Saturday, 20 April 2024
Kronika e zezë 20.04.24 | 22:16

Dy të vdekur dhe një i lënduar në një aksident në rrugën Shtip – Koçani

Një aksident trafiku ka ndodhur sot pasdite në ora 14:25 në autostradën Shtip-Koçan në afërsi të pjesës industriale të Shtipit, ku dy persona kanë humbur jetën dhe një është lënduar. Këtë aksident e ka konfirmuar zëdhënësja e SPB Shtip, Gordana Panajotova, e cila ka theksuar se viktimat...

Maqedoni 20.04.24 | 17:17

KSHZ: Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

Gjithsej 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj janë të akredituar për të monitoruar zgjedhjet presidenciale të 24 prillit. Siç njoftohet në ueb faqen e KSHZ-së, deri më 19 prill janë akredituar 342 vëzhgues dhe përkthyes vendas dhe 568 të huaj, nga të cilët më të shumtët...

Maqedoni 20.04.24 | 16:18

Siljanovska-Davkov: 8 pyetje për qytetarët që të vendosin nëse dhe për kë do të votojnë në zgjedhje

Profesorja Gordana Siljanovska-Davkova, kandidate e VMRO-DPMNE-së për presidente të Maqedonisë, në fjalimin e saj në tubimin e mbrëmshëm në Kriva Pallankë, tha se kjo qeveri nuk krijon politika racionale, është dashur të krijojë politika racionale, duke filluar nga arsimi, shëndetësia,...

Maqedoni 20.04.24 | 14:53

Izet Mexhiti nga Berlini: Mërgata mposhti Jugosllavinë, andaj do ta mposhtë edhe BDI-në

Lideri i Lëvizjes Demokratike, njëherit edhe bartës liste në njësinë numër një, Izet Mexhiti, në Tubimin Madhështor me bashkëkombas në Berlin të Gjermanisë, mërgimtarëve u drejtua me fjalët ngazëllyese duke u dhënë sihariqin e fitores më 8 Maj si dhe vlerën e votës së mërgatës...

Shkup 20.04.24 | 09:17

Ngjarje humanitare për trajtimin e Kara Selovskës

Komuna e Qendrës sot në parkun e Frankofonisë organizon manifestim muzikor për mbledhjen e mjeteve për trajtimin e 12-vjeçares Kara Selovska, e cila po trajtohet në Barcelonë. Ngjarja organizohet nga të tetë shkollat ​​fillore në zonën e Komunës Qendër dhe me mbështetjen e Komunës...

Bota 20.04.24 | 09:15

BE do të forcojë sanksionet ndaj Iranit pas sulmit ndaj Izraelit

BE-ja ka rënë dakord të zgjerojë sanksionet ndaj prodhuesve iranianë të dronëve dhe raketave pas sulmit të paprecedentë të Teheranit ndaj Izraelit. “Është shumë e rëndësishme të bëjmë gjithçka për të izoluar Iranin”, tha presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel. Blloku...

Ballkan 20.04.24 | 09:12

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

Deputetja e deritanishme, Ermina Lekaj Prljaskaj nga Bashkimi i Shqiptarëve në Kroaci sipas rezultateve të zgjedhjeve të mbajtura të mërkurën nuk ka arritur që të siguroj mandatin e deputetit. Po ashtu më pak vota ka fituar edhe kandidati tjetër shqiptar, Dr.Shoip Shoipi. Armin Hodzhiq, kandidat...

Maqedoni 20.04.24 | 09:09

Mickoski me thirrje për bashkim kombëtar: Të luftojmë kundër kaosit të krijuar nga kjo qeveri – në Maqedoni ka shpresë dhe të ardhme

Jetojmë në kohë të vështira. Shteti është në kaos, institucionet janë të paralizuara, apatia dhe zhgënjimi ndihet kudo. Besimi te politikanët ka humbur, sepse vullneti i popullit është mashtruar shumë herë. Asgjë nuk funksionon. Maqedonia është marrë nga duart e të shpërblyerve...