në mëngjes.

Më vonë të shtunën, ndihmës mjekët nxituan në një adresë në Thornton Heath por nuk ishin në gjendje për të shpëtuar nënën e rëndë shtatëzënë Kelly-Mary Fauvrelle e cila ishte therur në shtëpinë e saj.

Foshnja u dërgua në vendin e ngjarjes dhe mbetet në një gjendje kritike në spital.

Një 37 vjeçar i arrestuar të shtunën u lirua nën hetim pasi u mor në pyetje nga detektivë. Një burrë i dytë, 29 vjeç, i arrestuar më vonë atë ditë mbetet në paraburgim.

Dhuna e mëtejshme u shpërthye në jug të Londrës më vonë kur një burrë në 50 vjeç vdiq pas një lufte në Lambeth të shtunën pasdite.

Policia u thirr në Coldharbour Lane pas raporteve të një lufte ku ata gjetën 54-vjeçarin e plagosur.

Shërbimi i Ambulancës së Londrës e çoi njeriun në spital, por ai u shpall i vdekur vetëm pas 10 pasdite.

Dy burra janë arrestuar me dyshim për vrasje dhe mbeten në paraburgim. Policia ka apeluar për këdo që ka video të telefonit celular për të kontaktuar.

Atë mbrëmje, në tregun e Maldonit, Essex, një 27 vjeçar u vra pas një sulmi brutal jashtë një supermarketi në Islandë.

Një tjetër viktimë, 26 vjeç, pësoi një nofulla të thyer në sulmin që shpërtheu në qytetin e tregut të përgjumur të Maldon, Essex, të shtunën në mbrëmje.

Policia lokale thotë se dhuna u shpërthye rreth orës 21:00, kur tre burra sulmuan dy viktimat.

Tre burra janë arrestuar me dyshim për vrasje dhe mbeten në paraburgim për t’u marrë në pyetje.