Wednesday, 19 June 2024
Shkup 19.06.24 | 22:48

MPB njofton: 102 gjoba në Shkup, 14 vozitës pa patentë shoferi

Sektori i Punëve të Brendshme Shkup dje (18.06.2024) ka vazhduar me kontrollet të shtuara në trafik me çrrastë vetëm në territorin e qytetit të Shkupit janë shqiptuar gjithsej 102 gjoba, nga të cilat 14 për drejtim mjeti pa patentë shoferi, dy gjoba për kundërvajtje nga drejtuesit e motoçikletave,...

Maqedoni 19.06.24 | 22:32

Mickoski: Nuk mund të pretendojmë se emri kushtetues nuk është pjesë e sistemit juridik

Atdheu im është Maqedonia dhe kur bëj deklarata nuk do të jetë ndryshe përdorimi i emrit, por si qeveri duhet të respektojmë ligjet dhe Kushtetutën. Nuk mund të fyhemi që nuk është pjesë e sistemit juridik, tha sot Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE-së dhe mandatar i qeverisë së...

Maqedoni 19.06.24 | 22:21

Nikolloski: Fondi për Inovacion do të hiqet, do të ketë hetim serioz

Aleksandar Nikolloski, deputet dhe anëtar i Komitetit Ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së, kandidat për zëvendëskryeministër dhe ministër i Transportit, tha se përveç reduktimit të institucioneve, do të ketë edhe zvogëlim të pozitave drejtoresh, dhe disa agjencive që kanë të bëjnë me ministrive...

Futboll 19.06.24 | 17:17

Shqipëri – Kroaci 2-2

Shqipëria ka marrë një barazim të rëndësishëm në minutën e fundit përballë Kroacisë, me Klaus Gjasulën që shënoi në minutën e fundit për t’i dhënë pikën e parë kuqezinjve në këtë Europian. Sfida nisi mjaft mirë për kuqezinjtë, të cilët gjetën rrugën e rrjetës që...

Maqedoni 19.06.24 | 15:42

Ne nuk mund të kërkojmë nga qytetarët që të respektojnë ligjet dhe ne vetë i shkelim: Respektimi i rendit juridik prioritet i qeverisë së Mickoskit

Kryeministri i ardhshëm Hristijan Mickoski do të respektojë rendin juridik të Republikës së Maqedonisë dhe Kushtetutën e saj. Por gjithashtu do të ofrojë mbështetje vetëmohuese për identitetin kombëtar dhe krenarinë e popullit maqedonas. Në intervistën e djeshme për televizionin Sitel,...

Futboll 19.06.24 | 13:56

Formacioni zyrtar i Shqipërisë ndaj Kroacisë, Sylvinho me dy ndryshime

Shqipëria kërkon pikët e para në grupin B të Europianit, teksa sot në orën 15.00 do të përballet me Kroacinë. News 24 ka mësuar ekskluzivisht edhe formacionin zyrtar të kuqezinjve, në takimin që do të mbahet në Hamburg. Në portë është Strakosha, përpara tij janë të vendosur Hysaj, ...

Shkup 19.06.24 | 13:00

Pa energji elektrike disa pjesë të Gjorçe Petrovit

Pa energji elektrike sot do të jenë një pjesë konsumatorëve të rrugës “Andon Papradishki” dhe një pjesë e konsumatorëve të rrugës “Cërnogorska” në komunën e Gjorçe Petrovit. Siç informojnë nga QRMK, ndërprerja e furnizimit me energji elektrike do të jetë prej orës 09:00...

Maqedoni 19.06.24 | 12:27

Kërkohet vazhdim i paraburgimit për gjyqtarin Naqe Georgiev, bashkëpunëtorin e Ixhet Memetit

Prokuroria për Ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit kërkon 30 ditë paraburgim shtesë për gjyqtarin Naqe Georgiev, konfirmojnë nga atje për “A1on”. Propozimi për vazhdimin e paraburgimit është dërguar në Gjykatën Penale, por ende nuk është marrë vendim. Gjyqtari Naqe...

Maqedoni 19.06.24 | 11:48

40 gradë nga sot: Mos dilni jashtë pa nevojë, pini shumë lëngje

Nga dita e sotme deri të dielën, siç njofton Drejtorinë për Çështje Hidrometeorologjike, vendi do të jetë nën ndikimin e një mase ajrore stabile dhe shumë të ngrohtë nga jugu, e cila do të shkaktojë mot me diell dhe të nxehtë mbi mesataren për këtë periudhë të vitit. Temperaturat...

Kronika e zezë 19.06.24 | 09:05

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

Policia mbrëmë ka arrestuar dhjetë persona, në mesin e të cilëve tre të mitur, për shkak të përleshjes fizike për shkak të marrëdhënieve të përkeqësuara ndërfqinjësore që ishte shkaktuar në Karposh, ndërsa ka vazhduar edhe në Qendrën Urgjente në Kompleksin e Klinikave “Nëna...

Maqedoni 19.06.24 | 09:03

Deklaratë solemne e anëtarëve të sapozgjedhur të Këshillit gjyqësor Limani dhe Kambovski para Gashit

Anëtarët e sapozgjedhur të Këshillit gjyqësor Isamedin Limani dhe Aleksandar Kambovski sot do të japin deklaratë solemne para kryetarit të Kuvendit, Afrim Gashi. Gjykatësi nga Gjykata supreme, Isamedin Limani dhe gjykatësi nga Gjykata e Apelit Manastir, Aleksandar Kambovski u zgjodhën më...