Wednesday, 12 May 2021
Shkup 12.05.21 | 23:46

Dy të vrarë e një i plagosur në Butel

Sipas 24info, dy persona janë vrarë në Butel të Shkupit, ndërsa një tjetër është plagosur. Më herët u njoftua se është qëlluar për vdekje K.I nga Shkupi, ndërsa dy persona tjerë ishin plagosur, ndërsa sipas informatave të fundit edhe njëri nga të plagosurit mund të mos i ketë bërë...

Jetë 12.05.21 | 13:31

Përfitimet që merr shëndeti nga konsumimi i pjeprit

Pjepri është një frut shumë i përhapur dhe shumë i pëlqyer nga të gjithë. Ky frut mund të përdoret si shtesë e sallatave, ëmbëlsirave apo në formë të supës. Këto janë disa nga benefitet më të rëndësishme shëndetësore, që pjepri ka: Pjepri përmban një numër të madh të vlerave...

Maqedoni 12.05.21 | 13:27

Shpresë në Maqedoni, spitalet zbrazen nga rënia e numrit të pacientëve me Covid-19

Për shkak të numrit të reduktuar të pacientëve me Covid-19, mëngjesin e sotëm janë mbyllur disa kovid-qendra në Shkup dhe disa kapacitete mjekësore në spitale të ndryshme në qytete tjera, shkruan Alsat. Sipas Ministrisë së[ Shëndetësisë janë mbyllur kovid- qendrat në Klinikën e Kardiologjisë,...

Maqedoni 12.05.21 | 13:03

Bekteshi: Gjatë vitit 2020, numri i turistëve vendor ka rënë për 18.3% – vauçerët dhanë rezultat

“Hoteleria dhe turizmi janë ndër sektorët me prioritet për ndihmë që nga pakoja e 1 e deri te e 6. Këto sektorë janë përfshirë në të gjitha pakot”, kështu ka vlerësuar ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi në paraqitjen e tij para mediave, ku njoftoi hapjen e 7 thirrjeve për aplikim...

Bota 12.05.21 | 12:53

Pamje: Izraeli rrafshon Kullën Hanadi në Gaza me “trokitje në çati”

Kulla Hanadi, një ndërtesë banimi 13-katëshe në Gaza, u shkatërrua këtë mbrëmje nga bombardimet izraelite. Sipas mediave nga Gaza, ndërtesa u shkatërrua pas sulmit të kryer nga aeroplanët ushtarakë izraelitë. Në sulmin, në të cilin të paktën 80 familje mbetën të pastreha, për fat...

Maqedoni 12.05.21 | 12:46

Bekteshi: Irfan Buçi ka dhënë dorëheqje për shkaqe familjare

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi i pyetur nga TV21, se pse shkarkimi i zëvendësdrejtorit të Doganave, Irfan Buçit ishte në rend dite dje në seancë qeveritare, dhe u tërhoq prapa. Ka deklaruar, se kjo ka ardhur pasi Buçi ka njoftuar dorëheqjen e tij, që sipas tij, bëhet për shkaqe...

Jetë 12.05.21 | 12:40

Këto janë shenjat që tregojnë se po e teproni me sasinë e kafesë

Mesatarisht, një person pi 3 kafe në ditë dhe kjo thjesht dëshmon se njerëzit nuk mund të jetojë pa këtë pije Por përveç efekteve pozitive, ka disa anë negative për të cilat duhet të informohen të gjithë. Këto janë 4 shenjat që tregojnë se po e teproni me konsumimin e kafesë. Keni...

Jetë 12.05.21 | 12:37

Simptomat e diabetit të Tipit 2: Cilat janë katër shenjat paralajmëruese

Diabeti i Tipit 2 zhvillohet kur trupi bëhet rezistent ndaj insulinës, një hormon që rregullon nivelet e sheqerit në gjak. Shkaku i saktë i rezistencës ndaj insulinës ende nuk është kuptuar plotësisht, por efektet e saj janë të dokumentuara mirë: nivelet e sheqerit në gjak rriten në mënyrë...

Futboll 12.05.21 | 12:23

Barcelona lëshon fitoren nga duart, pranon tre gola në pjesën e dytë nga Levante

Ka përfunduar spektakli i madh në ndeshjen Levante – Barcelona. Rezultati përfundimtar ishte 3 me 3. “Blaugranët” e lëshuan fitoren nga duart duke bërë një hap mbrapa në garën për titullin kampion. Messi dhe Pedri shënuan për epërsinë e dyfishtë të Barcelonës, por Melero dhe Morales...

Bota 12.05.21 | 12:15

Në qershor evropianët mund të pajisen me certifikatën e COVID-19

Bashkimi Evropian po shpreson që të nxjerrë një certifikatë të COVID-19 deri në muajin qershor në mënyrë që të lejojë qytetarët të udhëtojnë më lehtë brenda bllokut gjatë periudhës së verës. Lëshimin e një dokumenti të tillë po e kërkojnë vendet anëtare të BE-së që janë...

