Tuesday, 29 September 2020
Maqedoni 29.09.20 | 21:00

Mickoski: Nëse ka kongres të jashtëzakonshëm nuk do të kandidoj

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski në intervistën e tij për Top Tema në televizionin Telma nuk u përgjigj në mënyrë precize nëse ndjen përgjegjësi për humbjen në zgjedhje. Mickoski tha se edhe kreu i LSDM-së, Zoran Zaev ka humbur në zgjedhje dhe nuk ka dhënë dorëheqje nga...

Maqedoni 29.09.20 | 19:12

Qeveria e miratoi protokollin për punë në këndet për lojëra

Qeveria sot e miratoi protokollin për punë në kënde për lojëra në kushte të epidemisë dhe rekomandoi respektim të ashpër të masave për mbrojtje nga pandemia, por edhe të protokollit gjatë kryerjes së veprimtarisë. “Në seancën e sotme u miratua protokoll për punë në kënde për...

Kulturë 29.09.20 | 19:06

Sonte përfundon festivali “Teatri shqiptar në Maqedoni”

Sonte lëshohen perdet në edicionin e 19-të të festivalit “Teatri shqiptar në Maqedoni”, i cili tradicionalisht mbahet në Dibër. Para publikut të Dibrës sonte jashtë konkurencës do të marrë pjesë teatri “Bulis” nga Fierri, me shfaqjen “Keqardhje e bardhë” në regji të Milto...

Ballkan 29.09.20 | 12:50

Daçiq: Thaçi do të arrestohet 99 përqind

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se Dhomat e Specializuara të Kosovës janë të gatshme për ta arrestuar Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Ai ka theksuar se Thaçi do të arrestohet 99 përqind. Daçiq në Happy Tv është shprehur se Thaçi se di se do të arrestohet...

Jetë 29.09.20 | 12:44

Si ta zbuloni nëse keni probleme me gjëndrat tiroide

Tiroidja është një gjëndër e vogël në formën e fluturës që ndodhet poshtë laringut. Ajo është e lidhur ngushtë me trurin dhe komunikimi kryhet nëpërmjet hormoneve. Tiroidja shfrytëzon jodin që marrim nga ushqimet për të çliruar hormonet T4 dhe T3,  të cilat shkojnë në gjak. Sipas...

Maqedoni 29.09.20 | 12:37

Një vit e gjysmë burg për Gruevskin në rastin “Dhuna në Qendër”, për Janakieskin dënim me kusht

Gjykata Penale e Shkupit sot i ka shpallur fajtorë të akuzuarit në rastin “Dhuna në Qendër”. Me këtë vendim, Nikolla Gruevski është dënuar me një vjet e gjashtë muaj burg, ndërsa Mile Janakieski është dënuar me një vjet burg me kusht, nëse në katër vitet e ardhshme nuk kryen...

Maqedoni 29.09.20 | 12:31

Grubi – Toman: Maqedonia e Veriut dhe Çekia, potencial për bashkëpunim ekonomik

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi takoi sot ambasadorin e Republikës Çeke, z.Mirosllav Toman, me të cilin ranë dakord se ekzistojnë kushte për thellimin e bashkëpunimit ekonomik midis Republikës së Maqedonisë...

Maqedoni 29.09.20 | 12:11

Ministrat në Maqedoni do të nënshkruajnë Kodin Etikë

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të mbajë seancën e saj të shtatë sot, duke filluar nga ora 12:00 në sallën solemne. Në seancë, Ministrat do të nënshkruajnë Kodin Etikë për anëtarët e Qeverisë dhe mbajtësit e funksioneve publike të emëruar nga Qeveria, ndërsa fjalim...

Kronika e zezë 29.09.20 | 11:52

Arrestohet 29 vjeçari nga Shkupi, i konfiskohet një sasi e drogës

Gjatë ditës së djeshme diku rreth orës 13:00, në bazë të një urdhërese gjyqësore, zyrtarë policorë nga Njësiti për luftë kundër tregtisë së paligjshme pranë SPB-Shkup në bashkëpunim me Sektorin e kriminalistikës kanë kryer bastisje në shtëpinë e M.B. 29 vjeçar nga Draçeva...

