Dy futbollistë shqiptarë janë në gjysmëfinale të Ligës Europa, Granit Xhaka me Arsenalin dhe Marash Kumbulla me Romën. Që të dy skuadra kanë punë të vështirë, por me synime që të shkojnë në finale dhe të fitojnë trofeun e çmueshëm, që iu mundëson kualifikimin në Ligën e Kampionëve në sezonin e ardhshëm. Arsenali do të ndeshet me Viljarealin dhe Roma me Mançester Junajtedin.

Liga Evriopa – gjysmëfinale

Më 29 prill

Viljareal – Arsenal

Mançester Junajted – AS Roma

Më 6 maj

Arsenal – Viljareal

AS Roma – Mançester Juanjted