Ekonomi 12.05.21 | 12:13

Bekteshi: Janë ndihmuar mbi 10 mijë biznese dhe janë paguar mbi 50 mijë paga

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi në emisionin Click Plus në Tv 21 sonte theksoi se janë ndihmuar mbi 10 mijë biznese dhe se janë paguar mbi 50 mijë paga. Më tej ministri shtoi se është i vetëdijshëm se janë humbur vende pune por më së shumti kjo ka ndodhur në sektorin e tekstilit...

Maqedoni 12.05.21 | 11:21

Fetahu: Kjo festë e madhe është simbol i kryerjes së amanetit të besuar nga i madhi Zot

Me rastin e festës së Fitër Bajramit kreu i Bashkësisë Fetare Islame në republikën e Maqedonisë së Veriut, Shaqir fetahu ka theksuar rëndësinë e kësaj feste duke nënvizuar se bëhet fjalë për një simbol të kryerjes së amanetit të besuar nga Zoti. “Ky Ramazan i bekuar, ishte bashkë...

Bota 12.05.21 | 11:15

Si festohet Fitër Bajrami në të gjithë botën?

Ramazani po mbyllet dhe myslimanët në të gjithë botën do të festojnë Fitër Bajramin. Kjo ditë shënon fundin e një muaji të agjërimit nga agimi deri në perëndim të diellit, si dhe reflektimin shpirtëror dhe lutjen. Nën rrethana të zakonshme, dita fillon me falje dhe kjo është zakonisht...

Teknologji 12.05.21 | 11:05

Autoritetet Gjermane bllokojnë politikën e re të privatësisë së WhatsApp

Autoritetet Gjermane pretendojnë se përpjekjet e Facebook për ti detyruar përdoruesit e WhatsApp të pranojnë grumbullimin e të dhënave të tyre personale si pjesë e politikës së re të privatësisë nuk është e ligjshme. Si rezultat autoritetet kanë urdhëruar WhatsApp të ndalojë praktikën...

Maqedoni 12.05.21 | 10:46

Orën policore e kanë shkelur 18 persona, 441 gjoba për mos-mbajtje të maskës

Nga ora 23:00 e ditës së djeshme deri në ora 05:00 të ditës së sotme, Ministria për Punë të Brendshme në të gjithë territorin e vendit ka regjistruar 18 shkelje të orës policore. Në ndërkohë në gjithë territorin e vendit janë regjistruar edhe 441 shkelje për mos-mbajtje të maskës...

Maqedoni 12.05.21 | 10:16

BE njëzëri, Maqedonia i plotëson kushtet për negociata

Dita e dytë e vizitës së delegacionit të Maqedonisë të udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev në Bruksel konfirmoi se në asnjë institucion të BE nuk ka dyshim se Maqedonia i plotëson të gjitha kushtet për fillim zyrtar të negociatave. Pala e Maqedonisë kërkon nga Brukseli angazhim të...

Lajme 12.05.21 | 10:13

Mirel: Bullgarisë duhet ti thotë dikush se mjaft është, po ndotni procesin e zgjerimit

Një zgjidhje politike e mosmarrëveshjes me Bullgarinë është e mundur gjatë qeverisë teknike, por që të ndodhë kjo, duhet presion i fortë nga presidenca e BE-së dhe disa vendeve anëtare, për t’i thënë Sofjes se mjaft është, ju po ndotni procesin e zgjerimit dhe atmosferën përreth...

Maqedoni 12.05.21 | 09:57

Prindërit në protesta kundër librave digjitalë në Maqedoni

Protestat kundër propozim-ligjit që parasheh zëvendësimin e librave të shtypur me libra digjitalë, do të nisin të shtunën në Shkup nga prindërit e nxënësve, të cilët janë pjesë e një grupi në Facebook që ka mbi 70 mijë anëtarë. “Libra dhe mësim duhet të ketë”, ishte motoja...

Maqedoni 12.05.21 | 09:00

Sot nuk ka orë policore në Maqedoni

Sot për shkak të festës fetare të Fitër Bajramit nuk do të ketë orë policore në Maqedoni, ndërsa nga nesër ora policore do të shkurtohet dhe do të zgjasë nga ora 24:00 deri në ora 04:00, përcjell Telegrafi Maqedoni. Qeveria dje pranoi rekomandimet e Komisionit për Sëmundjet Infektive...

Maqedoni 12.05.21 | 07:43

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë kryesisht me diell dhe vranësira. Pasdite në pjesën verilindore të vendit do të ketë kushte për reshje të shiut. Në vend do të fryjë një erë e lehtë jugore. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 6 deri në 14 gradë, ndërsa temperaturat maksimale do të lëvizin...

Повеќе