Friday, 27 November 2020
Maqedoni 27.11.20 | 15:49

Ahmeti: Zaevi e rrezikon karrierën politike për ta zgjidhur çështjen me Bullgarinë

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti, e ka komentuar intervistën e kryeministrit Zoran Zaev të dhënë për mediumet bullgare, e cila shkaktoi reagim të madh në Maqedoni. Ahmeti vlerësoi se Zaev rrezikon karrierën e vet politike për të zgjidhur çështjen me Bullgarinë. Ahmeti tha se Zaev ka vullnet...

Bota 27.11.20 | 15:32

Studiuesit e Universitetit të Barcelonës zbulojnë simptomat e reja COVID-19

Ka kaluar një vit që kur rasti i parë i infeksionit koronavirus është raportuar në Kinë dhe shkencëtarët kanë gjetur më shumë se 10 simptoma të COVID-19. Tani, një studim i ri nga studiuesit e Universitetit të Barcelonës zbuloi shenjat e hershme të infeksionit që mund të shfaqen para...

Maqedoni 27.11.20 | 15:30

Georgievski: Përveç Luftës së Dytë Botërore, Zaev nuk ka thënë asgjë të gabuar

Ljubço Georgiveski, kryetar i Partisë OBRM-Popullore për “Tv24” tha se është i mendimit se të gjitha gjërat që Kryeministri Zoran Zaev tha në intervistë për “BGNES” janë në përputhje me historinë objektive dhe në përputhje me shumicën e librave të marrë nga arkivat e Maqedonisë....

Maqedoni 27.11.20 | 15:19

Fillon procedura për blerje të testeve të shpejta për COVID-19 në Maqedoni

“Sot fillon procedura për furnizimin e testeve të shpejta me një pjesë të buxhetit që me ribalancin mbërriti në Ministrinë e Shëndetësisë. Ndërkohë 20.000 teste kanë mbërritur si donacion, 13.000 tashmë janë shpërndarë dhe përdoren në disa institucione shëndetësore në vend....

Maqedoni 27.11.20 | 15:12

Gjendja me Covid-19 po stabilizohet, s’ka nevojë për shtrëngim të masave

Shifrat shpresëdhënëse të muajit të fundit tregojnë se beteja e mjekëve dhe pacientëve po avancon ndaj virusit korona. Ministri Filipçe tha piku i valës së vjeshtës është regjistruar të martën e kaluar kur brenda një dite kishte 1,407 të infektuar dhe se gjendja tani ka nisur të stabilizohet....

Maqedoni 27.11.20 | 14:28

Për mos mbajtje të maskës janë sanksionuar 639 persona

Gjatë 24 orëve të kaluara në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, lidhur me masën për mbajtjen e mbrojtjes personale në fytyrë, janë regjistruar 639 shkelje. Nga Ministria e Punëve të Brendshme bëjnë apel që qytetarët t’i respektojnë masat dhe protokollet e sjella nga...

Maqedoni 27.11.20 | 13:23

Maqedonia e Veriut për herë të parë në Këshillin e Ministrave të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik të Detit të Zi

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani sot e përfaqësoi Republikën e Maqedonisë së Veriut në takimin e 42-të të Këshillit të Ministrave të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik të Detit të Zi, që paraqet pjesëmarrje tonë për herë të parë në këtë Forum, pasi që vendi para...

Maqedoni 27.11.20 | 12:59

Spasovski: Gjendja e sigurisë është stabile, pavarësisht gjendjes së krizës

Ministri për Punë të Brendshme, Oliver Spasovski në konferencën e sotme për shtyp njoftoi se gjendja e sigurisë në vend është stabile dhe se policia dhe ushtria do të bashkëpunojnë në drejtim të sigurimit të objekteve shëndetësore, që të mund mjekët dhe personeli tjetër shëndetësorë...

Shkup 27.11.20 | 12:54

Vjedhja e makinave në Çair, Spasovski: Punojmë në zbardhjen e rastit

Kemi përparim në hetimin të ndërlidhur me vjedhjen e makinave në Çair, kështu tha Ministri i Brendshëm Oliber Spasovski, duke kërkuar që të mos shpalos më shumë detaje sepse hetimi është në vijim e sipër. Megjithatë u shpreh se së shpejti për këtë hetim të policisë më gjerësisht...

Maqedoni 27.11.20 | 12:51

Zaev: Gruevski është organizatori kryesor i ngjarjeve të 27 prillit

Kryeministri Zoran Zaev sot dëshmoi në Gjykatën Penale për rastin “27 prilli”. Në fund të dëshmisë, Zaev kërkoi të tregonte informacionet e tij rreth ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend, gjë kjo që nuk është praktikë gjyqësore. Sidoqoftë, gjyqtari Ilija Trpkov e lejoi këtë veprim. “Si...

