Friday, 14 January 2022
Skena 14.01.22 | 22:07

Ja sa kërkon Dua Lipa për një takim të shkurtër me të

Gazeta britanike “The Sun” ka publikuar një shkrim ku përmenden pagesat që kërkojnë disa prej të famshmëve, për një takim apo fotografi me ta, gjatë turneve të tyre. Këngëtarja kosovare me famë botërore, Dua Lipa, renditet si e famshmja më e shtrenjtë në këtë aspekt, sipas “The...

Maqedoni 14.01.22 | 21:38

Sot 7 viktima dhe 1.732 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 6.928 testime për coronavirus, ndërsa 1.732 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej rasteve të reja në Shkup janë 788, Manastir – 159, Prilep – 95, Kumanovë – 79, Ohër – 57, Kavadar – 47, Veles – 45,...

Lajme 14.01.22 | 21:00

Bytyqi dhe Bekteshi: Është zgjidhur problemi me mungesën e ngrohjes qendrore

Zëvendëskryeministri Fatmir Bytyqi dhe ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, sot në konferencë për shtyp thanë se procesi i zgjidhjes së problemit të ngrohjes qendrore ka filluar. Bytyqi dhe Bekteshi premtuan se qytetarët do të kenë ngrohje qendrore deri në fund të sezonit. “Sapo ka...

Maqedoni 14.01.22 | 20:41

Qeveria e RMV-së miratoi dekret për shpalljen e gjendjes së krizës për shkak të mungesës së ngrohjes qendrore

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut informon në seancën e sotme të 134-të miratoi Dekret për kriteret dhe kushtet për shpalljen e gjendjes së krizës në rastet e motit dhe fatkeqësive natyrore, aksidenteve dhe çrregullimeve të tregut të ngrohjes, mënyrën e furnizimit me ngrohje...

Maqedoni 14.01.22 | 19:21

Maqedonia ju siguron qëndrim të përkohshëm edhe 67 shtetasve të Afganistanit

Qeveria e Maqedonisë së Veriut informon se një grup prej 67 shtetasish afganë, punonjës të Institutit Kombëtar Demokratik (NDI) dhe Fondit Kombëtar për Demokraci (NED) dhe anëtarë të familjeve të tyre arritën sot në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit. “Duke vazhduar rolin e saj aktiv...

Futboll 14.01.22 | 18:10

Vettel: Verstappen është më i mirë

“Atë që ka Verstappen nuk e kam parë te shumë pilotë. Në pistë jep gjithçka që ka dhe piloton me zemër”. Është ky komenti që bën Christian Horner, drejtori sportiv i Red Bull, që thurr elozhe për pilotin holandez, i shpallur vjet kampion bote në Formula 1. Horner harron 4 titujt...

Bota 14.01.22 | 18:03

Izrael: Mbi gjysmë milioni persona kanë marrë dozën e katërt të vaksinës

Më shumë se 500,000 persona në Izrael kanë marrë dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit, ka thënë Ministria e Shëndetësisë në këtë shtet. Izraeli ka nisur dhënien e dozave përforcuese për personat më të cenueshëm ndaj këtij virusi, në muajin e kaluar, dhe më vonë...

Maqedoni 14.01.22 | 17:58

Gjermania fut Maqedoninë dhe Shqipërinë në listën e vendeve me rrezik të lartë

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se Gjermania e ka përfshirë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në listën e vendeve me rrezik të lartë nga Covid19. Duke filluar nga data 16 janar 2022, personat që udhëtojnë drejt Gjermanisë do të duhet që para udhëtimit të regjistrohen...

Maqedoni 14.01.22 | 15:45

81% e personave të shtrirë në Spital nga Kovid19 janë të pa vaksinuar

81% e personave të shtrirë në Spital për momentin nga Kovid19 janë të pa vaksinuar, ndërkaq rreth 80% e viktimave nga Kovid po ashtu janë të pa vaksinuar. Analiza e Ministrisë së Shëndetësisë tregon se vdekshmëria tek pacientët e pa vaksinuar është në mënyrë drastike më e lartë....

Maqedoni 14.01.22 | 15:39

KSHPK me nismë kundër funksionarëve të BDI-së për aktivitete partiake gjatë fushatës zgjedhore

Komisioni për Antikorrupsion në seancën e sotme konstatoi se personat e përzgjedhur dhe të emëruar nga Qeveria, Femi Jonuzi, zëvendësdrejtor i IKP Idrizovë, Abdul Selami, zëvendësdrejtor i DAP, Bekim Rexhepi, zëvendësministër i Transportit dhe Lidhjeve, Nazim Bushi, zëvendësministër...

