Saturday, 19 September 2020
Maqedoni 19.09.20 | 14:58

MPB: Nuk kemi urdhër për ndalim të Jankullovskës

Ministria e Punëve të Brendshme konfirmon për Alsat se po ndjekin ish ministren Gordana Jankulloska, pas vendimit të Gjykatës Supreme, e cila dje konfirmoi dënimin me 4 vjet burg për rastin “Tanku”. “Kemi marrë masa dhe aktivitete standarde operacionale dhe ende nuk kemi marrë ndonjë...

Maqedoni 19.09.20 | 14:50

Gazifikohet spitali “Nënë Tereza” në Çair, projekt me vlerë 17 milionë denarë

Ka përfunduar gazifikimi i Spitalit Special për Gjinekologji dhe Obstetrikë “Nënë Tereza” në Çair, që ishte shënuar si një ndër ndotësit më të mëdhenj në Shkup, sepse deri më tani është ngrohur me mazut. Për gazifikimin e spitalit janë investuar 17 milionë denarë. Ministri...

Maqedoni 19.09.20 | 14:13

Grubi: Edhe në Kompanitë si Telekom, A1, EVN është në interes të punësojnë njerëz që flasin gjuhën e komuniteteve të tjera

Subvencionimi i ndërmarrjeve private nëse punësojnë shqiptarë dhe pjesëtarë të bashkësive të tjera etnike nuk çon në një shtet binacional, por është një parim kushtetues që është zbatuar për 18 vjet, tha Zëvendës Kryeministri i Parë Artan Grubi në një intervistë për MKD.mk....

Maqedoni 19.09.20 | 12:51

Filipçe: Pesë viktima të reja nga coronavirusi

Venko Filipçe, Ministri i Shëndetësisë, gjatë vizitës në spitalin special për gjinekologji dhe akusheri “Nënë Tereza” në Çair, me rastin e përfundimit të projektit për gazifikimin e institucionit, duke iu përgjigjur në pyetjen e gazetarëve, tha se është shqetësuese që kohët...

Maqedoni 19.09.20 | 11:42

GRUBI: Modernizimi i spitalit obstetrik-ginekologjik në Çair, start i fuqishëm i Qeverisë (FOTO)

Përfundimi i projektit për gazifikimin e Spitalit Obstetrik Gjinekologjik “Nënë Tereza” në Çair është një start fantastik i Qeverisë së re. Kështu u shpreh në fjalimin e tij zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet bashkësive Artan...

Maqedoni 19.09.20 | 11:34

Çiklisti 65-vjeçar ndërron jetë pasi goditet nga makina në rrugën Shkup-Makedonski Brod

Dje rreth orës 14:50 në rrugën rajonale Shkup-Makedonski Brod, në vendin e quajtur “Babin Doll”, makina e tipit “Mitsubishi” me targa të Shkupit, i drejtuar nga G.V. (47) nga Makedonski Brod ka përplasur një çiklist S.P. (65) nga Makedonski Brodi. Pas aksidentit, çiklisti ishte transferuar...

Maqedoni 19.09.20 | 10:57

Maqedoni, 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës mbrojtëse

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës. “Gjatë ditës së kaluar (18/19.09.2020) në tërë territorin e Republikës Maqedonia së Veriut, lidhur me masën për mosmbajtjen e maskës mbrojtëse, janë regjistruar 623 vepra penale”,...

Maqedoni 19.09.20 | 10:56

Dimitrov për Dellçevin: Nëse na shikon nga ndonjë vend, kjo nuk do ta bënte të lumtur

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov për emisionin “360 Gradë” tha se Goce Dellçev nuk do të ishte i lumtur nëse do të shihte Memorandumin e Bullgarisë drejtuar vendeve anëtare të BE-së para fillimit të negociatave me Maqedoninë. “Unë mendoj se Goce Dellçev,...

Maqedoni 19.09.20 | 10:53

Qytetarët s’i tremb as ndryshimi i moti, dyndje drejt bregdetit shqiptar

Ulja e menjëhershme e temperaturave dhe kushtet e motit, për qytetarët e Kosovës por edhe të Maqedonisë së Veriut nuk janë bërë aspak pengesë në këtë fundjave. Kolonat e mjeteve dhe fluksi në Morinë është thuajse i njëjtë me fundjavën e kaluar. Më shumë se 7 mijë qytetarë të...

Maqedoni 19.09.20 | 10:05

Jankullovska ka ikur nga Maqedonia sikur Gruevski, ja çka shkruajnë portalet maqedonase

Policia sonte po bën bastisje masive nëpër qytetet e Shkupit duke kërkuar ish ministren Gordana Jankullovska, ka shkruar gazetari Zoran Bozhinovski. Sipas tij dyshohet se Jankullovska, të cilës Gjykata Supreme ia konfirmoi dënimin me burg, ka ikur nga Maqedonia njëjtë si ish kryeministri Nikolla...

Maqedoni 19.09.20 | 07:49

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë i ndryshueshëm me vranësira dhe periudha diellore. Pasdite në pjesët jugore të vendit do të ketë kushte për reshje lokale të shiut. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 10 deri më 19 gradë, ndërsa temperaturat ditore do të lëvizin prej 23 deri më 31 gradë...