Skena 27.11.20 | 11:23

Shkenda Dubova i befason të gjithë me pamjen e fundit

Shkenda Dubova çdo herë befason me paraqitjet e saj. Ajo ka publikuar disa imazhe të reja në rrjetet sociale, ku dhe duket për bukuri. Dubova, vazhdon t’i kushtojë kaq shumë rëndësi look-ut të saj, dhe kjo është vërejtur edhe nga fansa të shumtë të saj. Bukuria e saj është kaq natyrale,...

Jetë 27.11.20 | 11:21

A e dini se ekziston një bimë, të cilën nëse e nuhat të forcon kujtesën?

Ata që janë në sezon provimesh mund të forcojnë kujtesën duke nuhatur aromën e rozmarinës. Kjo bimë me gjethe të imëta si hala e me erë të këndshme, që përdoren në gjellë ose për të nxjerrë prej tyre një lloj vaji, është konsideruar si erëza që forcon memorien. Në Greqinë...

Maqedoni 27.11.20 | 11:04

Sot vazhdon gjykimi për organizatorët e “27 prillit”, do të dëshmojë Zaevi

Në Gjykatën Penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për organizatorët e ngjarjeve të Kuvendit më 27 prill 2017, ndërsa si dëshmitar është ftuar kryeministri Zoran Zaev. Në seancat e mëparshme për ndërhyrjen dhe dhunën në Kuvend kanë dëshmuar ish-deputetë dhe ato aktual. Rasti...

Maqedoni 27.11.20 | 11:00

MPB Maqedoni: 639 gjoba për mosmbajtje të maskës

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni informon se ka vazhduar me aktivitetet për zbatimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Nga kjo ministri thonë se në 24 orët e fundit janë regjistruar 639 raste të mosmbajtjes së maskës mbrojtëse. MPB ju bën apel qytetarëve që t’i respektojnë...

Maqedoni 27.11.20 | 10:56

Komisioni për Antikorrupsion sot mban seancë, diskuton për rregullat e rasteve të konfliktit të interesave

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit sot do të mbajë seancë. Pritet që Komisioni të debatojë për miratimin e metodologjisë për rishikimin e legjislacionit dhe udhëzimit praktik për rregullat e zbulimit dhe menaxhimin ad-hok të rasteve të konfliktit të interesave për anëtarët...

Maqedoni 27.11.20 | 10:53

Ejup Rustemi: “Filluam me projekte serioze për modernizimin e infrastrukturës rrugore në Korridorin 8”

U kontrolluan aktivitetet e punës për rehabilitimin dhe rindërtimin, zgjerimin e 3 korsive në rrugën shtetërore Kriva Pallankë – Deve Bair. Inspektimi u krye nga Kryeministri i RSM Zoran Zaev së bashku me Drejtorin e Ndërmarrjes Publike për Rrugët Shtetërore Ejup Rustemi, Zëvendës President...

Bota 27.11.20 | 10:48

Johnson: Bllokim i tretë i rreptë, nëse shkelen rregullat e reja

Kryeministri britanik Boris Johnson paralajmëroi sot banorët e Anglisë kundër thyerjes së kufizimeve të fundit antiCOVID-19, përndryshe rrezikojnë të përballen me një bllokim të ri mbarëkombëtar në Vitin e Ri. “Keni parandaluar mbingarkimin e sistemit të kujdesit shëndetësor”, tha...

Skena 27.11.20 | 10:45

U kap “mat” me reperin shqiptar, reagon për herë të parë Ana e “Përputhen” (FOTO LAJM)

Dy foto paparaci të Anës së “Për’puthen” dhe reperit shqiptar, Bardhi Idrizi, u bënë shkak që në media të përflitej për një romancë mes tyre. Ata të dy u fotografuan një herë në Tiranë e më pas në Kosovë e dukeshin shumë të afërt me njëri-tjetrin. Ndërkohë Bardhi i hodhi...

Maqedoni 27.11.20 | 10:00

Roth: Ndjehem përgjegjës për negociatat me Maqedoninë e Veriut

Ministri gjerman për Evropë Michael Roth, thotë se ndjehet përgjegjës për premtimin se nën kryesimin e Gjermanisë me BE-në, do të nisin negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut. Në intervistën e përbashkët me zv.kryeministrin Nikolla Dimitrov për “Die Welt”, Roth thotë...

Maqedoni 27.11.20 | 09:00

Filipçe: Inkurajon numri i lartë i pacientëve të shëruar nga Kovid-19

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe njoftoi sot se numri i lartë i të shëruarve nga Kovid-19, është moment inkurajues. Ai njoftoi edhe për kapacitetet spitalore. “Ajo që inkurajon, po rritet numri i të shëruarve, kohëve të fundit kemi regjistruar numër të lartë të të shëruarve...

Повеќе