Thursday, 14 October 2021
Maqedoni 14.10.21 | 21:49

Raporti ditor: 421 raste të reja, 13 viktima dhe 395 të shëruar nga COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 2.900 testime për COVID-19, ndërsa 421 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej rasteve të reja në Shkup janë 211, Kumanovoë – 32, Shtip – 26, Veles – 25, Kavadar – 19, Koçan – 15, Prilep – 13, Ohër...

Maqedoni 14.10.21 | 21:10

Sheqerinska: Ballkani është test për përkushtim, fuqi dhe ambicie e Bashkimit Evropian

“Nëse Evropa dëshiron të kuptohet si lojtar global, duhet seriozisht të mendojë për vendimet që na presin. Ballkani ka qenë gjithmonë një test lakmusi për dëshirën, përkushtimin, forcën dhe ambicien e Evropës. Tani është koha për të treguar përsëri këtë nxitje dhe ambicie evropiane”. Këtë...

Maqedoni 14.10.21 | 20:06

Mickoski: Jemi pajtuar me Marrëveshjen e Prespës, por nuk do ta them asnjëherë emrin e ri të shtetit

OBRM-PDUKM-ja ka pranuar realitetin e dalë nga Marrëveshja e Prespës. Por lideri i saj Hristijan Mickoski thotë se asnjëherë nuk do ta thotë emrin e ri të shtetit. “A do ta pranojmë Marrëveshjen e Prespës. Po neve jemi pjesë e institucioneve shtetërore ku përdoret emri i ri. Nëse mua...

Maqedoni 14.10.21 | 19:54

Aksident në Shkup, përmbyset një makinë

Para minuta më parë ka ndodhur nj aksident i rënde në Shkup. Si pasojë e aksidentit, një makinë “SEAT” është përmbysur. Sipas informacioneve të para, shoferi është i lënduar dhe është dërguar në spitalin e qytetit. Ndërkohë, menjëherë ka dalë në vendin e ngjarjes dhe po heton...

Maqedoni 14.10.21 | 19:53

Danela Arsovska nuk e di nëse do të kishte vendosur nënkryetar shqiptar

Në pyetjen “Si ju pëlqen ideja e emërimit të një shqiptari për nënkryetar të qytetit” e parashtruar nga një gazetarë gjatë ditës së sotme, kandidatja Danela Arsovska fushata e së cilës financohet nga VMRO-DPMNE, u përgjigj se kjo nuk është një ide e re. Nga ana tjetër, Petre Shilegov...

Maqedoni 14.10.21 | 15:25

Osmani: Thelbi i kontestit me Bullgarinë nuk ka asgjë me procesin e eurointegrimit

Esenca e kontestit mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë nuk ka asgjë me procesin e eurointegrimit. BE është sistem i cili e pranon diversitetin dhe multi-perspektivën. Nuk ka asgjë me plotësimin e kritereve politike dhe ekonomike të Kopenhagës. Merret me çështje që janë plotësisht...

Maqedoni 14.10.21 | 15:21

Zaev në takim me Abazoviqin: Shkëmbejmë përvoja për tërheqjen e investimeve të huaja

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në kuadër të aktiviteteve të Samitit për Ballkanin Perëndimor “Promovimi i gjithëpërfshirjes dhe solidaritetit të Evropës”, i cili në organizim të “Ekonomistit” londinez u mbajt sot në Shkup, u takua me delegacionin e udhëhequr...

Bota 14.10.21 | 14:31

Sulmuesi që vrau 5 persona me shigjetë në Norvegji, ishte konvertuar në Islam

Policia në qytetin norvegjez Tonsberg mbajti një konferencë për media mbi sulmin në të cilin një danez 37-vjeçar vrau pesë persona dhe plagosi dy të tjerë në një sulm me hark dhe shigjetë. Ai vrau katër gra dhe një burrë, të gjithë midis moshës 50 dhe 70 vjeç. Asnjë nga viktimat...

Futboll 14.10.21 | 13:26

ZYRTARE/ Pedri te Barcelona deri në 2026, nuk do ta besoni klauzolën

Lojtari më i përfolur kohët e fundit është Pedri. Talenti i Barcelonës ka rinovuar kontratën e tij me klubin e “blaugranave”. Barcelona ka njoftuar para pak minutash, që është arritur marrëveshja mes palëve dhe është bërë rinovimi i kontratës mes tyre. Mesfushori ka nënshkruar kontratën...

Maqedoni 14.10.21 | 13:22

Reshje shiu dhe bore në Maqedoni, QMK me apel për qytetarët

Nga Qendra për Menaxhim me Kriza japin informacione për shiun që po bie në të gjithë territorin e vendit, e sidomos në vendet e larta malore, ku janë regjistruar edhe reshje të borës. Nga QMK thonë se reshje bore ka pasur në pjesët malore, në perëndim dhe dhe verilindje të vendit, respektivisht...

