Tuesday, 11 June 2024
Ballkan 11.06.24 | 13:50

Vula e PD iu kthye Berishës, përshëndetje me dy gishta, ja si e pritën vendimin e Apelit deputetët e Rithemelimit

Gjykata e Apelit ka vendosur sot që vulën e Partisë Demokratike t’ia lërë grupimit të Rithemelimit të ish-kryeministrit Berisha i cili aktualisht ndodhet në arrest shtëpie ndërsa ka rrëzuar ankimin e grupit politik të drejtuar nga Lulzim Bashës. Duke folur pas vendimit të gjykatës, deputeti...

Lajme 11.06.24 | 13:34

Ndër investimet e para të huaja direkte të qeverisë së re do të jetë një investim në energji

Kur bëhet fjalë për tranzicionin e energjisë, duhet të kemi parasysh se ky tranzicion është kompleks dhe mjaft i kushtueshëm. Sa herë që realiteti fiket atëherë ne bëjmë gabime, për fat të keq cili është realiteti në të vërtetë vendi ynë është një vend i varfër dhe pyetja e...

Maqedoni 11.06.24 | 11:46

Po formohet qeveria e re: Taravari do të jetë ministër i Shëndetësisë

Konsultimet e fundit mes partnerëve të koalicionit po kryhen përpara dorëzimit të propozimit për ministra në Kuvend. Pothuajse të gjitha zgjidhjet dihen dhe pritet që ajo të zgjidhet para përfundimit të mandatit kushtetues. Një nga të panjohurat ishte se kush do të jetë në krye të shëndetësisë...

Kronika e zezë 11.06.24 | 10:56

Detaje nga aksident i mbrëmshëm në Shkup, është lënduar shoferi 20-vjeçar

Një djalë njëzet vjeçar nga Shkupi është lënduar rëndë pas aksidentit të tmerrshëm trafiku që ka ndodhur mbrëmë në bulevardin “Serbia” në Kisella Vodë të Shkupit. “Me datë 10.06.2024 rreth orës 21.30 në SPB Shkup është raportuar se në bulkevardin Serbia, H.B (20) nga Shkupi,...

Maqedoni 11.06.24 | 10:43

Presidentja Gordana Siljanovska Davkova sot dhe nesër në Berlin do të marrë pjesë në Konferencën për Rindërtimin e Ukrainës

Presidentja Gordana Siljanovska Davkova sot dhe nesër në Berlin të Republikës Federale të Gjermanisë do të marrë pjesë në Konferencën për Rindërtimin e Ukrainës. Në konferencën e organizuar nga kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, pritet të marrin...

Ekonomi 11.06.24 | 10:12

Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës (KRRE) solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës, mesatarisht 1,17 % në raport me vendimin e datës 7.6.2024. Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 nuk ndryshojnë....