Që nga mesi i marsit, ka pasur shumë paralajmërime nga Ukraina dhe qeveritë perëndimore se Rusia po mbledh trupa në Krime të aneksuara nga Moska dhe rreth zonës lindore të konfliktit të Ukrainës.

Synimet e Rusisë nuk janë të qarta, por lëvizjet e fundit kanë qenë të shpejta.

A po përgatitet Rusia për të pushtuar Ukrainën?

Burime të shumta kanë raportuar lëvizje të mëdha ushtarake ruse drejt kufirit lindor të Ukrainës dhe në Krime. Shumë prej këtyre raporteve janë shfaqur në Twitter, të tilla si postimet e një analisti të inteligjencës se janë raketa me rreze të shkurtër Iskander .

Kremlini nuk ka dhënë detaje rreth njësive të përfshira. Zëdhënësi i Presidentit Vladimir Putin, Dmitry Peskov tha se lëvizja e trupave nëpër territorin rus ishte një çështje e brendshme e cila nuk duhet të shqetësojë askënd. Disa prej trupave, përfshirë njësitë në Krime, kanë qenë në stërvitje. Por Peskov gjithashtu akuzoi Ukrainën për organizimin e “provokimeve”.

Burime të inteligjencës ukrainase i thanë BBC se forcat shtesë përbëjnë 16 grupe taktike batalioni, të cilat kanë deri në 14,000 ushtarë. Në total, sipas presidencës ukrainase, Rusia tani ka rreth 40,000 trupa në kufirin lindor dhe rreth 40,000 në Krime.

Pra, a është kjo një forcë pushtimi? Mund të jetë, por analistët thonë se një pushtim i madh nuk ka gjasa. Infiltrimi do të ishte më shumë metoda e provuar dhe e besueshme e Rusisë. Forcat speciale ruse pa shenja me nofkën “burra të vegjël të gjelbër” morën Krimenë në 2014.

Ukraina, NATO dhe qeveritë perëndimore thonë se Rusia gjithashtu ka njësi të rregullta dhe armë të rënda në Ukrainën lindore të kontrolluar nga separatistët. Kremlini e mohon atë dhe e quan çdo trupë ruse atje “vullnetarë”, përcjell abcnews.al.

Pse Rusia është në luftë me Ukrainën?

Që nga përmbysja e sistemit komunist në 1991, trupat ruse kanë ndërhyrë në konflikte në disa zona të ish-Bashkimit Sovjetik, veçanërisht në Çeçeni dhe pjesë të tjera të Kaukazit.

Në prill të vitit 2014, menjëherë pas aneksimit të Krimesë nga Rusia, separatistët pro-rusë kapën një pjesë të madhe të rajoneve të Ukrainës Lindore Donetsk dhe Luhansk.

E njohur si Donbas, zona e konfliktit është kryesisht rusishtfolëse dhe tani shumë nga banorët e saj kanë pasaporta ruse. Presidenti Putin thotë se Rusia do të mbrojë qytetarët rusë jashtë vendit, nëse shihet se janë në rrezik.

Marrëdhëniet ruso-ukrainase tani janë sigurisht armiqësore, por nuk është luftë e gjithanshme. Ka përplasje sporadike në vijën e frontit të Donbas.

Më shumë se 13,000 njerëz kanë vdekur në konflikt. Ukraina thotë se 26 ushtarë të saj kanë vdekur në Donbas deri më tani këtë vit, krahasuar me 50 në të gjithë vitin 2020. Separatistët thonë se më shumë se 20 prej tyre kanë vdekur këtë vit.

A është e mbrojtur Ukraina nga NATO?

Jo me traktat, pasi Ukraina nuk është anëtare. Por NATO ka lidhje të ngushta me Ukrainën, e cila ka marrë armë perëndimore, përfshirë raketa anti-tank amerikane Javelin. Kështu që Rusia e di se rrezikon të provokojë më shumë ndihmë ushtarake perëndimore për Ukrainën.

Presidenti Zelensky i ka kërkuar NATO-s të shpejtojë anëtarësimin e Ukrainës; por konflikti e bën të vështirë për NATO-n që të pranojë Ukrainën nën kushtet aktuale të aleancës me 30 kombe.