Thursday, 28 January 2021
Ekonomi 28.01.21 | 19:11

Maqedoni: Rriten çmimet e produkteve industriale në tregun vendor

Në dhjetor të vitit të kaluar, çmimet e shitjes së produkteve industriale në tregun e brendshëm ishin më të larta për 0.5 për qind në bazë mujore dhe me 1.8 për qind në bazë vjetore, njoftoi sot Enti Shtetëror i Statistikave. Në dhjetor të vitit 2020, krahasuar me nëntorin e vitit...

Maqedoni 28.01.21 | 19:00

Zaev: Pres nga Bullgaria që të pranojë identitetin dhe gjuhën maqedonase

Ne pretendojmë se nuk kemi nevojë për anëtarësim në BE që nuk njeh dhe pranon gjuhën dhe identitetin maqedonas, tha sot Kryeministri Zoran Zaev, duke u përgjigjur në pyetje parlamentare. “Identiteti dhe gjuha maqedonase nuk janë diskutuar dhe negociuar dhe as nuk do të diskutohen dhe negociohen....

Maqedoni 28.01.21 | 18:17

Spasovski: Kërkohen krijuesit e “Dhomës Publike”, është i mundur bllokimi i Telegramit

Katër persona, dy nga Manastiri, një nga Velesi dhe një nga Shtipi, u arrestuan sot në lidhje me rastin “Dhoma Publike”, informoi ministri i Punëve të Brendshëm Oliver Spasovski. Ai në një deklaratë për Kanal 5 tha se ata janë duke punuar së bashku me Prokurorinë në mënyrë që të...

Maqedoni 28.01.21 | 18:15

Sot 385 pacientë të shëruar nga coronavirusi në Maqedoni

Instituti për Shëndet Publik sot regjistroi 385 pacientë të shëruar nga coronavirusi, njoftojnë nga Ministria e Shëndetësisë. Sipas qyteteve në Shkup – 213, Prilep – 27, Kumanovë – 23, Kavadar – 23, Tetovë – 17 ,, Veles – 15, Shtip – 12, Koçan – 9, Dibër – 7, Kriva Pallankë...

Futboll 28.01.21 | 15:19

Shkelën masat anti-COVID, Ronaldo dhe Georgina nën hetim

Një ditëlindje që rrezikon të përfundojë keq, të paktën me një gjobë që do të konsiderohej e majme për pjesën më të madhe të njerëzve, por jo për Cristiano Ronaldon. “Ylli” Portugez, duke përfituar nga mosgrumbullimi për ndeshjen ndaj SPAL-it, e fituar nga Juventusi (në Kupën...

Maqedoni 28.01.21 | 15:17

OBRM-PDUKM: MPB në krye me Çulevin, rastin “Dhoma publike” e zbardhën për një ditë

OBRM-PDUKM-ja e ka akuzuar ministrin e Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski për paaftësi në lidhje me zbardhjen e rastit “Dhoma publike”. Zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së, Dimçe Arsovski sot në konferencë për shtyp tha se i njëjti rast në janar të vitit të kaluar ishte zgjidhur për një...

Skena 28.01.21 | 15:15

Suksesi nuk njeh limite, kënga e Dua Lipës dhe Calvin Harris arrin 700 milionë shikime (VIDEO)

Suksesi nuk ka të ndalur për këngëtaren shqiptare me famë botërore, Dua Lipa. Çdo këngë e saj kthehet menjëherë pas publikimit në hit, duke thyer rekorde dëgjueshmërie. Këtë herë Dua ka thyer një tjetër rekord, pasi ka arritur 700 milionë shikime në YouTube me projektin “One...

Ballkan 28.01.21 | 15:12

Tre plumba në trup babait të killerit të biznesmenëve, po kthehej nga varrimi i së motrës

Një atentat ka ndodhur mesditën e sotme në Mamurras ku mbeti i plagosur rëndë 65-vjeçari Myslim Lika. Mësohet se Lika ka marrë tre plumba në trup, dy në krah dhe një në zemër dhe ndodhet në gjendje të rëndë në spitalin e Traumës në Tiranë. Abcnews.al mëson se Myslim Lika është...

Skena 28.01.21 | 14:38

Tuna preket pas vdekjes së Albert Krasniqit, publikon një foto me të dhe Besa Gashin kur ishte shtatzënë

Tuna ka reaguar pas vdekjes së Albert Krasniqit. Këngëtarja ka publikuar një fotografi me të ndjerin dhe ish-gruan e tij. Në këtë foto shihet se Besa Gashi në momentin kur është shkrepur fotoja ishte shtatzënë. Albert Krasniqi humbi jetën si pasojë e të shtënës me armë që mori nga...

Maqedoni 28.01.21 | 14:29

Ali Ahmeti takim me ambasadorin italian Andrea Silvestri

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim z. Ai Ahmeti u takua sot me Andrea Silvestrin, ambasadorin e ri të Republikës së Italisë në Shkup. Në këtë takim u bisedua për përkrahjen e Italisë lidhur me integrimet euroatlantike të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Ahmeti dhe Silvestri...

Maqedoni 28.01.21 | 14:25

Pfizer-BioNTech: Vaksina është efikase ndaj varianteve të reja të COVID-19

Vaksina Pfizer-BioNTech kundër COVID-19 është efektive kundër llojeve të virusit të zbuluar në Britani të Madhe dhe Afrikën e Jugut, deklaruan kompanitë. Prodhuesi amerikan i ilaçeve dhe partneri i tyre gjerman në një deklaratë të përbashkët theksuan se janë kryer teste tek 20 persona...

Lajme 28.01.21 | 13:02

Arbenita, gjoksin në plan të parë

Modelja Arbenita Ismajli ka treguar asetet e saj seksi në fotot e saj të fundit Bukuroshja shqiptare, e cila ka një lidhje jo stabile me reperin Fero, ka postuar sonte një fotografi ku tregon gjoksin e saj seksi. Ajo shfaqet e ulur derisa ka të veshur një bluzë të bardh ku tregon gjoksin e saj. Arbenita...

Jetë 28.01.21 | 12:55

Thuaji lamtumirë celulitit me këtë scrub natyral me kafe!

Ju mund të përdorni kafenë e vjetërsuar që keni në dollap ose llumin e mbetur. Janë vërtetuar shkencërisht efektet e kafesë në luftën e vështirë kundra celulitit, shkruan “IconStyle”. Skrabi me kafe ka vetinë të depërtojë thellë në shtresat e lëkurës përmes aplikimit dhe masazhimit...

Maqedoni 28.01.21 | 12:51

Xhaferi: Me rëndësi është lidhja e deputetëve me qytetarët

Të jesh deputet, nuk do të thotë se nënkuptohet edhe pasja e aftësive komunikuese dhe pasjes së komunikimit efektiv me qytetarët, kjo nuk do të thotë as të kesh paranjohuri për dhënien e deklaratave për mediumet, prezantimin publik të ideve, qëndrimeve dhe këndvështrimeve. Mirëpo, kjo...

Skena 28.01.21 | 12:36

Pas deklaratës së Teas që e quajti lezbike, reagon Shqipja

Mbrëmjen e djeshme Tea iu është përgjigjur akuzave të Shqipës, e cila ka publikuar foto të saj me Beartin. Madje Tea e ka quajtur atë lezbike, pasi mendon se homofobët thellë brenda vetes janë homoseksualë. Por nuk ka vonuar edhe reagimi i Shqipes, e cila nëpërmjet profilit të saj në...

Maqedoni 28.01.21 | 12:30

“Dhoma publike”, reagon presidenti Pendarovski

E drejta e privatësisë është e garantuar me aktin më të lartë juridik – Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë së Veriut. Ditëve të fundit jemi të neveritur që jemi dëshmitarë të përsëritjes së rastit “Dhoma Publike”, rast në të cilin shkelet privatësia e mijëra grave...

Maqedoni 28.01.21 | 12:04

Hiqet ndalesa për lëvizjen e makinave të rënda në rrugën Tetovë – Kodra e Diellit

Është hequr ndalesa për lëvizjen e makinave të rënda ngarkuese në rrugën Tetovë – Kodra e Diellit. Po ashtu është hequr edhe rekomandimi për posedim të detyrueshëm të pajisjeve dimërore për makinat e lehta dhe autobusët. Ndalesa u vendos nga organet kompetente, për shkak të reshjeve...

Jetë 28.01.21 | 11:59

Kur është mosha e duhur që prindërit t’u blejnë fëmijëve një celular?

Kur prindërit vendosin t’u blejnë fëmijëve një celular, praktikisht u kanë dorëzuar atyre një burim informacioni të pafundmë, të rëndësishëm dhe të rrezikshëm, gjithmonë nëse nuk kontrollohet Një vendim i tillë është i diskutueshëm pasi ende nuk është pranuar një moshë të...

Maqedoni 28.01.21 | 11:24

Filipçe: BE do të del si fituese dhe do të ndihmojë vendet të marrin vaksinat

Ministria e Shëndetësisë Venko Filipçe, në një intervistë për Klan Macedonia tha se Bashkimi Evropian do të del si fitues edhe përkundër të gjitha sfidave me të cilat ballafaqohet në procesin për imunizim të vendeve, që nuk janë anëtare të Unionit. Filipçe tha se qëllimi është...

Skena 28.01.21 | 10:54

Paris Hilton do të bëhet nënë me metodën ‘In Vitro’ dhe tregon pse ka zgjedhur kështu

Paris Hilton ka ndërmend të zgjerojë familjen dhe ka nisur fkeondimin in vitro (IVF), siç ka zbuluar këtë të martë në “The Trend Reporter” me Mara podcast. Trashëgimtarja 39-vjeçare dhe i dashuri i saj Carter Reum treguan se ajo po i nënshtrohej metodës IVF sepse ishte mënyra e vetme...

Повеќе