Maqedoni 14.01.22 | 14:48

Çdo i katërti person i testuar në Maqedoninë e Veriut rezulton pozitiv me virus

Çdo i katërti person i testuar në Maqedoninë e Veriut rezulton pozitiv me Covid-19, ndërsa në rreth 70% të materialeve të cilat sekuencionohen në ISHP, dalin pozitiv me llojin më të ri të virusit – Omicron, që është prezent në 12 qytete të vendit. Sipas imunologut Mirko Spirovski,...

Lajme 14.01.22 | 14:40

Infektimi i Mijallkovit si shkak për anulimin e seancës për “parcelat në Vodno”

Seanca për gjykimin e Sasho Mijallkovit për lëndën “parcelat në Vodno” është anuluar pasi Sasho Mijallkov, si i paditur, është i infektuar me COVID-19 dhe për këtë trupi gjykues ka kërkuar shtyrjen e seancës pasi i njejti është në izolim dhe nuk mund të paraqitet. Në këtë seancë...

Shkup 14.01.22 | 14:26

Zbardhet grabitja në një kazino të Shkupit, dy të rinj përfundojnë në pranga

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) njofton se gjatë ditës së djeshme janë arrestuar dy të rinj nga Shkupi. Siç njoftojnë nga MPB, ata dy dyshohet se në muajin dhjetor të vitit të kaluar kanë kryer grabitje në një kazino në rajonin e Gazi Babës. “Janë arrestuar XH.D. (20) dhe E.D.,...

Maqedoni 14.01.22 | 14:23

Moraçanin: Do të votoj për përbërjen e re qeveritare

Kryetarja e RDM-së, Maja Moraçanin në një deklaratë për TV21 tha se do të votojë për zgjedhjen e Qeverisë së renë krye Dimitar Kovaçevskin. “Do të votoj për zgjedhjen e Qeverisë së re, por Qeveria e re duhet të punojë me përkushtim dhe përgjegjësi dhe të sigurojë realizimin...

Bota 14.01.22 | 10:08

Armenia pret përmirësim të raporteve me Turqinë

Armenia pret që të vendosen raportet diplomatike me Turqinë dhe kufijtë mes dy shteteve të hapen si rezultat i bisedimeve për normalizimin e raporteve. Bisedimet do të nisin më 14 janar në Moskë, tha Ministria e Jashtme e Armenisë. Të dy shtetet, vitin e kaluar kanë emëruar përfaqësues...

Skena 14.01.22 | 09:52

Momenti kur Mikela e godet me shuplakë Erionin live në emision

E gjitha ka ndodhur si shkak i Ana Lleshit. Konkurrentja e programit, kishte zhvilluar një takim në prapaskenë me Erionin gjë e cila e acaroi Mikelën. Dyshja ngacmonin njëri-tjetrin me prekje dhe puthje teksa Mikela nuk ka duruar, megjithatë duke e ditur faktin se ajo po qëndron në Përputhen...

Bota 14.01.22 | 09:41

Raporti: Hakerët e Koresë Veriore vodhën gati 400 milionë dollarë kriptovaluta

Hakerët e Koresë Veriore kanë vjedhur gati 400 milionë dollarë asete digjitale në të paktën shtatë sulme ndaj platformave të kriptovalutave vitin e kaluar, sipas një raporti. Kompania për analiza, “Chainalysis”, tha se viti 2021 ishte një ndër më të suksesshmit për kriminelët kibernetikë...

Maqedoni 14.01.22 | 09:33

Disa simptoma të Omicronit mund të zgjasin me muaj

Megjithëse më i butë se variantet e mëparshme, Omicron mund të ketë simptoma që mund të zgjasin shumë. Ky variant ka qenë më i vështirë për t’u identifikuar pasi është gjetur se përzihet me simptoma të tjera të sëmundjeve sezonale si gripit dhe ftohjes së zakonshme. Simptomat...

Kronika e zezë 14.01.22 | 08:19

Ohër, gjendet trupi i pajetë i ish-polices

Gjatë ditës së djeshme, në orët e pasditës është gjetur një trup i pa jetë i një gruaje. Pas identifikimit të policisë dhe prokurorit kujdestar, është konstatuar se bëhet fjalë për ish-punonjësen e policisë së Ohrit. Policia dhe Prokuroria thonë së më shumë detaje do të ketë...

Maqedoni 14.01.22 | 08:00

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me temperatura të ulta dhe me erë mesatarashit të fortë. Temperaturat ditore do të lëvizin nga -6 deri në 7 gradë Celsius. Gjatë fundjavës do të ketë mot më të ngrohtë se dita e sotme, ku temperaturat do të lëvizin nga -3 deri në 7 gradë...