Tuesday, 22 September 2020
Maqedoni 22.09.20 | 18:15

Pas Shkupit, Kumanova dhe Tetova me më së shumti raste aktive me coronavirus

Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se që nga fillimi i epidemisë gjithsej janë infektuar 16.867 pacientë, ndërsa prej tyre 14.084 janë shëruar dhe 705 kanë humbur jetën. Momentalisht në Maqedoni më së shumti raste aktive ka Shkupi me 586 raste aktive, ndërsa pas Shkupit 193 raste...

Maqedoni 22.09.20 | 17:50

Dimitrov: Ndihma financiare prej 120 milion eurove nga BE pritet të arrijë në ditët në vazhdim

Pas takimit me Komisionerin e Zgjerimit të BE-së, Oliver Varhelyi, si dhe me ekipin e tij, zv. kryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov njoftoi se në ditët në vijim 120 milion euro ndihmë për Maqedoninë e Veriut duhet të mbërrijnë nga BE, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Bazuar...

Maqedoni 22.09.20 | 17:47

Filipçe: Ditët në vijim do të informojmë për masat e reja në parandalimin e përhapjes së mëtejme të Kovid-19

Janë duke u zhvilluar analizat dhe planet për vendosjen e mundshme të masave të reja për parandalimin e përhapjes së mëtejshme të virusit. Strategjia dhe qëllimi ynë është të vendosim me kohë masa që do të ndikojnë drejtpërdrejt në shkatërrimin e përhapjes së virusit. Qëllimi...

Maqedoni 22.09.20 | 17:44

Pendarovski nesër mbledh Këshillin e sigurimit

Nesër, në Vilën Vodno në ora 12:00 nesër do të mblidhet Këshilli për siguri kombëtare.Në këtë mbledhje të Këshillit, përveç anëtarëve të rregullt, do të marrin pjesë edhe drejtori i Agjencisë së Zbulimit, Erolld Musliu, drejtori i Agjencisë për siguri nacionale, Viktor Dimovski,drejtori...

Maqedoni 22.09.20 | 12:06

Prej sot fillon stina e vjeshtës

Pasdite në orën 15:30 në hemisferën veriore sipas kohës së mesme evropiane vjen vjeshta. Vjeshta zgjat 91 ditë dhe do të përfundojë më 21 dhjetor kur të vjen dimri.

Maqedoni 22.09.20 | 11:04

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot mban mbledhje

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut, sot, (e martë, 22.09.2020), me fillim në orën 12:00, në Sallën solemne, do ta mbajë mbledhjen e saj të 5-të, në të cilën do të shqyrtohen më tepër pika në interes të qytetarëve. Në mbledhje, sipas njoftimi qeveritar për shtyp, me propozim...

Maqedoni 22.09.20 | 10:12

Gjobiten 311 shoferë në Shkup

Ministria e Punëve të Brendshme gjatë ditë së djeshme (21.09) vazhdoi me aksionet kontrolluese të përforcuara në komunikacion. Si- njoftojnë nga policia, në Shkup gjatë ditë së djeshme janë gjobitur 311 shoferë ndërsa prej tyre 17 për mos pasje të lejes së vozitjes, 130 për tejkalim...

Bota 22.09.20 | 10:07

Rreth 200 mijë viktima nga COVID/ Trump: Po i afrohemi fundit, me apo pa vaksinë kemi bërë punë fantastike

Shtetet e Bashkuara i janë afruar regjistrimit të 200,000 vdekjeve me koronavirus, ndërkohë që presidenti amerikan, Donald Trump ka pretenduar se më e keqja ka kaluar për amerikanët. Mesatarisht rreth 800 amerikanë janë duke vdekur brenda një dite si pasojë e këtij virusi, ndonëse kjo shifër...