Maqedoni 29.09.20 | 11:41

Carovska: Të mbështesim procesin, bojkoti nuk është zgjidhje

Ministrja e arsimit Mila Carovska u shpreh e bindur se në dy javët e para mësimdhënësit dhe nxënësit do të përballen me probleme teknike sa i përket “Platformës online”, por megjithatë kërkoi mbështetje të procesit. “Sfida kemi edhe me fillimin e mësimit online, nuk duhet performansa...

Jetë 29.09.20 | 11:30

Larg pijeve energjike, ja çfarë i ndodh trupit të njeriut një orë pas konsumit

Jeta e ngarkuar na bën të drejtohemi në burime të ndryshme energjie në mënyrë që të jemi gjithmonë në gjendje për të përballuar ngarkesën e ditës. Kohët e fundit pijet energjike janë bërë zgjidhja për të përballuar një ditë të ngarkuar, por cfarë i bën një pije energjike...

Maqedoni 29.09.20 | 11:04

Si filloi coronavirusi, nga rastet e para në Wuhan – deri në një milion viktima në mbarë botën

Mbi një milion njerëz në mbarë botën kanë humbur jetën nga COVID-19, gjashtë muaj pasi kjo sëmundje u shpall pandemi, shkruan Sky News. Më poshtë ju sjellim detaje se si coronavirusi u përhap nëpër botë, dhe disa prej viktimave të para që alarmuan botën, transmeton Telegrafi. Qyteti...

Jetë 29.09.20 | 10:59

Polices i dalin fotot erotike, si u zbulua se punonte prostitutë (FOTO)

Nga police në punonjëse seksi; ky është shndërrimi i Sarah Keller, një ish-efektive policie në qytetin gjerman Duisburg. Për shtatë vite ajo bëri një jetë të dyfishtë, ditën luftonte krimin me veshjen e policit, ndërsa natën zhvishej për të bërë punën që i pëlqente; prostitutë. Por...

Maqedoni 29.09.20 | 10:55

Zbulohen 65 rrënjë kanabisi në Demir Kapi, arrestohen dy persona

Zbulohet biznes ilegal me mariuanë, gjegjësisht prodhim dhe tregtim nga dy persona nga Demir Kapia, të cilët janë arrestuar dje nga policia. “Më 28.09.2020 policia nga Njësia për kriminalistik në kuadër të SPB-Veles në vendin Javoric në Demir Kapi ka zbuluar 65 rrënjë kanabis me lartësi...

Maqedoni 29.09.20 | 10:25

Pamje nga arritja e Jankulloskës në burgun e Idrizovës

Ish-ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska, dje është dërguar në burgun e Idrizovës, ku do ta vuajë dënimin prej katër viteve burg. Mediumet maqedonase kanë publikuar pamje gjatë kohës kur ajo ka arritur në burg, përcjell Telegrafi Maqedoni. Jankulloska është dënuar në...

Maqedoni 29.09.20 | 08:37

Filipçe: Janari pritet të jetë periudha më e rrezikshme

Ministri i shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Venko Filipçe theksoi se muaji janar i vitit të ardhshëm do të jetë periudha më e rrezikshme me koronavirusin. Ai këtë paralajmërim e bëri në emisionin “Top Tema” në TV Telma. Sipas tij, janari është periudha kur do të përfundojë...

Maqedoni 29.09.20 | 07:55

Viti shkollor në Maqedoni me modele dhe kushte të ndryshme për mësim

Nxënësit deri në klasën e tretë, përveç atyre, prindërit e të cilëve nuk janë dakorduar, mësimin nga e enjtja duhet ta ndjekin me prani në bankat shkollore. Për filloristët e klasave më të larta dhe për nxënësit e shkollave të mesme, viti shkollor 2020/2021 do të fillojë me orë...

Maqedoni 29.09.20 | 07:16

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe reshje të shiut, si dhe periudha me diell. Gjitashtu do të fryjë erë e përforcuar nga drejtimi veriperëndimor. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 8 deri 15 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë...