Organizatorët e një turneu veror të profilit të lartë për skuadrat më të mëdha të klubit të futbollit botëror kanë vendosur ta mbajnë Juventusin dhe yllin e saj Cristiano Ronaldo larg nga Shtetet e Bashkuara këtë vit, duke eliminuar rrezikun e mbajtjes së yllit portugez nga autoritetet si pjesë e një hetimi për përdhunimin në Las Vegas, shkruan prestigjozja “New York Times”.

“International Champions Cup”, do të zhvillohet në Shtetet e Bashkuara si zakonisht, ndërsa e Juventus do të jetë pjesë e turit aziatik. Juventusi do të bashkohet atje, ka shumë të ngjarë në Kinë dhe Singapor,  nga ekipet e Premier League Tottenham Hotspur dhe Manchester United.

Vetëm disa muaj pas transferimit të Ronaldos në Torino, Departamenti i Policisë Metropolitane në Las Vegas tha se kishte rihapur një hetim për akuzat e një gruaje amerikane, Kathryn Mayorga, e cila tha se Ronaldo e përdhunoi atë në një dhomë hoteli në Las Vegas më 2009 dhe më pas i pagoi 375.000 dollarë për heshtjen e saj.

Ronaldo dhe avokatët e tij në mënyrë të përsëritur mohuan akuzat për përdhunim. Ronaldo e quajti atë “lajme të rreme” në një video të postuar në një nga llogaritë e tij të mediave sociale dhe në një moment avokatët e tij kërkuan të padisin gazetën gjermane që ishte i pari që publikoi akuzat e Kathryn Mayorga.