Maqedoni 14.10.21 | 11:50

Maqedonia me 6.875 raste aktive, gjysma prej tyre janë në Shkup

Gjatë ditës së djeshme u regjistruar 412 raste të reja prej 3.567 testimeve, ndërsa 207 prej tyre janë nga Shkupi. Po ashtu dje u shënuan 459 të shëruar dhe 12 të tjerë humbën jetën. Momentalisht në Maqedoni ka 6.589 në Maqedoninë e Veriut, kurse 3.323 janë në Shkup. Numër treshifror...

Maqedoni 14.10.21 | 11:30

Zaev: Mundësitë për heqjen e bllokadës bullgare do të rriten për 50 për qind pas zgjedhjeve në të dyja vendet

Kryeministri Zaev sot tha se për 50 për qind do të rriten mundësitë që të hiqet bllokada bullgare pas zgjedhjeve. “Edhe në Bullgari edhe në Maqedoninë e Veriut kemi zgjedje. Politikanët janë shumë specifikë, megjithatë ne vazhdojmë me bisedimet, kemi tema dhe ka zgjidhje”, tha Zaev. Sipas...

Maqedoni 14.10.21 | 11:26

Fatmir Besimi – FMN: Projeksione më të larta për rritjen ekonomike këtë vit, konsolidim fiskal në periudhë afatmesme

Rimëkëmbja e ekonomisë së Maqedonisë është e dukshme, për të cilën tregojnë projeksionet më të fundit në rritje të FMN -së dhe Bankës Botërore për rritjen ekonomike këtë vit, resprektivisht prej 4% dhe 4.6%. Konsolidimi fiskal afatmesëm i mbështetur përmes Planit për qëndrueshmëri...

Maqedoni 14.10.21 | 10:16

KSHZ filloi për shpërndarjen e materialit zgjedhor për zgjedhjet lokale në Maqedoni

Komisioni Shtetëror për Zgjedhje sot nga shtypshkronja “Kiro Dandaro” në Manastir do të fillojë me shpërndarjen e materialit zgjedhor në 80 komisionet zgjedhore në Komisionin Zgjedhor në Bashkinë e Shkupit për zgjedhjet lokale që do të mbahen të dielën. Materiali përmban fletvotimet...

Teknologji 14.10.21 | 10:11

Apple pritet të zbulojë më 18 tetor MacBook Pro e ri

Apple ka njoftuar se do të mbajë një ngjarje të re më 18 tetor. Kompania amerikane e teknologjisë pritet të prezantojë MacBook Pro të ri, dhe ndoshta Mac Mini. Apple tashmë ka zbuluar iPhone -in e ri, iPad dhe Apple Watch muajin e kaluar, kështu që ngjarja e planifikuar për 18 tetor ndoshta...

Maqedoni 14.10.21 | 10:08

Morton për vizitë pune në Shkup

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot do të jetë nikoqir i Ministres për Evropë dhe Amerikat të Mbretërisë së Bashkuar, Wendi Morton, e cila po qëndron për vizitë pune në vendin tonë. Qëllimi i vizitës, sipas njoftimit ë MPJ-së, është mbajtja e takimit të parë inaugurues...

Bota 14.10.21 | 10:03

Franca planifikon zgjatjen e përdorimit të certifikatës shëndetësore

Qeveria franceze planifikon të zgjasë deri më 31 korrik 2022 periudhën e përdorimit të certifikatës së saj shëndetësore kundër COVID-19, që ka kufizuar qasjen në shumë vende publike, të tilla si bare, kafene, kinema ose transport në distanca të gjata, që nga vera. Zgjatja e ligjit special,...

Maqedoni 14.10.21 | 10:00

Priten masa të reja kundër coronavirusit në Maqedoni

Edhe pse nuk pritet valë e re e coronavirusit dhe trysni ndaj spitaleve të Maqedonisë, nuk përjashtohet as mundësia që vaksinimi të jetë i detyrueshëm edhe pse nuk është menduar deri tani. Gjendja me virusin vazhdimisht ndiqet nga autoritetet e vendit dhe në varësi se si shkon do të ndërmerren...

Maqedoni 14.10.21 | 07:49

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me vranësira i ftohtë dhe me reshje shiu të cilat vende vende do të jenë më të rrëmbyeshme dhe të përcjella me erë të përforcuar nga drejtimi verior. Në pjesët malore në pjesën veriperëndimore reshjet do të jenë të borës ku do të formohet shtresa prej 10 deri...