Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani dhe Albin Kurti, kryetari Lëvizjes Vetëvendosje, kanë bërë homazhe tek memoriali i familjes Jashari në Prekaz të Skenderajt.

Osmani dhe Kurti vendosën kurora lule tek varrezat e Jasharajve në ditën e Pavarësisë së Kosovës