Maqedoni 22.09.20 | 09:56

Me ligjet e reja për arsimin fillor dhe të mesëm Qeveria do të vendosë për realizimin e zbatimit

Deputetët i miratuan ligjet e reja për arsimin fillor dhe të mesëm, me të cilat parashihet që Qeveria të vendosë sa i përket realizimit të mësimit duke pasur parasysh situatën e krijuar nga pandemia e Kovid-19. Ndryshimet dhe plotësimet e ligjit për arsimin fillor dhe të mesëm parashohin...

Maqedoni 22.09.20 | 09:53

Pendarovski: OKB-ja do të jetë efikase aq sa do t’i lejojnë vendet-anëtare (VIDEO)

Krijimi i Kombeve të Bashkuara është një nga projektet më të rëndësishme globale dhe arritjet e njerëzimit, por Organizata jonë mund të jetë efektive aq sa do t’i lejojnë vendet-anëtare, porositi presidenti Stevo Pendarovski në video fjalimin në forumin e nivelit të lartë “E ardhmja...

Jetë 22.09.20 | 09:43

Tërhiqeni lëkurën e dorës, do të zbuloni diçka të madhe për shëndetin

Më shumë se gjysma e popullsisë në botë janë të prekur nga dehidratimi, që mund të shkaktojë probleme serioze për shëndetin. Në videon në vijim tregohet sesi mund të kuptoni nëse vuani nga dehidratimi ose jo. Tërhiqeni pjesën e sipërme të lëkurës në njërën dore dhe nëse ajo...

Skena 22.09.20 | 09:35

Elvana Gjata shfaqet në superformë me bikini

Ajo është një nga këngëtaret më të pëlqyera për publikun, pasi përveç zërit të ëmbël, është një femër mjaft tërheqëse dhe e bukur. E kemi fjalën për këngëtaren Elvana Gjata, e cila së fundmi ka befasuar me fotot e publikuara në llogarinë e saj në Instagram. Elvana është...

Maqedoni 22.09.20 | 09:25

OBRM-PDUKM: Maqedonia numëron 700 të vdekur nga coronavirusi, Filipçe s’ka as plan e as strategji

Nëpërmjet një njoftimi të OBRM-PDUKM-së thuhet se “sistemi shëndetësor në Maqedoni është në kolaps që para se të fillojë vala e dytë e pandemisë së coronavirusit”. Sipas tyre, kjo është rezultat i paaftësisë dhe papërgjegjshmërisë së Zaevit dhe Filipçes. “Maqedonia me...

Maqedoni 22.09.20 | 09:19

Sot votohen zv.ministrat në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut

Kuvendi sot duhet ta mbajë seancën e 13-të, në rend dite të së cilës është propozimi për emërimin e zëvendësministrave në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut. Për zëvendësministër të Mbrojtjes është propozuar Bashkim Hasani, në Ministrinë e Punëve të Brendshme,...

Maqedoni 22.09.20 | 09:15

Maqedoni: Miratohen ndryshimet ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Kuvendi në seancën e djeshme me 61 vota “për”, asnjë “kundër” dhe 28 “të përmbajtur” ka miratuar ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61 vota “për”, një “kundër” dhe 25 “të përmbajtur” miratoi ligjin për ndryshimin e Ligjit për arsimin e mesëm me procedurë...

Maqedoni 22.09.20 | 08:01

Rasti “Titanik” vazhdon me dëshmitarë të prokurorisë

Seancë e re për lëndën “Titanik” është paraparë sot të mbahet në Gjykatën penale Shkup. Debatet kryesore periudhën e fundit kryesisht janë mbajtur me marrjen në pyetje të dëshmitarëve të propozuar nga prokuroria. Numri më i madh i dëshmitarëve gjatë deklaratave të tyre para...

Maqedoni 22.09.20 | 07:09

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe vranësira mesatare. Në orët e pasditës do të ketë kushgte për reshje të shiut në pjesën perëndimore të vendit, si dhe do të fryjë erë mesatare nga drejtimi jugor. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 7 deri 17 gradë...