Wednesday, 27 January 2021
Maqedoni 27.01.21 | 19:34

Konfirmohet varianti i parë i virusit britanik në Maqedoninë e Veriut

Mutacioni britanik i koronavirusit konfirmohet në vendin tonë. Nga Ministria e Shëndetësisë njoftojnë se ky virus është zbuluar në laboratorin privat të klinikës “Zhan Mitrev” tek një burrë 46 vjeç, i cili tashmë është shëruar. Virusi u zbulua në spital gjatë analizës së mostrave...

Bota 27.01.21 | 18:36

Mbi 18 mijë viktima nga Covid brenda 24 orëve në të gjithë botën

Më shumë se 18,000 vdekje nga Covid-19 u regjistruan në 24 orët e fundit në të gjithë botën, një rekord i ri negativ. Në një javë, planeti numëron 101,366 vdekje, ose një mesatare prej 14,000 vdekjesh çdo ditë. Sipas të dhënave, kjo është java me më shumë viktima që nga fillimi...

Maqedoni 27.01.21 | 16:40

Nga 1 shkurti e gjithë administrata të kthehet në punë

Ministria për Shoqëri Informatike dhe Administratë propozon që më një shkurt e gjithë administrate të kthehet në punë, të mos ketë më rotacione. Megjithatë Qeveria nuk sjell vendim për këtë, por iu rekomandon institucioneve në momentin që do të ketë mendim nga Komisioni për Sëmundje...

Maqedoni 27.01.21 | 16:13

Trendafillov: Deri në fund të vitit do të ketë aktgjykime për hetimet për larjet e parave

Drejtori i Drejtorisë për Zbulim Financiar, Bllazho Trendafillov pret deri në fund të këtij viti të ketë padi penale dhe aktgjykime për disa prej lëndëve për larje parash, ndërsa të cilat, siç thotë, janë me shuma në vlera milionëshe. Ai tha se dëshmimi i larjes së parave, është...

Ballkan 27.01.21 | 16:07

Në 24 orët e fundit në Kosovë u kryen më së shumti testime për COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë bërë më së shumti testime deri tani për COVID-19. Për 24 orë janë realizuar gjithsejt 2 mijë e 325. Nga këto mostra pozitivë kanë dalë 301 persona. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë...

Lajme 27.01.21 | 16:04

U mburr te shokët me qeskën e drogës, 10 vjeçari spiunohet te mësuesja

Një 10-vjeçar në zonën e Alessios pranë Savonës është raportuar se kishte marrë lëndë narkotike me vete në shkollë. Sërbimet sociale e kishin gjetur brenda në çantën e tij të shkollës dhe çështja u raportua në gjykatën e të miturve. Ai e nxori drogën nga çanta dhe ia tregoi...

Shkup 27.01.21 | 15:59

Hapësirë e gjelbër tek Mavrovasja, projekt në vlerë prej 300 mijë eurove

Hapësira publike në katin e dytë pranë Q.T. Mavrovasja do të gjelbërohet. Ky projekt do të realizohet në bashkëpunim mes Qytetit të Shkupit, Komunës së Çairit dhe Këshillit të pronarëve të Qendrës Tregtare. Kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov theksoi se me këtë projekt...

Maqedoni 27.01.21 | 15:00

Marrëveshja e Prespës, temë debati në Parlamentin grek

Opozita greke i kërkon llogari Qeverisë së Athinës për vonesat në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës, lidhur me memorandumet dypalëshe, rishqyrtimin e teksteve shkollore dhe përdorimin e markave tregtare. Ish shefi i diplomacisë, tani deputet i partisë Siriza, Jorgos Katrugallos akuzoi Qeverinë...

Ballkan 27.01.21 | 13:58

Specialja refuzon kërkesën për lirimin e Thaçit dhe të tjerëve

Gjykata Speciale nuk e ka pranuar kërkesën e avokatëve për lirimin me kusht të ish-krerëve të UÇK-së. Gjykatësi i procedurës paraprake, Nicolas Guillou ka vendosur që veç e veç, të gjithë të të akuzuarve t’ua refuzojë kërkesat për lirim të përkohshëm me kusht. Në parashtresat...

Maqedoni 27.01.21 | 12:04

GRUBI-DEDAJ: Zgjedhjet e lira dhe demokratike më 14 shkurt në Kosovë, hap i mirë drejt për BE-në

Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministër për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi gjatë takimit me ambasadorin e Republikës së Kosovës z. Gjergj Dedaj i ka theksuar shpresën që në Republikën e Kosovës me 14 shkurt të mbahen zgjedhje te lira e demokratike...

Maqedoni 27.01.21 | 12:04

Vajza 18 vjeçare nga Kosova u arrestua në Tetovë

Të martën në ora 21 e 35 minuta policia e Maqedonisë së Veriut ka arrestuar një vajzë 18 vjeçare nga Kosova. Siç informon MPB, ajo është arrestuar në rrugën “Ilindenska” në Tetovë, transmeton gazeta Lajm. Policia paralajmëron se vajza me iniciale L.M. është arrestuar për shkak...

Maqedoni 27.01.21 | 11:57

Osmani: Holokausti, tragjedi që nuk guxon të harrohet

Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani mbajti fjalim në mbledhjen komemorative me rastin e shënimit të 27 janarit – Ditës Ndërkombëtare të përkujtimit të Holokausit, ditë për t’i kujtuar dhe nderuar mbi gjashtë milion fëmijë, gra dhe...

Sport 27.01.21 | 11:41

Leku “ujë”, McGregor fitoi 55 mijë dollarë në sekondë në përballjen ndaj Poirier

Dustin Poirier vikendin e kaluar bëri befasinë duke mposhtur Connor McGregor me nokaut në raundin e tretë. Edhe pse humbi ndeshjen, McGregor doli shumë fitimtar në anën financiare. McGregor fitoi rreth 55 mijë dollarë për çdo sekondë në humbjen ndaj Poirier. Irlandezit gjithashtu i kishte...

Futboll 27.01.21 | 11:40

Pasuria e Maradonës, dy kasaforta i ka në Dubai, askush s’mund t’i hapë

Diego Armando Maradona para se të ndërronte jetë kishte jetuar për një kohë të gjatë në Dubai. Legjenda e futbollit botëror ndërroi jetë gjatë vitit 2020, duke lënë një pasuri të madhe mbi 75 milionë euro. ‘AS’ shkruan sot se Maradona ka dy kasaforta në shtetin e Dubait por askush...

Maqedoni 27.01.21 | 11:33

Ali Ahmeti apo Albin Kurti, shpërthen debati në Prishtinë?!

Profesori dhe analisti Blerim Latifi ka theksuar se Albin Kurti duhet të ndjekë shembullin e Ali Ahmetit, i cili pas luftës së vitit 2001 për shkak se ishte i dënuar nuk garoi për deputetë në Parlamentin e Maqedonisë. Kjo deklaratë ka mjaftuar që të ndizët debate në studion e T7, ku analistët...

Maqedoni 27.01.21 | 11:28

MSH Maqedoni: Në qendrat për covid mjekohen 320 pacientë, ka edhe shtretër të lirë

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit në qendrat për covid në të gjithë vendin mjekohen gjithsej 320 pacientë, të konfirmuar ose dyshuar për coronavirus. Nga MSH thonë se vetëm në Shkup janë 262, në Shtip 35, në Tetovë 15, në Veles 16, në Kumanovë 45, si dhe...

Ballkan 27.01.21 | 10:52

Në Shqipëri po qarkullon një lloj i ri i koronavirusit, nuk i dihet origjina

Nëndrejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Dritan Ulqinaku u shpreh në Euronews Albania se situatën e koronavirusit në vend duhet ta marrim seriozisht. “Unë do të konsideroja që më mirë të ngremë alarmin sesa të flemë mbi dafina. Gati 900 raste në ditë është një situatë që...

Maqedoni 27.01.21 | 10:49

Falsifikuan kartëmonedha të 50 eurove, padi për dy kumanovarë

Sektori për Punë të Brendshme ka parashtruar padi penale kundër dy personave nga Kumanova, për shkak dyshimeve për falsifikim të parave. MPB njofton se bëhet fjalë për 43-vjeçarin A.R. dhe 32-vjeçarin N.S. nga Kumanova. Personat në fjalë me datë 22.01.2021 kanë siguruar 37 bankënota...

Maqedoni 27.01.21 | 10:19

Masat kundër Covid-19 kanë ulur numrin e të sëmurëve me grip

Ministria e Shëndetësisë informon se së sezonën 2020/2021 gjithsej janë regjistruar 433 raste me grip sezonal. Kjo paraqet 73,2 për qind më pak raste krhasuar me të njëjtën periudhë gjatë vitit të kaluar, dhe 86,3 për qind më pak krahasuar me kurbën normale për këtë sezonë, transmeton...

Jetë 27.01.21 | 10:01

3 shenjat e zodiakut që janë ”zjarr” në shtrat

Ekzistojnë disa shenja të horosokopit, të cilat fshehurazi janë aventureske poshtë çarçafëve! Mos u çudit! Mund të jesh një prej tyre! Të jesh aventuresk në seks do të thotë të provosh pozicione të guximshme apo gjëra delikate gjatë marrëdhënies. Por, për këto katër shenja të...

Повеќе